Левски Лукойл изхвърли храбрия Ямбол и отново е на финал за Купата

Отборът на Левски Лукойл ще има правото да защитава трофея си от турнира за Купата на България в директния мач за златото. Тимът на старши треньора Константин Папазов отново достигна до финала на надпреварата, след като се справи без особени проблеми с отбора на Ямбол с крайното 100:84 (24:26, 29:16, 28:21, 19:21) в панагюрската зала "Арена Асарел".

Може да бъде изображение с 1 човек, playing a sport и на закрито

Така Левски Лукойл ще се изправи срещу Рилски спортист в двубоя за трофея. Както е известно, по-рано днес самоковци елиминираха Балкан (Ботевград) с разгромното 90:48. Финалният двубой ще се изиграе в понеделник от 19:00 часа. За последно двата тима се изправиха един срещу друг в битката за златото преди три години, когато Рилецо спечели с 89:80.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Първите точки в мача дойдоха от точната ръка на Венцислав Петков, който даде начало на гонитбата с перфектен изстрел от тройката за 3:0. Гардът продължи акцията си от далечно разстояние с втората си поредна тройка, преди Андрей Иванов да върне една за 6:3. Силното начало на Петков продължи и стрелецът отбеляза нови две точки за 8:5 в полза на столичани. Още в началото на мача прехвърчаха искри между Данило Тасич и Уили Атууд, като вторият натрупа две бързи лични нарушения. Левски Лукойл пък вдигна аванса си до 5 точки при 12:7.

Кийт Бенсън превзе подкошието на символичните гости и донесе преднина от 14:7 на своя тим, но Евгени Василев не сбърка от тройката в следващото нападение на Ямбол - 14:10. Ямболии нямаха намерение да оставят своя съперник да се откъсва в резултата и се доближиха на само точка дефицит след втората тройка в мача на Василев.

Няколко секунди по-късно пък символичните гости вече имаха преднина в резултата, след като Ерик МакГил открадна и отбеляза кош и фаул за 18:20. Левски Лукойл си върна аванса за кратко, но Франклин Уилямс донесе две точки преднина в полза на Ямбол в края на първата четвърт - 24:26.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Вторите 10 минути започнаха с неспортсменско нарушение, дело на Дарин Иванов срещу Венцислав Петков. Гардът на "сините" наниза един от двата си опита и намали пасива на тима си на една точка при 25:26. Веднага след това столичният гранд отново излезе напред в резултата, след като Бенсън и Йордан Минчев бяха точни в две поредни нападения за 29:26. Серията на символичните домакини обаче приключи заради тройка на Франклин Уилямс, който върна паритета на таблото - 29:29.

Може да бъде изображение с 2 души, people playing sports и на закрито

Резултатността значително се покачи в следващите няколко минути, в които равностойната битка на паркета в зала "Арена Асарел" продължаваше да се води през всяка минута - 34:33 в полза на Левски Лукойл при преполовяването на частта. Кийт Бенсън нямаше спиране и мачкаше всичко под коша на ямболии, донасяйки пет точки преднина на тима си - 38:33. Уили Атууд и Данило Тасич отново се сдърпаха, но сърбинът все пак запази спокойствие и вкара един от двата си наказателни, за да донесе още точка в актива на "сините" - 39:33. Серията на защитаващия носител на трофея достигна 10 поредни точки, след като и Чавдар Костов прониза мрежичката на Ямбол за 42:33.

Момчетата на Тити Папазов започнаха да се отскубват в резултата, а това дойде благодарение на перфектния Кийт Бенсън, който вече имаше 18 точки на личната си сметка и донесе преднина от 13 точки на Левски Лукойл - 47:34. Ямболии все пак си върнаха известна част от загубеното самочувствие, след като Ерик МакГил вкара феноменална стрелба от собственото си поле, за да сложи край на първото полувреме при резултат 53:42. Центърът на Левски Лукойл Кийт Бенсън пък записа "дабъл-дабъл" още на почивката - 22 точки и 10 борби.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Още в началото на третата част "сините" се откъснаха на 17 точки в резултата след две последователни тройки на Христо Захариев и Данило Тасич. Ямбол обаче отговори чрез своя най-лидер Иван Лилов, който също подхвана акция от тройката, за да стопи дефицита на тима си до 10 точки при 63:53. Захариев спря серията на символичните гости, след като матира защитата на Ямбол и наниза тройка, а след това чудовището в подкошието Кийт Бенсън добави още две точки към личната си сметка за 68:56.

Може да бъде изображение с 3 души, people playing sports и на закрито

Йордан Минчев също не се свени да разчита на стрелбата си от далечна дистанция, а малко по-късно и Венци Петков напомни за себе си с нова тройка - 74:57 и Левски Лукойл докосваше финала. Ямболии започнаха да развяват бялото знаме, тъй като Чавдар Костов и Минчев направиха разликата 22 точки при 79:57. Също като и в предната четвърт обаче Ямбол успя да завърши частта с точен изстрел отдалеч, който този път дойде от Стоян Петков - 81:63 в полза на Левски Лукойл преди решителните 10 минути.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Стартът на последната десетка бе добър за ямболии, които откриха частта така, както закриха третата - с тройка. Тя бе дело на Дарин Иванов за 81:66, но след това Левски Лукойл отвърна с кошове на Костов и Захариев, чрез които разликата отново скочи на 20 точки - 86:66. Интригата съсвем изчезна от зала "Арена Асарел", след като столичани си осигуриха комфортен аванс от 25 точки и подгониха кота 100 - 96:71. Тайрън Бразелтън бе автор на 100-тната точка в мача за Левски Лукойл, а крайният резултат дойде при 100:84.

Американският център Кийт Бенсън бе най-полезен за Левски Лукойл със своите 26 точки и 12 борби при стрелба 12/14 за две точки. Венцислав Петков наниза 14 точки, Чавдар Костов и Христо Захариев добавиха по 13 точки, а Данило Тасич се разписа с 12 точки и 5 борби.

Ерик МакГил завърши с 15 точки за Ямбол, Иван Лилов и Дарин Иванов нанизаха по 12 точки, а Евгени Василев остави 10 точки на сметката си.