Много промени, но отново загуба за България (видео)

Националният отбор на България записа трета поредна загуба, след като отстъпи с 0:2 на Финландия в Лига "В" - група 4 от Лигата на нациите. "Трикольорите", които започнаха с цели осем промени, имаха няколко добри моменти през първата част и началото на второто полувреме, но два бързи гола в рамките на 15 минути прекършиха българите.

Тейлър (52) и Йенсен (67) се разписаха във вратата на дебютанта Мартин Луков. Поражението е историческо първо за България от Финландия, след като досега имахме седем победи и едно равенство в изиграните осем мача срещу скандинавците.

За съжаление резултатите на представителния отбор продължават да бъдат негативни, като в последните 18 мача България има едва една победа срещу Чехия (1:0). От напускането на Петър Хубчев пък тимът е записал десет загуби, две равенства и успеха с чехите. Липсата на изявен нападател също си казва думата, тъй като са отбелязани само седем попадения, а допуснати 27. Днес отново след центриране, отново след детински грешки в отбраната или на вратаря, което се превръща в много лош навик на "трикольорите".

България остана без успех в групата след първите си срещи с всеки един от противниците Ирландия (1:1), Уелс (0:1) и Финландия (0:2). "Лъвовете" имат само една точка и заемат последното място.

Селекционерът Георги Дерменджиев направи цели осем промени в състава за мача. Единствените трима футболисти, които отново стартираха бяха капитанът Васил Божиков, Антон Недялков и Кристиян Малинов.

Мартин Луков направи абсолютен дебют с националната фланелка, като смени Пламен Илиев. Страхил Попов и Кристиян Димитров замениха Сисиньо и Георги Терзиев, а Александър Цветков игра вместо Янис Карабельов в халфовата линия. Георги Йомов, Кирил Десподов, Димитър Илиев и Исмаил Иса пък започнаха вместо Галин Иванов, Тодор Неделев, Бирсент Карагерен и Божидар Краев.

Финландия смени цели десет играчи от загубата с Полша (1:5), когато бе с втория състав, а срещу "лъвовете" пусна титулярите.
Двубоят дойде само няколко дни след разочароващата загуба от Унгария (1:3), прекършила надеждите ни за класиране на еврофиналите. Специалистът призна, че настроението в лагера на тима е минорно и няма как да е иначе след нелепо пропуснатия шанс.

"Лъвовете", които играха с червени фланелки, започнаха със самочувствие и опитваха да пресират противника високо в тяхната половина. Иса имаше една възможност, но не успя да завърши с удар.

Последваха две отлични намеси на Луков. Стражът на Локомотив (Пловдив) първо спаси удар на Тейлър в 15-ата минута, а минута по-късно Пуки стреля, топката рикошира в Божиков, а Луков парира при добавката на Пухянпало. При следващата атака Десподов не успя да завърши с голов удар центриране отдясно на Иса.

Домакините искаха дузпа в 31-ата минута за игра с ръка на Димитров след опит на Цветков да изчисти топката. Правилно реферът Ерик Ламбрехтс не отсъди такава. Димитър Илиев пробва удар от дистанция, но далеч от вратата.
Страхотно изпълнение на Кирил Десподов в 38-ата минута завърши със спасяване на вратаря Храдеки. Малинов копна топката над защитата, а футболистът на Каляри технично я овладя във въздуха, след което финтира двама бранители и стреля слабо, но опитният страж спаси.

Втората част започна с висока преса и няколко положения за България. Първо Митко Илиев проби отдясно и стреля, но покрай дясната греда на домакините. Минута след това Тойвио се опита да пресече топката и беше близо до автогол, но вратарят Храдеки отново спаси. Йомов бе спрян от засада в наказателното поле на финландците, а секунди след това хубава атака на "лъвовете" завърши с удар от воле на Йомов, който също не попадна в целта.
Тази игра даде надежда за нещо по-сериозно, но отново детинска грешка в нашата отбрана завърши с гол във вратата на Луков. След дълго центриране играч на Финландия бе оставен непокрит и без проблем свали топката към Пуки, който бе оставен сам от трима защитници. Десетката стреля лошо, но за негов късмет топката попадна в друг играч останал без пазач - Тейлър, който от два метра даде аванс на "совите".

Попадението стресна играчите на Дерменджиев, който пусна Краев и дебютанта Димитър Велковски вместо Иса и Недялков. Йенсен влезе за домакините, който секунди по-късно празнуваше своето попадение за 2:0. Той стреля от 19 метра, Луков не се намеси добре и топката спря в мрежата.

"Трикольорите" се опитаха да върнат един гол, но без да създават чисти положения. Все пак Малинов пробва удар, който не затрудни вратаря. Изстрел на Краев рикошира в защитник и излезе в корнер. Малко след това имаше нова добра възможност пред Десподов. Крилото стреля, но отново бранител изби в корнер.

Тодор Неделяв и Янис Карабельов смениха Цветков и Илиев. Финландия продължи да действа на контраатака и можеше да вкара и трети гол.

Така домакините, които ще играят на европейското догодина, вече имат шест точки в групата и заемат втора позиция след Уелс, който е със седем. Именно селекцията на Райън Гигс пристига в София във вторник, за да се изправи срещу България в сряда вечер от 21:45 часа.