Нефтохимик взе гейм на Динамо (Москва) и Цветан Соколов, но отпадна от Шампионската лига

Първенецът на България Нефтохимик 2010 (Бургас) взе гейм, но загуби от руския гранд Динамо (Москва) с 1:3 (19:25, 22:25, 32:30, 11:25) в последния си мач от втория турнир в квалификационна Група D на Шампионската лига по волейбол за мъже в австрийския град Блайбург.

Николай Желязков даде шанс на повечето си резерви за изява и те не го подведоха в по-голямата част от двубоя, без в 4-ата част.

Така Нефтохимик завърши на последното 3-о място в крайното класиране на Група D и отпада от Шампионската лига. Бургазлии ще продължат участието си в Европа срещу сръбския Млади Радник (Пожаревац) в 1/6-финалите в турнира за Купата на Европейската конфедерация по волейбол (CEV). Нефтохимик е домакин на първия двубой (10, 11 или 12 ноември), а срещата-реванш е след седмица в Сърбия.

Успехът днес гарантира първото място на Динамо и Цветан Соколов и тимът продължава в следващата квалификационна група на Шампионската лига.

Наставникът на Нефтохимик Николай Желязков даде почивка на Георги Братоев и Жани Желязков, а на тяхно място в игра се появиха Стефан Георгиев и Мирослав Градинаров, като диагонал, а Златко Кьосев като посрещач. Николай Колев пък замени капитана Николай Николов в стартовия състав.

Цветан Соколов заби първата точка в мача и Динамо поведе с 1:0. Българиските волейболисти обаче заиграха доста добре и поведоха с 5:3, 7:5 и 10:8. Сам Деру изравни при 10:10. Атака на Златко Кьосев по диагонала от зона 4 и 11:10 за Нефтохимик. Цветан Соколов изравни за 11:11. При 11:13 Николай Желязков взе прекъсване. Страхотен пайп на Денис Карягин намали резултата до 13:14. Волейболистите на Динамо поведоха с 16:13. При 14:16 Георги Братоев влезе в игра и заби ас за 15:16. Цветан Соколов бе оставен без блокада и атакува мощно от зона 4 за 18:16 за московчани. При 16:19 Николай Желязков взе второ прекъсване. Блокада на Цветан Соколов срещу атака на Златко Кьосев направи резултата 23:17. Динамо спечели първата част с 25:19.

Наставникът на Динамо Константин Брянский замени Иля Власов с Максим Белогорцев в началото на втората част. Нефтохимик поведе с 2:1 в началото на гейма. Равенството се запази до 7:7. Постепенно Цветан Соколов и съотборниците му дръпнаха с 4 точки при 14:10. Страхотна комбинация Стефан Георгиев – Илия Петков и 13:15. При 13:17 Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Олимпийският шампион от Лондон 2012 Юрий Бережко се появи в игра за московчани при 19:16. Белгиецът Сам Деру направи 21:17 след технична атака. Опитният Мартин Пенев записа първа точка за българския шампион 19:21. Илия Петков завърши още един прекрасен пас на Стефан Георгиев 20:22. Юрий Бережко изведе Динамо напред при 23:20. Златко Кьосев отигра технично трудна топка в атака за 21:23. Нова мощна атака на Златко Кьосев, след бомбен сервис на Мирослав Градинаров, намали преднината на руския тим само до 22:23. Златко Кьосев би сервис в аут и Динамо спечели втората част с 25:23.

Възпитаниците на Николай Желязков поведоха с 6:4 в началото на третата част. Цветан Соколов намали до 5:6. Нефтохимик съумя да поведе с 3 точки при 8:5. Бургазлии продължиха да водят убедително и при 10:8. При 9:10 Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Единичен блок на Сам Деру доведе до равенство при 10:10. Пайп на Юрий Бережко даде преднина на динамо с 11:10. Последва ас на Павел Панков и Николай Желязков взе второ прекъсване. Максим Белогорцев отигра технично в атака за 13:11. Две поредни успешни блокади срещу атаки на Цветан Соколов доведоха до равенство 15:15. Николай Колев атакува остро за 16:18. Мощен сервис на Златко Кьосев и единична блокада на Николай Колев направи резултата 17:18. Константин Брянский взе прекъсване. След него Цветан Соколов завърши мощна атака по правата от зона 2 за 19:17. Венцислав Трифонов намали до 19:21. Бургазлии изравниха при 21:21, но последваха 2 поредни точки за руските волейболисти 21:23. Нефтохимик изравни при 23:23. Ас на Цветан Соколов изведе Динамо до мачбол при 24:23. Атака на Николай Колев и равенство – 24:24. Златко Кьосев пусна технично и изведе Нефтохимик до геймбол при 25:24. Блокаут на Цветан Соколов възстанови равенството – 25:25. Цветан Соколов изведе Динамо до втори мачбол при 28:27, след като отигра технично в атака. Денис Карягин атакува от зона 4 за ново равенство 28:28. Ново отиграване на Денис Карягин в атака и 29:29. Юрий Бережко атакува в мрежата и 30:29 за Нефтохимик. Иля Власов изравни с атака през центъра за 30:30. Цветан Соколов би начален удар в аут – 31:30 за бургазлии. Ас на Денис Карягин сложи точка на третата част с 32:30 за Нефтохимик.

Волейболистите на тима от Москва поведоха убедително с 4:1 в началото на 4-ата част. Николай Желязков взе прекъсване за Нефтохимик. Атака на Цветан Соколов и 5:1. Сам Деру атакува мощно за 12:6. При 7:14 Николай Желязков взе прекъсване. Отлична атака на Цветан Соколов направи резултата 15:7. Ас на Цветан Соколов и 19:9. Николай Колев намали до 11:20. Сам Деру изведе Динамо до мачбол при 24:11. Динамо спечели четвъртата част повече от убедително с 25:11 и мача с 3:1 гейма.

Най-резултатен за Нефтохимик бе Денис Карягин с 12 точки (1 ас, 58% ефективност в атака, 29% перфектно и 36% позитивно посрещане), по 10 точки добавиха новите попълнения Златко Кьосев (1 ас, 1 блок, 47% ефективност в атака, 21% перфектно и 33% позитивно посрещане) и Николай Колев (2 блока, 73% ефективност в атака).

За руския тим Цветан Соколов завърши със 17 точки (2 аса, 1 блока, 56% ефективност в атака), като бе втори по резултатност. Белгиецът Сам Деру заби 18 точки (1 ас, 3 блока, 64% ефективност в атака, 30% перфектно и 39% позитивно посрещане).

НЕФТОХИМИК 2010, БУРГАС – ДИНАМО, МОСКВА (РУСИЯ) 1:3 (19:25, 22:25, 32:30, 11:25)