Ман Сити показа, че може да громи и далеч от дома, Стърлинг блесна с хеттрик (видео)

Манчестър Сити разгроми Брайтън с 5:0 в късния съботен мач от програмата на 35-ия кръг на Висшата лига. Рахийм Стърлинг заби хеттрик за тима на Джосеп Гуардиола, който можеше да спечели и още по-убедително. Другите попадения във вратата на Мат Райън отбелязаха Габриел Жезус и Бернардо Силва.

Въпреки впечатляващата победа на Сити и грешната стъпка на новия шампион Ливърпул срещу Бърнли (1:1), разликата между двата отбора е цели 21 точки. Брайтън все още не е сигурен за оцеляването си в елита, но има с 8 точки повече от първия отбор под чертата.

В предишните си две домакинства "чайките" отстъпиха на Манчестър Юнайтед и Ливърпул, а днес ги чакаше също толкова тежко изпитание. Сити бе в серия от три поредни загуби на чужд терен и едва ли щеше да си позволи трета.
В атака за домакините действаха Аарън-Антъни Конъли и Леандро Тросар. В средата на терена мениджърът Греъм Потър заложи на Ив Бисума, Аарън Муй, Паскал Грос и Дейви Прьопер.
Бранителите пред вратаря бяха Матю Райън са Мартин Монтоя, Адам Уебстър, Люис Дънк и Бернардо.
В отсъствието на контузения Серхио Агуеро на върха на атаката на Манчестър Сити започна Габриел Жезус. По двете крила нападаха Рияд Марез и Рахийм Стърлинг, а тримата в халфовата линия бяха Кевин Де Бройне, Родриго Ернандес и Бернардо Силва.
На вратата на "гражданите" бе Едерсон, а защитата беше в състав Кайл Уокър, Ерик Гарсия, Аймерик Лапорт и Бенжамен Менди.
По-рано през сезона "небесносините" разгромиха Брайтън на своя "Етихад" с 4:0, а тази вечер бяха още по-убедителни.
Гостите започнаха със самочувствие и създадоха голово положение още в 5-ата минута. Центрирането бе на Менди, но от точката на дузпата Габриел Жезус стреля с глава в аут.  Малко след това Габриел Жезус беше блокиран от Дънк, но защитата на Брайтън определено изпитваше трудности да спре началния натиск на "гражданите".
В 16-ата минута Стърлинг комбинира с Менди, който шутира силно, а топката рикошира в противников футболист и излезе в аут. Секунди след това Ерик Гарсия като по чудо не откри резултата от няколко метра, но по-добрата игра на Сити нямаше как да не доведе до попадение. В 21-ата минута Жезус много хитро изведе Стърлинг, който преодоля Мат Райън за 1:0.
Домакините леко се активизираха и в 26-ата минута Тросар показа отлична техника, но ударът му премина встрани от целта. В 28-ата Бернардо Силва можеше да удвои аванса на Сити, а след това и Стърлинг не се възползва от перфектно подаване на Де Бройне.
"Гражданите "продължиха да притискат съперника. Габриел Жезус нямаше късмет и при поредния си голов шанс уцели гредата. В 44-ата минута обаче нямаше какво да спре бразилеца, който отклони топката след игра с глава на Родри и Райън беше безпомощен.
Това беше гол номер 20 за Габриел Жезус във всички турнири през сезона. Той не спря да тормози защитата на Брайтън и през второто полувреме. Де Бройне стреля в гредата, а при добавката на Марез Матю Райън се намеси сигурно. В 53-ата минута Марез центрира към далечната греда и нисичкият Стърлинг връхлетя върху топката, правейки резултата 3:0. Не след дълго Сити вкара и четвърти гол, дело този път на Бернардо Силва. Португалският национал стреля, Райън спаси, но не успя да задържи топката и при втория си опит Бернардо Силва не сбърка.
Последва период, в който гостите намалиха темпото, но винаги, когато комбинираха на по-високаааа скорост, стигаха до чисто положение. Едно такова беше пропиляно от Марез в 78-ата минута. В 81-ата Стърлинг оформи хеттрика си по доста куриозен начин. Той технично преодоля Дънк, след което футболист на Брайтън игра с глава, а падайки, Стърлинг също продължи топката с глава и тя се озова във вратата.
Статистиците веднага отчетоха, че откакто бившият футболист на Ливърпул премина на "Етихад" през 2015 година, това е неговият 4-и хеттрик в Премиър лийг, а повече имат само Хари Кейн (9) и Серхио Агуеро (7).
В следващия кръг Ман Сити ще приеме борещия се да не изпадне Борнемут, а Брайтън ще гостува на Саутхамптън.