Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Всичко свърши! Отново сме аут от европейското първенство (видео+галерия)

Много жалко! Всичко свърши! България отново няма да играе на европейско първенство. Родните национали отстъпиха с 1:3 от Унгария в полуфиналния бараж за класиране на финалите на стадион "Васил Левски". Така "лъвовете" изпуснаха уникален шанс да се изправят във финал срещу Исландия на 12 ноември отново в София, в който при евентуален успех отиваха на голям форум за първи път от 16 години.

Дебютантът Георги Йомов вкара почетното попълнение за "лъвовете" в 89-ата минута, докато Вили Орбан (16), Жолт Калмар (47) и Неманя Николич (75) се разписаха за гостите.

138 България - Унгария
Резултатът лъже предвид видяното на терена. Реферът от Полша Шимон Марчиняк пък не убеди с решенията си, които бяха подложени под съмнение още преди срещата от родните фенове. Първите два гола дойдоха след две статични положения, които бяха съпътствани с нови индивидуални грешки в нашия състав. Паднали при първата атака на гостите и в първата минута на втората част, след като имаше късметлийски рикошет в наш играч. Две невероятни спасявания на противниковия вратар преди почивката при резултат 0:1, а също така много спорно отменена дузпа с ВАР в полза на "лъвовете" при 0:2 в 55-ата минута, както и едно друго съприкосновение в наказателното поле на гостите, което дори не бе гледано на видео повторение.
Все неща, които потвърдиха, че напоследък и късметът убягва на националите, които нямат класа, но се опитаха да печелят. Освен това, и Галин Иванов напусна контузен още в средата на първата част. Определено селекцията на Георги Дерменджиев въпреки всичките проблеми не заслужаваше такава съдба.
Когато обаче си допуснал три гола и падаш 1:3 от този състав на унгарците, който не те е надиграл, най-логично не трябва да ходиш и на европейско първенство.
На стадион "Васил Левски" имаше едва няколко хиляди фенове, които обаче подкрепяха сериозно нашите до третото попадение. Сблъсъкът трябваше да се реши в един двубой. При равенство през редовните 90 минути щяха да следват продължения, ако отново нямаше победил, такъв щеше да бъде излъчен след изпълнения на дузпи. "Трикольорите" излязоха с четири промени от последната среща в Кардиф (0:1) и цели шест от последното домакинство срещу Република Ирландия (1:1)
Пламен Илиев, Георги Терзиев и Васил Божиков, който бе капитан, пък се завърнаха в тима. Сисиньо, Янис Карабельов и Бирсент Карагарен бяха за първи път титуляри с националната фланелка на "Васил Левски", след като дебютираха от първата минута срещу Уелс.
Пламен Илиев бе вратар, а Сисиньо, Георги Терзиев, Васил Божков и Антон Недялков бяха четиримата защитници. Кристиян Малинов и Янис Карабельов бяха двамата опорни халфове в схемата 4-2-3-1, а Бирсент Карагарен, Тодор Неделев, Галин Иванов и Божидар Краев бяха офанзивните футболисти.
Новата звезда на Лудогорец Кирил Десподов не е готов за 90 минути и започна мача от пейката, като се появи след почивката, но и това не помогна на "лъвовете".
Италианският на гостите Марко Роси селекционер очаквано заложи на схема 3-5-2. Пред вратаря Гюлачи в защита действаха Салай, Ланг и Орбан. Петимата халфове бяха Холендер, Калмар, Няги, Шигер и Фиола, докато Салай и капитанът Шалай водеха атаката.
Първият удар бе на Тодор Неделев, който стреля високо над вратата от фаул още във втората минута. Постепенно нашите национали отстъпиха инициативата, но срещата бе на бавни обороти и опасности липсваха. В 16-ата минута се стигна до корнер за гостите, след който Унгария поведе в резултата.
Орбан засече топката с глава и тя влезе в мрежата.
Още с тръгването от центъра Неделев завърши атаката с бомбен шут, който Гюлачи обаче изби в корнер. Последваха две опасни центрирания, но защита на гостите се справи. Неделев намери зад защитата Иванов, крилото се опита да свали топката с глава към Карагарен, но Гюлачи пресече подаването в 23-ата минута.
Опасен изстрел на Иванов с левия крак мина покрай гредата на "маджарите"  26-ата минута, след който той получи травма и трябваше да напусне принудително.
На негово място влезе пълният дебютант Георги Йомов. В 32-ата минута България отне топката и направи бърза атака, но Карагарен не успя да намери Краев.
В 37-ата минута Неделев намери Карагарен, който стреля слабо и защитник изби. Топката остана във владеене на "трикольорите", които бяха близо до изравняването. Недялков центрира, а Неделев от два метра стреля с глава, но Гюлачи с отличен рефлекс спаси Унгария.
Буквално в последната минута на първата част скоростна контраатака на България отново завърши със страхотно спасяване на Гюлачи. Неделев изведе Сисиньо, който центрира остро, а връхлитащият Краев стреля с пета, но стражът с крак спаси вратата и изби в корнер.
Втората част започна възможно най-лошо за България. Капитанът Божиков скочи за висока топката с Шалай, но реферът отсъди нарушение на 25 метра от голлинията.
Всички очакваха центриране и най-вече Илиев, но Калмар стреля ниско по тревата в близкия ъгъл и попари мечтите на "лъвовете" - 0:2 още в 47-ата минута. За нещастие топката рикошира в Карабельов и съвсем матира родния страж.
В 55-ата минута Краев бе фаулиран и реферът отсъди дузпа. Зад топката застана Тодор Неделев, но тъкмо преди да се засили да стреля, реферът отмени своето решение и отсъди нарушението извън границата на наказателното поле. Всичко това след първата намеса в историята на ВАР в родната столица. С изпълнението се нагърби Краев, който стреля силно, но над гредата. Кирил Десподов се появи на мястото на Карагарен и даде веднага острота.
Преднината на Унгария обаче беше сериозна. В 66-ата минута центриране отдясно създаде неприятности на Илиев, който не се ориентира добре, но за радост не се стигна до удар в нашата врата.
Йомов стреля силно в 71-ата минута, но далеч от целта.
Секунди по-късно в 72-ата минута имаше съприкосновение с Десподов, но съдията отказа дори да гледа ВАР, което изнерви още повече публиката. Феновете дори започнаха да скандират: "Мафия, Мафия". Три минути по-късно двубоят свърши, тъй като след изпълнение на тъч се стигна до центриране пред Илиев, където Шалай бе оставен сам на метри от голлинията и вкара за 0:3.
Най-добрият от България Неделев отново пробва бомбен шут в 78-ата минута, който Гюлачи пак изби в ъглов удар.
Доменик Янков, който дебютира, влезе заедно с Исмаил Иса, но вече дори и чудо нямаше да помогне. Илиев направи първото си спасяване в 80-ата минута, а малко преди края Йомов върна един гол след подаване на Иса.
Така България отстъпи 1:3 и се сбогува с мечтата да играе на европейското първенство догодина.
Животът продължава, като сега предстоят мачове с Финландия и Уелс на 11 октомври и 14 октомври в турнира за Лигата на нациите, където трябва да продължи подмладяването на този отбор. Има няколко играчи, които притежават добри качества, а сега е време да получат шанс и да бъдат развити, за да имаме по-добър и по-класен национален отбор през следващите години.
Именно това трябва да е целта пред треньорския щаб на "трикольорите". Защото със сигурност на четвърто поредно първенство на Стария континент няма да звучи "Мила родино".

БЪЛГАРИЯ - УНГАРИЯ 1:3

0:1 Орбан (16)
0:2 Калмар (47)
0:3 Николич (75)
1:3 Йомов (89)

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1):

Пламен Илиев, Сисиньо, Георги Терзиев, Васил Божиков, Антон Недялков, Кристиян Малинов, Янис Карабельов, Бирсент Карагарен (58-Кирил Десподов), Тодор Неделев (88-Доменик Янков), Галин Иванов (31-Георги Йомов), Божидар Краев (80-Исмаил Иса)
УНГАРИЯ (3-5-2): 1. Гюлачи, 4. Салай, 2. Ланг, 6. Орбан, 11. Холендер (70-7. Него),, 13. Калмар (70-14. Хангай), 8. Няги (83 - 16. Гаджаг), 18. Шигер, 5. Фола (83-15.Ботка), 20. Салай. 9. Шалай (60- 23. Николич)
Съдия: Шимон Марчиняк (Полша)
Стадион: "Васил Левски", София
Начало: 21:45 часа