Салах: бъдещият ас, който потопи Лудогорец и Челси

Салах: бъдещият ас, който потопи Лудогорец и Челси

Фокусирането на Базел върху създаването и налагането на швейцарски таланти бе в ядрото на успеха му в последните сезони, ала започна и промяна в политиката на “Санкт Якоб-Парк”.

Джердан Шакири (днес в Байерн), Гьокхан Инлер (Наполи) и Филип Деген (играл за Ливърпул) си остават главните примери за успех на школата на клуба. Макар в основата си съставът да е преобладаващо от швейцарци, треньорът Мурат Якин сега бере плодовете от съсредоточаването върху изграждане на широко разпространена скаутска система в по-малко познати райони на Южна Америка и Северна Африка, главно в Египет.

И планът със сигурност работи. Отборът на Якин записа изненадваща победа в Шампионската лига срещу Челси насред “Стамфорд Бридж” през септември и можеше да е с пълен точков актив, ако не бе изумителният гол на Юлиан Дракслер от Шалке 04.

Фамозният резултат на Базел в Западен Лондон не само обяви появата на клуба на европейската сцена, а и привлече внимание към един определен играч, чийто напредък в последния сезон доведе до слухове за трансфер в Тотнъм и италианския гранд Интер.

Египетският национал Мохамед Салах Гали бе открит от скаутската мрежа на Якин през 2011 г. след няколко впечатляващи представяния за Араб Контрактърс, където записа 11 гола в 41 мача.

На 21 години бе обявен за Най-обещаващ талант на африканския футбол на наградите 2012 CAF Awards, след като вкара 3 попадения в 4 срещи на Олимпиадата в Лондон. Три месеца по-късно Салах се разписа дваж в предсезонна контрола на египетския национален отбор до 23 години срещу Базел. Неговото 45-минутно представяне му бе достатъчно да спечели седемдневни проби в швейцарския гранд и месец по-късно да подпише четиригодишен договор.

Първият му сезон в новия отбор му донесе безпроблемно приспособяване. Културният шок от преместването от Северна Африка в Европа не се оказа препятствие за играча, който изведе Базел до полуфиналите в Лига Европа, където дойде отпадане от Челси след загуби и в двата мача.

Все пак именно двата гола и петте асистенции на Салах в този турнир най-сетне накараха други клубове да го отбележат като главната съзидателна и атакуваща фигура на Базел. След като записа първия си гол в евротурнирите в първата четвъртфинална среща с Тотнъм, техничното крило триумфира с шампионската титла на Швейцария и сребро в турнира за Купата на страната.

Роденият в Ел-Гарбиа футболист продължи новия сезон оттам, откъдето бе прекъснал миналия, като вкара чудно попадение в световната квалификация срещу Зимбабве през юни. Това накара селекционера на Египет Боб Брадли да го назове “идеалния професионалист” и “бъдещето на египетския футбол”.

Човек може да си помисли, че подобни думи ще навредят на млад играч, поставяйки го под голямо напрежение още преди кариерата му реално да е започнала. Салах обаче оправдава Брадли в блестящ стил, вкарвайки 10 гола до момента през сезона за клуба и родината си.

При никое положение той не е нападател, а постоянството му пред гола е едно от големите качества в играта му. Неговите 17 попадения в 24 мача за националния си тим го правят да изпъква пред по-традиционните крила, както и го превръщат в катализатор на всяка атака на Базел.

Салах е идеалната смесица между крило и нападател. Изглежда лек, а директните му бегове и изумителната техника смаяха бековете из Европа. Левият бранител на Челси Ашли Коул например страда много срещу измамно бързата скорост на таланта по време на сблъсъка им миналия месец.

Макар да играе преобладаващо с левия си крак, Салах умее да борави и с десния, което го прави един от най-ярките таланти по терените на Стария континент. Непредсказуемите му солови пробиви са ключов елемент от неговата игра и причината, поради която мнозина защитници го намират за толкова труден за спиране.

Способен да играе като офанзивен полузащитник зад двамата нападатели или на което и да е от двете крила, той прави всеки свой пас с моментално движение, така че този сезон съперниците му не могат да спрат неговата съзидателност в последната третина.

Що се отнася до слабостите, играта на Салах в защита се нуждае от работа. Много крила забравят да се връщат в защита и, макар той да не е от този тип, има тенденция Базел да се открива за контраатаки след неговите пробиви. Друга значителна слабост е завършващият му удар: египтянинът може с лекота да стига до 30 гола на сезон, ако подобри хладнокръвието си пред вратата. Въпреки леките си минуси обаче, Салах си остава горещата трансферна мишена в Европа към момента.

От относително непознат египетски младок преди до утвърдено европейско крило днес, Мохамед Салах има света в краката си и ще се надява да потвърди думите на Боб Брадли, като се превърне в момчето на плакатите за египетския, а може би дори и за европейския футбол. Само въпрос на време е.

Крис Уийтли, “Индипендънт”

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички