Байерн се издъни с вирнат нос и загуби Швайни

Тройният шампион Байерн (Мюнхен) направи първа грешна стъпка в Бундеслигата след 1:1 като гост на Фрайбург в изтеглена среща от четвъртия кръг. Джердан Шакири (33) изведе мюнхенци, но късен гол на Николас Хьофлер изненада Пептим. Другата лоша новина за Байерн е контузията на Бастиан Швайнщайгер само три дни преди финала за Суперкупата на Европа срещу Челси.

Джосеп Гуардиола спести сили на ключови футболисти като Франк Рибери и Ариен Робен предвид двубоя за Суперкупата на Европа с Челси в петък. Клаудио Писаро застана на върха на атаката, подкрепян от Джердан Шакири, Тони Кроос, Марио Гьотце и Томас Мюлер. Филип Лаам и Давид Алаба също отсъстваха. За домакините дебютен мач като титуляр ще записа 20-годишният полузащитник Чарлз-Елие Лапревот.

Тимът на Кристиан Щрайх започна по-силно мача. Домакините организираха няколко опасни акции, които обаче нямаха завършек. Положението дойде в 12-ата минута: Оливер Зорг отправи страховит изстрел по диагонала, но Мануел Нойер се намеси майсторски. В 14-ата Тони Кроос първи шутира към Оливер Бауман, но не намери ъгъл на вратата. В 15-ата Джердан Шакири опита удар от 21 метра, но стражът изби вещо в корнер.

Постепенно баварците заиграха по-уверено в атака. В 19-ата минута Клаудио Писаро беше оставен от защитниците, прехвърли вратаря, но на голлинията Томас Мюлер извърши нарушение. В 33-ата мюнхенци логично поведоха след нова голяма грешка в домакинската защита. Шакири беше оставен сам на втората греда след центриране на Рафиня отдясно и заби топката в близкия ъгъл - 0:1. В 37-ата Гьотце беше близо до второ попадение, но от малък ъгъл не се справи.

И през втората част гостите от "Алианц Арена" играха по-настъпателно. В 59-ата Шакири получи шанс за изстрел отляво в наказателното поле, но Бауман изби. В 60-ата домакините развиха прекрасно контраатака. Дебютантът Лаправот размина Рафиня и стреля ниско по диагонала, Нойер леко отклони топката, която се отби от гредата. Оливер Бауман направи две много добри спасявания в 73-ата и 74-ата минути. При първото скочи котешки към топката и спря добавката на Мюлер.

В 79-ата Бастиан Швайнщайгер трябваше да напусне принудително заради контузия. Швайни получи болки в глезена и беше сменен от Рибери. Гостите доиграваха мача и неочаквано получиха гол в най-неподходящия момент. При центриране отдясно на Себастиан Фрайс Данте изпусна Хьофлер и той от четири метра насочи в мрежата - 1:1.

В крайна сметка Байерн не успя да спечели, но временно се качи на върха в Германия. Баварците загубиха първия трофей за този сезон след поражението от Борусия (Дортмунд) и сега ще се опитат да поправят грешката си в петък вечер, когато излизат за Суперкупата на Европа.