Байерн на Гуардиола вдигна Суперкупата на Европа (видео + галерия)

Притежателят на трофея в Шампионската лига Байерн (Мюнхен) е новия носител на Суперкупата на Европа. Баварците излъгаха носителя на титлата от Лига Европа Челси след изпълнение на дузпи във финала, който се изигра в Прага.

Редовните 90 минути завършиха при резултат 1:1. Двата тима си размениха по един гол и в продълженията. При дузпите обаче Байерн триумфира с 5:4, като пропуска за лондончани направи Лукаку, който беше последният изпълнител за своя тим. Челси игра с човек по-малко от 85-ата минута, след като Рамиреш получи втори жълт картон. Това е първи трофей за испанския специалист Джосеп Гуардиола начело на Байерн. Той имаше възможност да вдигне и Суперкупата на Германия, но тимът му загуби от Борусия (Д) в повторение на финала от Шампионската лига.

Първото попадение в мача отбеляза Фернандо Торес в 8-ата минута. Испанският национал беше оставен непокрит в наказателното поле на Нойер, получи подаване от фланга от Андре Шюрле, стреля без подготовка стреля и прати топката в мрежата.

След попадението футболистите на Байерн вдигнаха оборотите и на няколко пъти бяха близо до гол, но стражът на Челси Петер Чех беше на мястото си. В 21-ата минута много активният Франк Рибери отправи много коварен изстрел по земя, но чехът се намеси и предотврати опасността.

В 28-ата минута Рибери създаде поредната опасност, но този път ударът му мина встрани от вратата.

Две минути по-късно комбинация между Шюрле и Торес можеше да доведе до второ попадение във вратата на Байерн. Шюрле отново намери точно Торес в наказателното поле, испанският таран се измъкна от защитниците и стреля опасно, но топката прелетя над вратата.

Двата тима се оттеглиха при този резултат на почивката. Байерн имаше териториално превъзходство през първите 45 минути, но така и не успя да го материализира.

Това обаче се случи още във втората минута след подновяването на играта. Франк Рибери овладя топката пред наказателното поле, напредна и с мощен удар направи резултата 1:1.

Окрилени от гола, баварците продължиха да натискат съперника. В 54-ата минута Рибери намери след изпълнение на фаул Ариен Робен в наказателното поле, но холандецът не успя да отправи точен удар.

Футболистите на Челси отговориха с няколко опасни контраатаки, при една от които Торес излезе в добра позиция за стрелба с глава, но не достигна топката. След този епизод последва нова опасност на Нойер, който спаси силен удар от далечно разстояние.

Двата тима се захапаха, а опасностите пред двете врати се редуваха непрестанно. В 77-ата минута Челси удари греда. След изпълнение на ъглов удар от Франк Лампард, топката попадна в Давид Луис, който я прати към вратата, но рамката й спаси Байерн от второ попадение.

В последните пет минути на мача Челси остана с човек по-малко, след като Рамиреш получи втори жълт картон. Това поставя лондончани в незавидна ситуация в продълженията, до които двата тима стигнаха, след като завършиха 1:1 в редовното време.

Опасенията за съдбата на лондончани обаче не оправдаха. Още в третата минута на първото продължение Азар изведе Челси напред в резултата, след като излъга двама бранители на Байерн, напредна и стреля от близка дистанция право в мрежата зад Нойер.

С две невероятни намеси в рамките на минута в началото на второто продължение стражът на Челси Петер Чех спаси последователно удари от близко разстояние.
Чех имаше още няколко героични намеси, но беше безпомощен в последната минута на второто продължение, когато беше прострелян отблизо от оставения непокрит в наказателното поле Хави Мартинес.

При дузпите футболистите на Байерн бяха безгрешни, докато Ромелу Лукаку направи пропуск за Челси и короняса баварците като новия носител на Суперкупата на Европа. Така за първи път германски отбор спечели трофея при единственото издание на двубоя извън Монако в историята.