Байерн сложи край на приказката на Лион и за 11-и път ще спори за трофея в ШЛ (видео+галерия)

Отборът на Байерн (Мюнхен) ще преследва своя шести трофей в Шампионската лига, след като надигра Лион с 3:0 на “Жозе Алваладе” в полуфиналната фаза на турнира. Над всички на терена беше отчелият се с два гола Серж Гнабри (18’, 33’), докато водещият реализатор в състезанието Роберт Левандовски (88’) също беше точен. Така баварците се класираха за 11-ия си финал в КЕШ/ШЛ, с което се изравниха с Милан на втората позиция в това отношение след Реал Мадрид (16). Те за втори път спряха "хлапетата" на крачка преди решителния двубой, като сториха това и през 2010 г. На финала в неделя Байерн ще се изправи срещу друг френски отбор - Пари Сен Жермен.
Както се очакваше, и двамата треньори заложиха на същите състави от четвъртфиналните и осминафиналните им мачове. Така Руди Гарсия отново бе подредил състава си в 3-5-2, като двамата в атака бяха Карл Токо-Екамби и Мемфис Депай, докато Муса Дембеле влезе в игра като резерва.
Ханзи Флик бе разположил своя отбор в обичайната схема 4-2-3-1. По крилата действаха Гнабри и Иван Перишич, докато Томас Мюлер помагаше от по-задна позиция на голмайстора на турнира Левандовски.
Първата голяма възможност беше за Лион още в 4-ата минута. Тогава Мемфис Депай беше изведен с добър пас от Максенс Какере, като мина встрани от излезлия Мануел Нойер и отправи удар, но не успя да уцели вратата. В 11-ата Леон Горетцка не отправи добър изстрел, но все пак максимално затрудни Антони Лопеш, който едва успя да избие топката в корнер. Французите веднага отговориха с опасно центриране на Депай, но Токо-Екамби не съумя да го засече с глава.
В 17-ата минута именно камерунецът се справи с противниковата защита, но ударът му отблизо беше спрян от страничната греда. Баварците наказаха този пропуск още при следващата си атака. Тогава Гнабри проведе солова акция, която ознаменува с топовен шут от границата на наказателното поле, дал преднина на Байерн. В 25-ата той пробва нов далечен удар, но този път Лопеш го отрази. В 30-ата Левандовски осъществи двойно подаване с Перишич, но Лопеш се намеси навреме, за да се стигне до корнер.
Три минути по-късно двамата отново си взаймодействаха. Перишич центрира по земя, а Лопеш блокира изстрел на падналия Левандовски, но Гнабри беше там и добута топката във вратата за втория си гол в мача и общо деветия си за сезона в турнира, всички от тях далече от Мюнхен. В 35-ата Марсело удари Левандовски без топка, но получи само жълт картон за нарушението си. В 39-ата техничен шут на Гнабри профуча на сантиметри от гредата пред погледа на полския национал, който не успя да чукне топката.
В 51-ата минута пред Перишич се откри добра възможност да се разпише, но Лопеш спаси неговия удар по земя. В 55-ата Никлас Зюле изчисти топката в корнер, а играчите на Лион имаха претенции за игра с ръка, които не бяха уважени. При последвалото му изпълнение Нойер улови първия точен удар на "хлапетата" в мача, дело на Марсело. В 58-ата Токо-Екамби изскочи сам срещу стража, който обаче изби с крак неговия изстрел. В 68-ата Мюлер центрира за Левандовски, който беше затворен от двама противникови защитници.
В 78-ата появилият се от резервната скамейка Филипе Коутиньо стреля неточно, а две минути по-късно той все пак се разписа само за да види как попадението му е отменено заради негова засада. В 84-ата Усем Ауар пробва изстрел, озовал се в обятията на Нойер. В 88-ата Левандовски вкара дежурния си гол, след като се извиси при центриране от фаул и така оформи крайното 3:0 за германския първенец с 15-ото си попадение в турнира през тази кампания.

ЛИОН - БАЙЕРН 0:3

0:1 Гнабри (18')
0:2 Гнабри (33')
0:3 Левандовски (88')