Левски Лукойл елиминира Балкан от борбата за титлата и отива на финал срещу Рилски спортист

Отборът на Левски Лукойл е вторият финалист в Националната Баскетболна Лига през настоящия сезон. Тимът на старши треньора Константин Папазов успя да елиминира Балкан (Ботевград) от борбата за титлата след 3-1 победи в полуфиналната серия. "Сините" спечелиха епичен мач №4 в зала "Арена Ботевград" с крайното 103:101, завръщайки се от 16 точки дефицит в третата четвърт.

На големия финал Левски Лукойл ще се изправи срещу доминатора в редовния сезон Рилски спортист. Балкан отива в борбата за бронзовите медали срещу Академик (Пловдив).

Плеймейкърът на "зелените" Сияни Чеймбърс се завърна в игра след отсъствието си в първите три мача от серията. Двубоят обаче пропуснаха Крис Минков, който е аут до края на сезона, и крилото Тауан Ейджи. За Левски Лукойл единствено Рейкуон Мичъл не беше на разположение.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

И двата отбора насочиха първите си нападения в мача през високите играчи на ниския пост, като първо Дарко Балабан изведе Балкан напред, а след това балканският му колега Данило Тасич отвърна за 2:2. Съперниците продължаваха да водят битка в двете подкошия, като Левски Лукойл първи успя да се измъкне на повече от едно притежание разлика след четири поредни точки на Кийт Бенсън за 6:8.

Ботевградчани отговориха по безупречен начин и вдигнаха скоростта на нападенията си, като триото Джордан-Аврамов-Грозев отбеляза 7 поредни точки и върна преднината в полза на Балкан при 11:8. Гостите също реагираха по чудесен начин и отвърнаха със серия от 2:8, но първата тройка в мача на капитана на домакините Димитър Димитров изравни резултата при 16:16. Резултатността се покачи значително в следващите минути, след като Балкан успя да намери мрежичката на гостите в три поредни нападения и да поведе с 24:21 чрез силни изяви на Божидар Аврамов.

В този момент на паркета влезе плеймейкърът на "зелените" Сияни Чеймбърс, който пропусна първите три срещи от серията. Действащите шампиони успяха да добавят още две точки към актива си, след като Денислав Вутев си спечели два наказателни от Райън Райт и ги реализира, за да оформи крайното 26:21 след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората четвърт започна изключително силно за Балкан, който поведе с двуцифрена разлика за първи път в мача след кош на Балабан през Райт и тройка на Сияни Чеймбърс за 31:21. Ботевградчани демонстрираха много агресивна защита в откриващите минути от частта, а страхотната стрелба от тройката продължаваше да е оръжие №1 на домакините - 34:23 след нова тройка на Димитров.

Атаките на Левски Лукойл започваха да се превръщат в прекалено еднообразни с много индивидуални прояви и трудни стрелби, които обаче даваха временен резултат заради тройка на Данило Тасич за 36:30. Балкан също започваше да изпитва трудности с организацията на нападенията си и навлезе в няколкоминутна суша, която обаче беше прекъсната от третата тройка на Димитров, след която разликата се покачи на 9 точки при 39:30.

За момент "зелените" успяха отново да се отскубнат на двуцифрена преднина, но след прекъсване на Константин Папазов отборът му се съвзе и намали дефицита си на шест точки при 43:37. Завръщането на Чеймбърс обаче изигра своята ключова роля и след 10-ата му точка в мача Балкан успя да запази както увереността, така и добрата си преднина след края на първото полувреме - 46:37 в полза на Балкан.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Станимир Маринов напомни за страхотното си включване от предходния мач с тройка плюс нарушение за старт на третата четвърт, като по този начин Балкан достигна до най-голямата си преднина в мача при 12 точки - 50:38. Гардът на гостите Тайрън Бразелтън обаче върна жеста и този път надхитри Маринов по пътя към кош и фаул, за да скъси изоставането на своите до 9 точки, преди Божидар Аврамов да наниже нова тройка за 53:41.

Двата отбора продължаваха да си отговарят един след друг, а играта се накъса с цели шест лични нарушения в първите три минути игра от частта - 55:44. Дарко Балабан не спираше да си отмъщава на Кийт Бенсън за това, което му причини в първите два мача, и сърбинът превзе подкошието на гостите, за да изведе тима си на 13 точки аванс. Играта на Левски Лукойл се превърна в абсолютен хаос, а Станимир Маринов закова поредния пирон с тройка за 62:46.

Гостите успяха да реагират с четири точки в едно нападение след неспортсменско нарушение на Давонтей Джордан и кошове на Тасич и Райт, но Балабан просто не оставяше шанс на гостите в оцветената зона от паркета - 64:50. "Сините" обаче заиграха далеч по-агресивно в следващите няколко минути и успяха да върнат интригата в мача след серия от 9 поредни точки, оркестрирана от Христо Захариев и Чавдар Костов - 64:59.

Събуждането на гостите от София продължи в минутите до края на третата част, а стрелбата от тройката се превърна в изключително важно оръжие на отбора на Тити Папазов - 69:66 след точен изстрел на снайпериста Христо Захариев. Първата тройка в мача на Венцислав Петков пък намали изоставането на "сините" до само точка, преди добавка на Денислав Вутев да даде глътка въздух на Балкан и да донесе триточков аванс на ботевградчани преди решителната последна част - 72:69.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалните 10 минути стартираха с по една точна стрелба от дистанция на опонентите Венци Петков и Божидар Аврамов, а веднага след тях в партито се намеси и Христо Захариев, върнал паритета в резултата при 75:75. Канонадата от перфектни изстрели от зоната за три бе удължена с още малко след поредния кинжал на Димитър Димитров, а Захариев върна две точки от дефицита на столичани веднага след това - 78:77.

Левски Лукойл достигна и до първата си преднина в мача от три четвърти насам, след като Йордан Минчев избухна с ефектна забивка, но Балкан отново излезе напред чрез тройка на Сияни Чеймбърс за 82:79 и 6:18 на часовника. Яростната гонка между двата тима вече навлизаше в ключовите последни пет минути от двубоя, а резултатът сочеше 84:83 за ботевградчани.

Точната ръка от наказателната линия на Венци Петков донесе точка аванс на "сините", а страхотна проява на Данило Тасич няколко секунди по-късно изведе гостите до аванс от 84:87 при 4:40 на светлинното табло. Ключов пропуск на Чеймбърс даде шанс на Петков да опита нова тройка, която се оказа успешна и Левски Лукойл поведе с 6 при 84:90.

Чавдар Костов: Показахме доста голяма злоба и агресия в защита

Последва мигновен отговор от страна на домакините, които реагираха с точен изстрел отдалеч на Давонтей Джордан, но Христо Захариев и Данило Тасич бяха безпогрешни, за да осигурят актив от 7 точки на Левски Лукойл - 87:94 и 2:41. Капитанът на Балкан Димитър Димитров не се предаде и наниза две много трудни стрелби, за да върне отбора си на само две точки дефицит при 92:94. Изключително неприятен пропуск на крилото на домакините в следващата атака и негово пето лично нарушение обаче го извадиха от игра и даде шанс на Левски Лукойл да запише бързи точки от наказателната линия.

Йордан Минчев бе точен веднъж от линията, за да даде три точки аванс на гостите при 92:95, но Сияни Чеймбърс намали изоставането до само две точки при 93:95 и 60 секунди до края на мача. Поредната изключителна стрелба от ръката на Венци Петков направи разликата 5 точки при само 35 секунди на таблото - 93:98. Чеймбърс отново си спечели нарушение и този път бе точен на два пъти, за да скъси изоставането на тима му на едно притежание разлика - 95:98.

Войната на фауловете в края продължаваше да е акцент в последните секунди от двубоя, като Божидар Аврамов намали дефицита на своите на две точки при 97:99 и оставащи 17 секунди. Чавдар Костов обаче не трепна при следващото си отиване на линията и оформи 97:101 при 13 секунди до края и прекъсване за Йовица Арсич. Отново Аврамов си спечели правото да стреля два пъти от зоната за една точка, като и този път бе точен, за да направи резултата 99:101 при само 7 секунди на таблото.

Левски Лукойл получи право да изпълни един наказателен заради техническо нарушение на Сияни Чеймбърс и да поведе с 99:102, но веднага след това фаул в атака на "сините" даде шанс на Балкан да преследва кош със сирената за изравняване. Това обаче не се получи заради умен фаул на Чавдар Костов, след който Чеймбърс доближи своя тим на точка от съперника при 101:102 и 4 секунди на часовника.

Секунда по-късно и Христо Захариев се озова на линията за два наказателни - пропусна първия, вкара втория, а след това стрелбата от центъра на Чеймбърс не успя да намери целта - 101:103 за Левски Лукойл и финал срещу Рилски спортист.

Данило Тасич регистрира 25 точки и 5 борби за победата на "сините", Христо Захариев вкара 19 и грабна 7 борби, Кийт Бенсън вкара 16 точки, Венцислав Петков имаше ключова роля за успеха с 16 точки, повечето от които в последната четвърт, а с 15 се отчете капитанът Чавдар Костов.

Божидар Аврамов завърши като най-резултатен за Балкан с 20 точки, 5 борби и 6 асистенции. Димитър Димитров записа 19 и 6 борби, Сияни Чеймбърс се завърна ударно с 18 точки, Дарко Балабан добави 17 и 7 овладени топки, а Давонтей Джордан реализира 13 точки и 5 асистенции.

Божидар Аврамов: По-добрият отбор победи

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Давонтей Джордан 13, Божидар Аврамов 20, Николай Грозев 3, Димитър Димитров 19, Дарко Балабан 17 (Сияни Чеймбърс 18, Станимир Маринов 7, Денислав Вутев 4, Здравко Христов)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 7, Чавдар Костов 15, Христо Захариев 19, Данило Тасич 25, Кийт Бенсън 16 (Венцислав Петков 16, Йордан Минчев 3, Райън Райт 2, Константин Тошков)

Снимка: Балкан