Франция показа голямата си класа и срази германците в Мюнхен

Тимът на Франция сломи Германия с 1:0 насред Мюнхен в дуела между последните два световни шампиона, с който беше сложен край на първия кръг от груповата даза на Евро 2020. Матс Хумелс си вкара автогол след 20 минути игра. Мачът беше от група “F”, в която са и португалците, които по-рано вечерта надвиха Унгария с 3:0 след две попадения на Кристиано Роналдо. Битката на “Алианц Арена” предостави почти всичко най-интересно, като се оказа доста тежка за главния съдия Карлос дел Серо Гранде и неговите асистенти, в това число и тези от ВАР. Те на два пъти не зачетоха попадения на "петлите" заради засади, веднъж подминаха спорно положение за дузпа срещу Килиан Мбапе, както и такова за червен картон на Йошуа Кимих още преди паузата. Отделно веднъж и гредата спаси домакините след шут на Адриен Рабио. Много дискусии обаче предизвика и момент в края на първата част, когато Антонио Рюдигер от Бундестима като че ли захапа Пол Погба, но не последва нищо.

Парадоксалното е, че на фона на множеството положения двата отбора уцелиха само по веднъж вратите на съперника. "Маншафтът" стигна до много малко положения, като може би най-чистата беше на Серж Гнабри в 54-ата минута. Направи впечатление, че независимо че играта на тима не вървеше, селекционерът Йоахим Льов направи първите си смени чак в 74-ата минута, а едва за последните 4-5 минути заложи на още един нападател за сметка на защитник.

Селекционерът на “петлите” Дидие Дешан избра очакваните 11. Карим Бензема, Антоан Гризман и Килиан Мбапе действаha в най-предни позиции, а Адриен Рабио be[e предпочетен пред Корентен Толисо в халфовата линия.

21 Феновете на Франция и Германия приковаха погледите на "Алианц Арена"

Изненада имаше при германците, където Тимо Вернер беше оставен на пейката. Льов беше избрал атакуващо трио в лицето на Томас Мюлер, Кай Хавертц и Серж Гнабри.

59 Франция - Германия (15-06-21)

Първият съдийски сигнал беше предшестван от инцидент, след като неочакван парапланерист се приземи на терена. Той се оказа активист на "Грийн пийс", като при полета си за малко не се заби в публиката. Според някои информации част от парашута му е попаднал върху тялото на селекционера на Франция Дидие Дешан, но той не е пострадал. Охраната бързо изведе неканения гост от игрището.

Домакините започнаха много силно в стремежа си да стреснат съперника, но след 6-7 минути световните шампиони се съвзеха, а междувременно Йошуа Кимих вече беше с жълт картон. Гостите дори създадоха първата чиста опасност, след като в 16-ата минута Пол Погна не успя да вкара с глава от 3-4 метра след подаване от ъглов удар. Минута по-късно Мануел Нойер отрази коварен шут на Мбапе.

В 20-ата минута Франция излезе напред в резултата. Тогава Люка Ернандес центрира отляво и защитникът на германците Матс Хумелс неволно насочи топката в мрежата на своя тим.

"Маншафът" получи шанс да изравни в 24-ата, но Тони Кроос стреля в стената от пряк свободен удар. Халфът на Реал Мадрид пробва късмета си от сходна позиция и три минути по-късно, но този път топката отиде в аут. Играчите в бели екипи продължаваха да натискат, а в 37-ата Илкай Гюндоган не намери добре топката от изгодна позиция и шутира в аут.

В 39-ата Кимих, при падането си на земята, удари с крак в лицето съотборника си в Байерн Люка Ернандес и французите поискаха картон, който щеше да доведе до отстраняване на германския национал. Съдията обаче прецени, че това не е било нарочно и не наложи никакво наказание.

Малко преди почивката се стигна до инцидент между Антонио Рюдигер и Пол Погба, при който остана впечатление, че германецът може би захапва халфа на Манчестър Юнайтед. Не последва обаче нищо от страна на реферите. След края на мача двамата футболисти се прегърнаха и показаха, че всичко е наред.

Франция пропусна да удвои преднината си в 52-ата минута, когато Адриен Рабио беше оставен сам по лявото крило. Той нахлу в наказателното поле и стреля в дясната греда на Нойер.

Чак в 54-ата Бундестимът показа, че може да създава опасности. Гнабри получи подаване от въздуха, но стреля над вратата. Три минути след това вратарят на световните шампиони Юго Лорис излезе напред и в последния момент успя да спре Гнабри.

В 66-ата Мбапе "приспа" трима защитници на противника и изпрати кълбото в мрежата, но голът не беше зачетен заради засада.

Йоги Льов прибегна до смените чак в 74-ата минута, когато пусна наведнъж Вернер и Льорой Сане. Мбапе обаче пак изправи косите на германците, след като в 78-ата като спринтьор задмина Хумелс и влезе в наказателното поле, но опитният бранител все пак успя да му отнеме топката с шпагат. От повторенията се видя, че футболистът на Борусия (Дортмунд) играе с кълбото, но и закача крака на нападателя. Арбитърът Серо Гранде не видя основания за наказателен удар.

В 85-ата минута еврошампионите от 2000 г. празнуваха втори гол, дело на Бензема, но ВАР отчете засада при атаката и съответно резултатът не беше променен. До края германците не намериха начин да застрашат Юго Лорис и инкасираха поражение. Това е и първа загуба за тях в откриващия им двубой на еврофинали.

В следващия кръг в групата, на 19 юни, Германия пак е домакин в Мюнхен - на Португалия, а Франция ще спори с унгарците в Будапеща.