Осака спаси два мачбола и елиминира Мугуруса

Наоми Осака се класира за четвъртфиналите на Australian Open след драматична победа над Гарбине Мугуруса. Шампионката от 2019 година спаси два мачбола, за да триумфира с 4:6, 6:4, 7:5 след близо два часа игра на "Род Лейвър Арина". Японката отново показа характер и удължи серията си на 18 поредни победи. Нейна съперничка в следващия кръг ще е ветеранката Су-Вей Сие, която отстрани Маркета Вондрушова с 6:4, 6:2.

Осака и Мугуруса никога не се бяха изправяли една срещу друга. Испанката имаше само 10 загубени гейма от началото на турнира, но допусна ранен пробив и изглеждаше, че я чака труден първи сет. Тя обаче извлече максимума от многото непредизвикани грешки на Осака и на свой ред проби. При 4:4 Мугуруса още веднъж взе подаването на съперничката си и след 31 минути сетът отиде в нейна полза.
Технично изпълнен прехвърлящ удар донесе пробив аванс на финалистката от миналата година на старта на втората част. Осака изравни за 2:2, а в десетия гейм успя от третия опит да затвори сета.

Мугуруса остана спокойна и беше много близо до победата. Тя водеше с 5:3, а Осака хвърли ракетата си в изблик на ярост след грешка в гейма, в който сервираше и допусна да бъде пробита. Поставената под номер 3 в основната схема японка спаси два поредни мачбола на свой сервис, а веднага след това измъкна подаването на Мугуруса за 5:5. Това беше преломният момент, след който Осака имаше психологическо надмощие и стигна до обрата.

"Не знаех какво да очаквам, защото двете никога не бяхме играли. Но бях сигурна, че ще е много трудно. Сега съм уморена, но и доволна. Бях смутена в доста моменти от мача, защото Мугуруса игра много добре в целия турнир. Още не мисля за четвъртфинала. Всичките ми мачове срещу Сие са завършвали в три сета. Мисля, че за последно се срещнахме преди две години тук, в Мелбърн. Нейният стил я прави много неудобна съперничка и трябва да очаквам всичко", сподели след победата Наоми Осака.
35-годишната Сие, която в първия кръг елиминира Цветана Пиронкова, не се затрудни с Вондрушова. Представителката на Тайван пое инициативата от самото начало и след час и 11 минути вдигна победоносно ръце, класирайки се за първи път в кариерата си на четвъртфинал в турнир от Големия шлем.