Челси си стъпи на краката с първа победа срещу отбор от топ 10 (видео)

Челси победи Уест Хам с 3:0 и вече е на пето място в класирането на Премиър лийг. Тимът на Франк Лампард има равен брой точки с Тотнъм (25) и изостава на 6 от лидера Ливърпул. Лондонското дерби беше равностойно през по-голямата си част, но Челси поведе рано с гола на Тиаго Силва, а в последния четвърт час две попадения на Тами Ейбрахам решиха всичко.

Това беше първа победа за "сините" срещу съперник от топ 10 на класирането през сезона. Уест Хам пропусна шансовете си в началото на второто полувреме и допусна пето поражение през сезона, което остави тима в средата на таблицата с 21 точки.

Оливие Жиру бе на пейката на Челси, а в в предни позиции започнаха Тами Ейбрхам, Тимо Вернер и Кристин Пулишич. Тримата в средата на терена бяха Мейсън Маунт, Н'Голо Канте и Жоржиньо, а защитата пред Едуард Менди беше в състав Сесар Аспиликуета, Тиаго Силва, Курт Зума и Бен Чилуел.
Освен Жиру, още двама футболисти, които бяха титуляри при загубата от Уулвърхамптън (1:2), този път отсъстваха. Кай Хавертц беше резерва, а Рийс Джеймс лишсваше от групата за мача.
Мениджърът на Уест Хам Дейвид Мойс бе предприел само едно рокада спрямо домакинското равенство срещу Кристъл Палас. Любимецът на феновете Марк Нобъл зае мястото на Саид Банрама и заедно с Джаръд Боеун и Пабло Форналс трябваше да помага на централния нападател Себастиан Але. Двойка вътрешни халфове пък бяха Деклан Райс и Томас Сучек.
"Чуковете" бяха без контузените Микейл Антонио, Артур Масуаку и Мануел Лансини.
Мейсън Маунт стана най-младият английски футболист с 50 мача за "сините", откакто това стори легендата Джон Тери през 2002 година. Именно техничният халф беше най-силният футболист на домакините.
В първите минути Уест Хам на два пъти хвана в крачка отбраната на Челси. В единия случай Деклан Райс преодоля Менди и от малък ъгъл прати топката във вратата, но голът му беше отменен заради тънка засада. Рожденикът Бен Чилуел пък получи контузия и трябваше да бъде заменен, а на мястото му влезе Емерсон.
Веднага след смяната Челси излезе напред в резултата. Маунт центрира от корнер, а ветеранът Тиаго Силва се пласира отлично в наказателното поле и с глава заби топката под гредата. Това беше осми гол на "сините" от статично положение и по този показател те са №1 в Премиър лийг.
В 14-ата минута Мейсън Маунт центрира остро, но Вернер закъсня да засече подаването му. Челси определено доминираше и търсеше втори гол. Грешка на Аспиликуета можеше да доведе до проблеми за домакините, но Аарън Кресуел не намери свой съотборник на далечната греда.
В 27-ата минута Зума се намеси добре след удар с глава на Себастиан Але и изби в корнер, а после Сучек стреля слно в аут. В самия край на полувремето пред Тимо Вернер се откри отлична възможност да доближи Челси до победата, но германският национал я пропиля. Той беше изведен от Пулишич, но ударът му беше спасен от Лукаш Фабиански.
След почивката Челси се дръпна доста назад, а Уест Хам беше отборът, който държеше топката и търсеше пролуки в противниковата защита. В 4-ата минута Боуен центрира към Але, но топката дойде малко висока за французина и той не можа да я насочи в очертанията на вратата.
"Чуковете" нападаха основно по фланговете, но го правеха сравнително еднообразно и това улесняваше бранителите в синьо. В 63-ата минута поредното опасно центриране на Мейсън Маунт създаде суматоха в наказателното поле на Уест Хам, а Тиаго Силва претендираше, че е бил повален, но сигнал за дузпа не последва. В ответната атака Аспиликуета добре блокира Форналс.
В последната четвърт от мача за Уест Хам игра Саид Банрама, но той остана доста изолиран. Челси се постара отново да овладее средата на терена и това веднага даде резултата. Тами Ейбрахам вкара два гола за три минути и интригата приключи.
В 78-ата минута домакините организираха хубава атака, при която Маунт подаде на Вернер и той стреля, но топката беше продължена към вратата от Ейбрахам. Третото попадение отново беше дело на централния нападател на Челси. Той се оказа на точното място след центриране на Маунт и опит на Пулишич да играе с глава. Фабиански вече беше на тревата, а за Ейбрахам остана най-лесното.
Успехът на Челси можеше да е и по-убедителен, но в края на редовното време Вернер уцели напречната греда след хубав пас на Канте. Бившият футболист на РБ Лайпциг в пореден мач не можа да се разпише, но в случая пропуските му не се оказаха фатални.