Комичен финал и победа за Де Врийс на наводнената "Рикардо Тормо"

Пилотът на Mercedes Ник де Врийс записа своята втора победа от началото на сезона във Формула Е след една драматична надпревара на наводнената писта „Рикардо Тормо“ край Валенсия.

След пет периода с автомобил за сигурност, до финала на състезанието с продължителност от 45 минути плюс една обиколка стигнаха само 12 от стартиралите 24 пилоти. По-голяма част от незавършилите днешното състезание не прецениха добре разхода на своята енергия в хода на дистанцията и останаха без заряд в своите батерии във финалния тур.

Така втори на почетната стълбичка днес се качи Нико Мюлер (Dragon), а трети остана съотборникът на Де Врийс Щофел Вандоорн. Белгиецът, който спечели квалификацията, но тръгна последен след административна грешка на неговия екип стигна до подиума въпреки една екскурзия в зоната за сигурност и петсекундно наказание за контакт с друг пилот. Тримата призьори бяха единствените пилоти, които стигнаха до финала без проблеми с разхода на енергията и заслужено се поздравиха с местата на подиума.

Четвъртата позиция днес отиде при Ник Касиди (Virgin), който бе един от деветимата пилоти, които въпреки високия разход успяха да пресекат финалната линия и за запазят своите позиции. Освен него това още успяха да сторят и Рене Раст (Audi), Робин Фрайнс (Virgin), Антонио Феликс да Коща (DS Techeetah), Алек Лин (Mahindra), Сам Бърд (Jaguar), Лукс ди Граси (Audi), Джейк Денис (BMW) и Жан-Ерик Верн (DS Techeetah). Класирането бе най-болезнено за действащия шампион Да Коща, който контролираше състезанието от неговия старт до началото на последната обиколка, когато той остана със само 1% енергия в своята батерия и се смъкна до седмото място.

Оливър Роулънд (Nissan) и Алекс Симс (Mahindra) успяха да пресекат финалната линия на втора и третата позиция, но направиха това след използването на прекомерно много енергия и бяха дисквалифицирани от стюардите.

С днешната си победа, Де Врийс излезе отново начело във временното класиране при пилотите с общ актив от 57 точки и преднина от девет пункта пред своя съотборник Вандоорн. Трети с изоставане от 12 точки е Бърд, който, въпреки че бе от пилотите останали без енергия успя да вземе две точки днес.

Утре на „Рикардо Тормо“ ще се проведе още едно състезание във Формула Е, което с начален час от 15:00 българско време. В 11:00 пък е предвидена и квалификацията преди шестия старт за сезона в изцяло електрическия шампионат.

Снимки: © FIA Formula E