Ди Мария засенчи Неймар и Мбапе и поведе ПСЖ към първи финал в ШЛ (видео)

Пари Сен Жермен се класира за първия си финал в Шампионската лига, след като без никакъв проблем надигра с 3:0 РБ Лайпциг на "Луш" в Лисабон в първия от двата френско-германски сблъсъка от полуфиналите на тазгодишното издание на Шампионската лига. Тимът на Томас Тухел напълно надигра "биковете" през първата част, вкара два гола чрез Маркиньос (13') и Анхел Ди Мария (42') и пропусна още няколко чисти положения. Удари на Неймар на два пъти срещаха гредите, а веднъж и гол на бразилеца бе отменен заради игра с ръка. След почивката Хуан Бернат (56') довърши германския тим с трети гол. Над всички днес бе Ди Мария, който не само, че се разписа, но направи и две асистенции.

20 РБ Лайпциг - Пари Сен Жермен
33-годишният Юлиан Нагелсман направи само една промяна в сравнение с 11-те, които започнаха при успеха над Атлетико Мадрид на 1/4-финалите - Норди Мукиеле бе предпочетен пред Марсел Халстенберг. Кристофър Нкунку излезе срещу бившия си отбор, а Дани Олмо отново действаше зад изнесения напред нападател Юсуф Поулсен.
Най-важната новина за парижани бе, че Килиан Мбапе започна като титуляр за първи път, откакто получи контузия в глезена във финала за Купата на Франция на 24 юли. Серхио Рико застана на вратата на ПСЖ за сметка на контузения Кейлор Навас. Андер Ерера пък беше част от халфовата линия на Томас Тухел. Анхел Ди Мария и Леандро Паредес също стартираха.
Още в шестата минута Неймар имаше чудесна възможност да открие резултата, след като без изведен от Мбапе зад гърба на  отбраната. Бразилецът стреля по диагонала, но топката срещната далечната греда. Секунди след това Неймар наказа грешката в защитата на РБ, след като блокира топката след опит за изчистване на Гулачи и я прати във вратата му, но попадението бе отменено заради игра с ръка на бившия ас на Барселона.
Силното началото на френския шампион получи материализация в 13-ата минута, когато Маркиньос засече с глава брилянтно центриране на Ди Мария от свободен удар.

Скоро след това и Мбапе се озова очи в очи с Гулачи. Стражът успя да спаси, но и без това повторенията показаха, че нападателят е с малко зад защитата на "биковете".
В 25-ата минута най-сетне и РБ създаде първата голяма опасност пред вратата на Рико. Олмо намери много добре отдясно Пулсен, но изстрелът на датчанина премина на сантиметри встрани от целта.
Десетина минути след това Неймар изпълни много изненадващо фал. Всички си мислеха, че бразилецът ще центрира, тъй като позицията не изглеждаше удобна за пряк обстрел, но Ней изненада Гулачи и потърси близкия му ъгъл. Бразилецът обаче за втори път нямаше късмет, тъй като топката срещна същата греда, както и в началото на двубоя.
Доминацията на ПСЖ продължаваше и бе логично отборът на Томас Тухел да увеличи аванса си. За това обаче помогна Гулачи, който в 42-рата минута игра много лошо при опита си да подаде с крак към Забитцер. Парeдес отне, топката стигна до Неймар, който превъзходно я отклони с пета към Ди Мария. Аржентинецът удвои отблизо без никакъв проблем.

Скоро след това малко не достигна на Неймар да отбележи и трети гол, но ударът на бразилецът премина встрани отцелта.
"Биковете" опитаха да вдигнат нивото си на представяне в началото на второто полувреме. Отборът на Нагелсман дори създаде за малко териториален натиск. Това обаче не носеше опасности за Рико. Нещо повече - в 56-ата минута ПСЖ стигна до трети гол, който окончателно уби надеждите на РБ. Мукиеле се подхлъзна в близост до наказателното поле, като по този начин подари топката на Ди Мария. Аржентинецът центрира към Хуан Бернат, който засече с глава. Гулачи докосна топката, но тя продължи към вратата му. Неймар я довкара, но тя вече бе преминала голлинията. Германците протестираха, настоявайки, че Мукиеле е бил фаулиран. ВАР обаче не видя нищо нередно и попадението бе зачетено.
В следващите минути Мбапе пропусна две добри възможности да увеличи още повече преднината на парижани. Неймар също не успя да се разпише от поредната добра възможност, която се откри пред него.
Така ПСЖ се класира на първи финал в Шампионската лига в своята история. Парижани ще очакват в него победителя от другия френско-германски сблъсък, в който един срещу друг се изправят Байерн (Мюнхен) и Лион. Този двубой е в сряда, а мачът за трофея е в неделя.