Поредна испанска лекция, и шампионът на Южна Америка на колене пред Ла Роха (видео)

Испания победи Уругвай с 3:1 в контрола, играна в Доха, и вече в 18 поредни мача не познава вкуса на загубата. "Фуриите" стигнаха до успеха с два гола на Педро Родригес и попадение на Сеск Фабрегас. За "урусите" точен бе Кристиан Родригес. Карлес Пуйол изигра своя юбилеен мач номер 100 с националния екип, а селекционерът Висенте дел Боске се изравни с Ладислао Кубала, като и двамата са водили иберийците в 68 двубоя.

Срещата в Катар беше своебразен дуел между шампионите на Европа и Южна Америка. До почивката уругвайците бяха равностойни и резултатът беше 1:1, но защитата им не можа да се справи с неразгадаемите комбиации на Ла Роха и през второто полувреме два гола на Педро направиха разликата.

Дел Боске избра доста експериментален състав, в който личеше името на дебютанта Сесар Аспиликуета. В отсъствието на контузения Икер Касийяс на вратата застана Виктор Валдес, а Сеск Фабрегас бе натоварен със задачата да действа като централен нападател, подпомаган по крилата от Педро Родригес и Хуан Мата. Общо 7 футболисти на Барселона стартираха двубоя, а единственият титуляр от Реал Мадрид беше Серхио Рамос.

Селекционерът на Уругвай Оскар Табарес заложи на атомното си нападение с Луис Суарес и Кавани, а Диего Форлан бе сред резервите. Изненадващо на пейката остана и халфът на Интер Валтер Гаргано.

Съперниците предложиха много динамично първо полувреме, с постоянни атаки и към двете врати. В 4-ата минута Суарес беше изведен на стрелкова позиция, но решителна намеса на Пуйол му попречи да нанесе удар. Испанците постепенно овладяха инициативата и след четвърт час игра поведоха. Наглед безопасен изстрел на Фабрегас от около 25 метра мина през ръцете на разконцентрирания Фернандо Муслера и топката спря в мрежата.

Южноамериканците допуснаха и други грешки в защита, но за тяхно щастие се отърваха без нови попадения до почивката. В 28-ата минута Пуйол вдигна победоносно ръце, след като прати във вратата на Муслера, но се оказа, че е бил в засада и попадението му беше отменено. Малко по-късно хубав пас на Мартин Касерес стигна до Кристиан Родригес, който технично овладя топката и простреля Валдес. Попадението на крилото на Атлетико Мадрид бе шесто за него с екипа на националния тим.

До края на полувремето Муслера спаси силен удар на Мата, а Кавани се забави с поемането на топката и провали чудесен пробив на Луис Суарес.

С началото на втората част в игра за Испания се появиха Жерард Пике и Давид Вийя. Пике веднага се прояви с проницателен пас към Педро Родригес, който отново изведе испанците напред в резултата. Последва мощен шут на Кавани и добро спасяване на Виктор Валдес.

Първи минути за Ла Роха записаха звездата на Малага Иско и Марио Суарес от Атлетико Мадрид. Четвърт час преди последния съдийски сигнал Фабрегас центрира към Педро, той стигна до топката преди Муслера и оформи крайното 3:1.