Базел и Иван Иванов нанесоха звучен шамар на Челси на Моуриньо насред "Стамфорд Бридж" (видео)

Отборът на Базел, който отстрани българския шампион Лудогорец в плейофа за влизане в груповата фаза на Шампионската лига, нанесе шокираща загуба с 2:1 на Челси насред "Стамфорд Бридж". В състава на швейцарците титуляр бе българският национал Иван Иванов, който се представи на много добро ниво срещу именитите си съперници. Домакините поведоха с гол на Оскар в последната минута на първото полувреме на двубоя от Група E, но след почивката Базел стигна до пълен обрат след попадения на Мохамед Салах (71') и Марко Щрелер (81')

Това бе своеобразен реванш за швейцарците, които бяха елиминирани от Челси в полуфиналната фаза на Лига Европа през миналия сезон. Тогава лондончани спечелиха с общ резултат 5:2. Като титуляр за швейцарския шампион, който отстрани Лудогорец в плейофа за влизане в Шампионската лига, започна българският национал Иван Иванов. Капитанът на Базел Марко Щрелер водеше атаката на гостите, а негов партньор бе Джовани Сио.

Самуел Ето'о започна на върха на нападението в селекцията на Жозе Моуриньо, Еден Азар и Вилиан, който дебютира за Челси, бяха по крилата, а Марко ван Гинкел също стартира като титуляр за лондончани.

Домакините започнаха по-настойчиво и очаквано владееха повече топката, но така и не успяваха да създадат чисти голови положения. Базел пък реагира добре на първоначалния домакински натиск и Иван Иванов и компания се чувстваха комфортно на "Стамфорд Бридж". Бързоногият Мохамед Салах, който преди време изтормози българския шампион, пък се опитваше да притеснява отбраната на Челси.

В 25-ата минута Ето'о проби добре по левия фланг, след което продължи към Азар, чиито удар от границата на наказателното поле мина над вратата. Гостите отговориха с неточен изстрел на Салах, който не завърши по най-добрия начин една много бърза контраатака на Базел.

В последната минута на първата част домакините стигнаха до така чакания гол благодарение на най-добрия играч на лондончани през това полувреме - Оскар. Бразилецът получи от Франк Лампард в наказателното поле и от движение насочи топката по земя в далечния на Сомер ъгъл - 1:0.

Десетина минути след подновяването на играта Оскар бе близо до втори гол, но прекрасният изстрел на бразилеца от около 20 метра срещна гредата.

В 71-ата минута Мохамед Салах попари "Стамфорд Бридж", след като изравни резултата. Египтянинът получи от Щрелер и с плътен шут в далечния на Чех ъгъл направи 1:1.

В 81-ата минута Марко Щрелер направи обрата пълен, след като засече с глава центриране от ъглов удар. Гари Кейхил изпусна капитана на Базел, който на близката греда посрещна топката и я прати във вратата на Петер Чех.

Така Челси на Жозе Моуриньо допусна втора болезнена загуба в рамките на няколко дни, след като през уикенда лондончани бяха победени и от Евертън в Премиър лийг.

ЧЕЛСИ - БАЗЕЛ 1:2