Балкан се доближи до бронза в НБЛ

Отборът на Балкан (Ботевград) направи първата от общо двете крачки към бронзовите медали в Националната Баскетболна Лига. Воденият от сръбския специалист Йовица Арсич тим записа победа над Академик (Пловдив) с крайното 82:68 (25:17, 20:21, 16:14, 21:16) в мач №1 от серията в “Арена Ботевград”.

Вторият двубой между двата тима ще се проведе в четвъртък (20 май) от 19:00 часа на територията на пловдивчани. Ако Академик успее да постигне победа и да изравни резултата, то последният трети мач от серията ще се проведе на 23 май в Ботевград.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата отбора дадоха резултатно начало на срещата с много промени на водачеството в първите три минути игра. Балкан успя много бързо да намери точния мерник и да запише бързи две тройки на сметката си чрез Божидар Аврамов и Давонтей Джордан, които изведоха “зелените” до преднина от две точки при 8:6. Академик не се отказваше да преследва своя съперник и чрез почти безпогрешната си стрелба за две точки в началото на двубоя (6/7) успя да си осигури актив при 10:12.

Ботевградчани нанесоха първия удар в мача в следващите няколко минути, след като регистрираха серия от 11:2 в своя полза, за да се отскубнат на седем аванс пред Академик при 21:14. Домакините запазиха солидната си преднина до самия край на частта, като тройка на Чеймбърс и кош от наказателната линия на Димитър Димитров оформиха крайното 25:17 след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Академик продължаваше да изпитва затруднения в нападение и в началото на втората част. Балкан отвори двуцифрена разлика в резултата при 28:17, преди Обрад Томич да сложи край на черната серия на гостите с хубав пробив за 28:19. Балкан запази самообладание и отново се изстреля на повече от 10 точки пред своя съперник след поредна тройка на Чеймбърс, но пловдивчани започнаха да набират скорост и стопиха разликата на едва 4 точки при 33:29 след серия от осем поредни.

Центърът на Балкан Дарко Балабан и гарда Станимир Маринов комбинираха усилията си, за да сложат спирачка на устрема на гостите и да изведат своя тим отново до аванс, близък до двуцифрените размери - 39:30. Академик отново успя да се възползва от няколко поредни грешни отигравания на “зелените” и да свали дефицита си на пет точки, но частта приключи с два точни изстрела от линията на Балабан, който осигури седемточков аванс на Балкан на полувремето при 45:38.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Двата тима се захапаха здраво в третата четвърт и не позволяваха лесни точки в първите четири минути от частта. Ниската резултатност устройваше повече Балкан, който продължаваше да води в двубоя при 51:42. За пореден път в мача Академик натисна своя съперник, точно когато той се опитваше отново да се измъкне на разлика.

Пловдивчани намалиха изоставането си на пет точки при 51:46, но след това Балкан реагира моментално със серия от 6:0, за да се измъкне от капана на гостите при 57:46. Гостите от Пловдив отново се разиграха и направиха нов опит да стопят изоставането си, но страхотно включване на Николай Грозев от пейката на ботевградчани спаси домакините от по-сериозни трудности - 61:52 след края на третата част.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Интригата започна да си отива от зала “Арена Ботевград” още в началото на последната четвърт, след като Балкан тръгна в частта с минисерия от 6:2, за да поведе с 13 точки при 67:54. Ботевградчани продължаваха да държат идентична разлика при преполовяването на частта, а няколко поредни пропуска от тройката на гостите направиха задачата им все по-трудна.

Перфектен изстрел от далечно разстояние на Станимир Маринов категорично пречупи гостите, тъй като преднината на Балкан се покачи на 16 точки при 75:59. Играта се накъса с много нарушения до края на мача, но все пак Балкан задържа солидния си аванс и взе първия мач за бронза с крайното 82:68.

Сияни Чеймбърс и Дарко Балабан поведоха ботевградчани към успеха с по 16 точки всеки, Николай Грозев наниза 14 от пейката, а Станимир Маринов се включи с 12 точки.

Йере Вучица бе над всички за Академик с “дабъл-дабъл” от 27 точки и 11 борби. Капитанът Васил Бачев добави 13 точки, а Николай Николов се разписа с 10 точки.

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 16, Давонтей Джордан 7, Божидар Аврамов 8, Димитър Димитров 6, Дарко Балабан 16 (Николай Грозев 14, Станимир Маринов 12, Денислав Вутев 3, Златко Христов, Марин Маринов, Илиян Пищиков)

АКАДЕМИК: Джахий Карсън 6, Васил Бачев 13, Николай Николов 10, Обрад Томич 6, Йере Вучица 27 (Мартин Сотиров 2, Адриян Секулов 2, Антъни Гуджино 2, Томислав Минков, Николай Титков)

Снимки: Балкан