Азаренка се провали на старта, убедителни победи за Мугуруса и Кенин

Двукратната шампионка Виктория Азаренка отпадна още в първия кръг на Australian Open. 31-годишната беларускиня загуби от 61-ата в световната ранглиста Джесика Пегула в два сета - 5:7, 4:6. Азаренка беше далеч от обичайното си ниво и направи 25 непредизвикани грешки. Във втория сет тя видимо се задъхваше и поиска медицински таймаут. Азаренка доигра мача, но не успя да се пребори със стабилната от дъното на корта Пегула.

Финалистката от миналогодишното издание на турнира Гарбине Мугуруса нямаше проблеми с първата си съперничка. Испанката елиминира Маргарита Гаспарян с 6:4, 6:0. Поставената под номер 14 в основната схема Мугуруса демонстрира отлична форма и във втория сет буквално отнесе Гаспарян само за 27 минути.

Защитаващата титлата си София Кенин също продължава напред, макар и да се измъчи в първия сет срещу представителката на домакините Мадисън Инглис. След колебливото начало, Кенин постепенно намери верния ритъм и се наложи със 7:5, 6:4.
"Очевидно не съм особено доволна от начина, по който играх, но победата си е победа", откровена беше след мача 22-годишната американка от руски произход.
16-годишната Коко Гоф елиминира Джил Тайхман с 6:3, 6:2 и във втория кръг ще срещне Елина Свитолина. Украинката също постигна двусетова победа - 6:3, 7:6(5) срещу Мари Боузкова от Чехия.
Първия кръг преодоляха още Белинда Бенчич, Людмила Самсонова, Нао Хибино, Надя Подороска, Елизе Мертенс, Кая Канепи, Светлана Кузнецова, Хедър Уотсън, Дженифър Брейди, Мадисън Бренгъл, Кристина Младенович и Екатерина Александрова.