Лудогорец взе солидна преднина и обезсмисли реванша с Хебър - на живо от Разград след 4:0

Да Коща спечели оспорваната квалификация от Формула Е в Монако

Действащият шампион във Формула Е Антонио Феликс да Коща ще потегли от пол-позишън в предстоящото по-късно днес състезание по улиците на Монако.

Пилотът на DS Techeetah бе четвърти след груповата фаза на квалификацията, след което с време от 1:31.317 завърши на 0.012 пред най-бързия в групите Робин Фрайнс (Virgin) в решителната „суперпол“ сесия. Трети на стартовата решетка ще се нареди пилотът на Jaguar Мич Евънс, който бе с 0.051 по-бавен от Да Коща, а четвъртото място ще бъде за съотборникът на португалеца Жан-Ерик Верн. Двукратният шампион в изцяло електрическия шампион завърши с пасив от само 0.059 спрямо първия.

Пети и шести на старта ще застанат Максимилян Гюнтер (BMW) и Оливър Роулънд (Nissan), които също бяха част от „суперпол“. Двамата трябваше да са с разменени позиции, след като пилотът на Nissan даде по-добро време в решителната част, но то бе изтрито от стюардите, тъй като той излезе на пистата след светването на червения светофар в края на пит-лейна. Въпреки това, британецът ще може да заеме шестото си място на стартовата решетка, понеже успя да си завоюва право на участие в „суперпол“.

Същото не може да се каже за Ник Касиди (Virgin), който в груповата фаза бе със само 0.003 по-бавен от Роулънд и така не успя да влезе в решителната част. Новозеландецът, който по-рано през сезона спечели един пол-позишън в Рим, ще си подели четвъртата редица с Паскал Верлайн (Porsche), а от петата състезанието ще започнат Алекс Лин (Mahindra) и Норман Нато (Venturi).

Лидерът в шампионата Ник де Врийс (Mercedes) ще се нареди едва 23-и на старта, след като инцидентно изключи квалификационния режим на своя автомобил в хода на своята единствена летяща обиколка в първата група и загуби повече от секунда в нея. Неговият съотборник Щофел Вандоорн, който заема второто място във временното класиране, ще потегли от 15-о място, а третият в спора за титлата преди днешния ден Сам Бърд (Jaguar), ще стартира състезанието в Монако точно зад Вандоорн.

Британецът, който е единственият пилот с победа във всеки един сезон в историята на Формула Е, също бе в първата група, като се оплака многократно от поведението на дуото на Mercedes по време на подготвителната обиколка. В нея според него те са го блокирали нарочно и така той не е могъл да подготви правилно своите гуми. Въпреки неговото недоволство, стюардите няма да разглеждат случая, тъй като той е по време на подготвителен тур и не е имало класическо препречване.

Седмият кръг за сезон 2021 във Формула Е стартира в 17:04 часа българско време по-късно днес.

Снимки: © FIA Formula E

Снимки: Gettyimages