Испанец с втора победа в Moto3 в мократа Гран При на Франция

Серхио Гарсия (Aspar GasGas) записа своята втора победа в кариерата в клас Moto3 на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Франция.

Състезанието на „Льо Ман“ започна при мокри условия, но още в първите обиколки изгря слънце и настилката започна да изсъхва, като това доведе до отварянето на нетипично огромни разлики в колоната. Така в челото след доста падания в първите турове се озова Гарсия, който допусна само една грешка в хода на всички 22 тура.

Десет обиколки преди края, испанецът изпусна спирането за осмия завой и загуби водачеството от Филип Салач (Snipers Honda), но още на старта на следващия тур той си върна лидерството, което не изпусна до края. Втори на подиумът се качи Салач, а тройката затвори италианецът Рикардо Роси.

Пилотът на BOE Owlride KTM потегли от втората позиция на стартовата решетка и въпреки слабите си първи обиколки, той се задържа на подиума и така записа своето най-добро класиране в световния шампионат.

Лидерът в генералното класиране Педро Акоста (Red Bull KTM Ajo) започна надпреварата от 21-та позиция, но още в първите три тура той успя да влезе сред първите десет. Тогава обаче дойде и неговата първа по-сериозна грешка през сезона и той падна на третия завой, но успя да продължи участието си в надпреварата. В крайна сметка испанецът финишира на осмото място, с което прибави нови осем точки към своя актив.

Така той набъбна на 103 точки, с което Акоста си осигури преднина от 54 пред втория Гарсия, докато трети на 56 зад лидера е Андреа Миньо (Snipers Honda). Италианецът стартира от полпозишън след като единствен записа време със сухите гуми във вчерашната квалификация, но се смъкна до едва 11-о място на финала.

Сезон 2021 в Moto3 продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Италия на „Муджело“, която се завръща в календара след като през 2020-а не се проведе заради пандемията от коронавирус.