Британец с първа победа във Формула Е след прекрасно каране на "Рикардо Тормо"

Младокът Джейк Денис (BMW) записа своята първа победа в едва шесто си състезание в кариерата във Формула Е, след едно прекрасно и контролиране каране във втората надпревара на пистата „Рикардо Тормо“ край Валенсия.

Напук на всички мнения и прогнози британецът, който по-рано днес триумфира и в квалификацията, води в състезанието от неговия старт до самия му край и успя да спести достатъчни електроенергия за да стигне безпроблемно до финала. Втори под карирания флаг днес мина друг новобранец – Норман Нато (Venturi), но французинът имаше петсекундно наказание заради контакт с Алекс Лин (Mahindra) по време на надпреварата. След санкцията си, Нато се смъкна до петото място, а втори се класира Андре Лотерер (Porsche), който най-накрая имаше чисто състезание през сезон 2021.

Трети на почетната стълбичка след много силни последни обиколки се качи Лин, който освен 15-е точки за третата си позиция, взе и допълнителната такава за най-бързата обиколка през днешния ден. Четвърти във втората надпревара край Валенсия остана Оливър Роулънд (Nissan), който бе последния печеливш от наказанието на Нато.

Шести днес финишира Рене Раст (Audi), който направи най-големия прогрес спрямо стартовата си позиция и спечели осем места, а седми бе двукратният шампион Жан-Ерик Верн (DS Techeetah). Последните три места в зоната на точките днес бяха за Оливър Търви (NIO), Едоардо Мортара (Venturi) и Лукас ди Граси (Audi).

Водачите в класирането при пилотите преди днешния ден Ник де Врийс (Mercedes), Щофел Вандоорн (Mercedes) и Сам Бърд (Jaguar) не взеха нито една точка от втория старт на „Рикардо Тормо“. И тримата потеглиха от дъното на топ 20 след трудна квалификация, а в самата надпревара така и не успяха да прогресират достатъчно в класирането. Най-добър напредък направи Вандоорн, който се добра до зоната на точките, но след контакт със Себастиен Буеми (Nissan) не завърши.

Въпреки слабото си представяне, Де Врийс остава начело в генералното класиране с 57 точки, пред Вандоорн с 48 и Бърд с 43. Денис, който бе 22-и в класирането преди днешния ден се изкачва до осмото място, благодарение на 29-е пункта, които той събра за представянето си в квалификацията и състезанието.

Битката за първата световна титла във Формула Е продължава на 7 май със надпревара по улиците на Монако, където шампионатът за първи път ще използва пълната версия на трасето в Княжеството.

Снимки: © FIA Formula E