България дебютира с 0:3 от Китай в Гран При (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България дебютираха със загуба в световните серии Гран При. Възпитаничките на италианския селекционер Марчело Абонданца отстъпиха на силния тим на Китай с 0:3 (13:25, 24:26, 23:25) в първия си мач от първия турнир, игран този следобед пред над 3000 зрители в зала "Макао Форум" в Макао.

Утре българките ще срещнат във втората си среща Холандия, която по-рано днес победи категорично Куба също с 3:0 гейма, а Китай ще спори с кубинките. Двубоите са съответно от 09,30 и 12,00 часа българско време.

Срещата започна отлично за домакините, които бързо поведоха с 4:0 след две атаки и блок на Тин Жу и ас на Юнвен Ма. Въпреки тайм-аута за Марчело Абонданца, последваха контра на Жу и нов ас на Ма и 6:0. Техническата пауза пък дойде при 8:2 след порена успешна атака на Жу. Разликата продължи да набъбва до 12:2 след два отлични блока на Жу и две успешни атаки на Конкон Лю. Второто техническо прекъсване дойде при 16:5 след контра на Ъмей Ван. Двата тима продължиха равностойно до 21:10 след атака през центъра на Конкон Лю, след което Китай без проблемии взе гейма с разгромното 25:13 след атака на Лей Жан и аут на Елица Василева.

Втората част тръгна равностойно 3:3, след което българските момичета дръпнаха с 6:3 след блок-аут на Добриана Рабаджиева, контра на Ели Василева и пусната топка на разпределителката Лора Китипова. До техническото прекъсване разликата леко нарасна до 8:4 след контра блок-аут от втора линия на Ели Василева. Последваха нова пусната топка на Китипова и контра на Христина Русева и 10:4. Китайките леко намалиха изоставането си до 10:14 след атака на Ъмей Ван и грешка в нападение на Ели Василева, което накара Марчело Абонданца да вземе тайм-аут. Това даде ефект и България си върна преднината при 16:10 след блок-аут и ас на Емилия Николова. Постепенно Китай стопи до 16:18 след сервис в аут на Страшимира Филипова, поредна атака на Тин Жу и ас на Конкон Лю. Независимо от прекъсването за Абонданца, китайските волейболистки изравниха при 18:18 след блокада на Юнвен Ма и аут на Еми Николова и дори поведоха с 21:18 след аут на Доби Рабаджиева, контра на Лей Жан и блокада на Ъмей Ван. Българките намалиха до 22:21 след грешка на китайките и контра блок-аут на Еми Николова, а след това даже изравниха при 23:23 след ас на влязлата като резерва Десислава Николова. В крайна сметка Китай измъкна трудно гейма с 26:24 след нова атака на Тин Жу и контра през центъра на Конкон Лю.

В началото на третия гейм Китай поведе бързо с 3:0 след нови атаки на Тин Цу и Конкон Лю през центъра. Постепенно българките изравниха при 4:4 след блокада и ас на Еми Николова. Все пак техническото прекъсване дойде при 8:6 за азиатките след успешна атака на Лей Жан и грешка в атака на Николова. Последваха ас на Лей Жан, блокада на Джинси Шен и силна контра и блокада на Юнвен Ма и 12:6. България намали до 9:13 след атака на влязлата като резерва Мария Каракашева и ас на Доби Рабаджиева, но последваха поредна атака на Юнвен Ма и блок на Джинси Шен и 15:9. Втората техническа пауза пък дойде при 16:9 след атака в аут на Елица Василева. Двата тима продължиха равностойно до 18:12, след което "лъвиците" намалиха до 15:18 след две грешки на Китай и нов ас на влязлата като резерва Десислава Николова. България продължи да топи изоставането си до 19:20 след силна контра на Доби Рабаджиева и блокада на Христина Русева. За пореден път играта продължи точка за точка до крайното 25:23 и 3:0 за Китай след силна атака от втора линия на Юнвен Ма.

Най-резултатна за българският тим стана Елица Василева с 12 точки (1 ас, 32% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане), а капитанката Страшимира Филипова, която влезе като резерва в първия гейм, добави с 8 точки (1 блок и 78% ефективност в атака), но и това не помогна за успеха. За китайките над всички беше Тин Жу, която заби 18 точки (4 блока и 42% ефективност в атака) за победата.
КИТАЙ: Тин Жу 18, Джинси Шен 3, Ъмей Ван 11, Лей Жан 8, Конкон Лю 9, Юнвен Ма 10 - Жан Чен-либеро (Ксян Жан)
Старши-треньор: Лан Пин
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 3, Емилия Николова 6, Добриана Рабаджиева 7, Елица Василева 12, Цветелина Заркова, Христина Русева 4 - Мария Филипова-либеро (Страшимира Филипова 8, Диана Ненова, Мария Каракашева 2, Десислава Николова 3, Славина Колева)
Старши-треньор: Марчело Абонданца.

ГАЛЕРИЯ от мача КИТАЙ - БЪЛГАРИЯ 3:0 - ТУК!!!