Balkan Grand Prix 6

Шампионите превзеха крепостта на Моуриньо в 90-ата минута и отново са на върха (видео)

Шампионът Ливърпул победи досегашния лидер във временното класиране Тотнъм с 2:1 в голямото дерби от 13-ия кръг на Премиър лийг. Преди този двубой двата обора бяха с еднакъв брой точки, като само головата разлика даваше предимство на "шпорите". Тимът на Юрген Клоп имаше тотално превъзходство през първата част и поведе с гол на Мохамед Салах в 26-ата минута. При първата си контра обаче Тотнъм изравни след гол на Хюн-Мин Сон (33'). След почивката и двата отбора имаха шансове, като удари Бергвайн и Мане срещнаха гредите. Все пак Ливърпул стигна до победата с гол на Роберто Фирмино в 90-ата минута. Така най-доброто нападение в лигата надделя над най-добрата защитата. Може да се каже, че успехът на мърсисайдци бе заслужен, защото те владееха топката в над 75% от времето и отправиха 11 точни удара към вратата на Юго Лорис, който се представи много силно.

Мениджърът на домакините Юрген Клоп направи една промяна - Рис Уилямс започна в центъра на защитата като партньор на Фабиньо, тъй като Жоел Матип е контузен. Това бе първи мач като титуляр в Премиър лийг за 19-годишния защитник. Наби Кейта и Алекс Окслейд-Чембърлейн са възстановени, но останаха на пейката.
Бен Дейвис и Джовани Ло Селсо замениха Серхио Регилон и Танги Ндомбеле в стартовия състав на Тотнъм. Както се и очакваше, Гарет Бейл бе извън групата.
Двубоят започна с минута мълчание в памет на бившия мениджър на мърсисайдци Жерар Улие.
Шампионите очаквано бяха по-активният отборв началото, а "шпорите" се бяха прибрали в своята половина. В 11-ата минута Ливърпул имаше първата чиста голова възможност, но Юго Лорис се намеси много добре и спаси удар с глава на Фирмино, който насочи топката към далечния ъгъл, след като засече центриране на Робъртсън. Няколко минути след това Тотнъм се размина с опасна ситуация, след като топката срещна ръката на Дайър, който се бореше в наказателното поле със Салах. Положението обаче бе подминато както от главния съдия, така и от ВАР.
В 22-рата минута Робъртсън отново проби добре отляво и върна към Салах, който стреля, но право в ръцете на Лорис.
В 26-ата минута логичното се случи и Мохамед Салах даде аванс на домакините. Къртис Джоунс проби много добре в наказателното поле, след което успя да пусне топката към Салах, чийто удар рикошира в краката на Дайър и Алдервейрлед и влезе неспасяемо в ъгъла за 1:0.

При първата опасна контра, която успя да направи, Тотнъм изравни резултата. Ло Селсо изведе много добре Сон, който излезе сам срещу Алисон и стреля в близкия ъгъл за 1:1. Графиката на ВАР показа, че може би с милиметри Уилямс покрива засадата, така че попадението бе валидирано.
Само две минути след това Фирмино отново имаше стопроцентова възможност да се разпише. Бразилецът стреля през краката на Дайър, но отново Лорис успя да спаси.
Въпреки цялото превъзходство на Ливърпул, което се изразяваше в 79% владеене на топката и седем точни удара, полувремето завърши при равен резултат.
Второто полувреме започна с добра възможност за Тотнъм. Рис Уилямс пропусна топката след едно дълго подаване на Алдервейрелд. Това даде шанс на Бергвайн да напредне отляво, да надделее над Александър-Арнолд и да стреля по диагонала. Топката обаче премина встрани от далечния ъгъл.
Силен изстрел на Кейн пък прпфича над вратата. В 57-ата минута Лорис изби коварен шут на Салах от границата на наказателното поле.
В 63-тата минута Тотнъм имаше нова добра възможност. Бергвайн отново се озова на чиста позиция, след като Кейн надскочи Фабиньо и му свали с глава. Ударът му към далечния ъгъл срещна гредата, след като и Алисон докосна топката. При последвалия корнер Кейн бе изпуснат да стреля с глава от няколко метра, но голмайсторът на "шпорите" направи невероятен пропуск, след като прати топката в земята, след което тя прехвърли вратата. Малко след това Лорис спаси поредния удар на Фирмино.
В 69-ата минута Салах пропиля поредната възможност, след като бе изведен отляво от Уилямс и стреля слабо, позволявайки на Лорис да направи десетото си спасяване в мача.
В 73-тата Къртис Джоунс изведе добре Мане, който се обърна страхотно и стреля силно, но топката рикошира от напречната греда, след като преди това и Лорис я докосна.
Десет минути преди края Кейн излезе на добра позиция, след като съдиите не видяха, че преди това Сисоко игра с ръка. Ударът на нападателя премина встрани от далечната греда.
В 90-ата минута Ливърпул успя да стигне най-сетне до гола, след като Фирмино бе изпуснат и засече с глава центриране от корнер на Робъртсън. Този път Лорис не успя да помръдне - 2:1.
Успехът е изключително ценен за Ливърпул, тъй като всички останали основни конкуренти, без градския съперник Евертън, загубиха точки в този кръг. За Тотнъм това бе втора загуба в първенството от началото на сезона. Предишната бе в първия кръг.