Бартоли срещу Флипкенс е вторият 1/2-финал в Лондон (видео)

За втори път в кариерата си Марион Бартоли ще участва на 1/2-финал на Откритото първенство на Великобритания. Французойката победи с 6:4, 7:5 поставената под номер 17 в схемата Слоун Стивънс (САЩ) в 1/4-финален двубой в "Ол Ингланд Клъб" и така си заслужи сблъсък в следващата фаза с Кирстен Флипкенс. От своя страна, белгийката се наложи с 4:6, 6:3, 6:4 срещу шампионката от изданието през 2011 година Петра Квитова (Чехия).

Мачът между 15-ата в схемата Бартоли и Стивънс бе доста оспорван, като двете тенисистки си размениха общо десет пробива. Французойката стигна до първите точки за пробив в шестия гейм на откриващата част, но 20-годишната американка ги отрази. При 4:4 14-ата в ранглистата Стивънс имаше два брейкпойнта, но и тя не се възполва от удобната възможност. В десетия гейм тенисистката от САЩ спаси два сетбола, а при 40:40 над Лондон заваля дъжд и мачът бе прекъснат. След подновяването на играта Бартоли все пак нанесе своя удар и спечели сета след пробив за 6:4.

Втората част бе непредсказуема. Двете тенисистки имаха сериозни проблеми в сервис геймовете си и си размениха общо девет пробива. 28-годишната Бартоли, финалистка от "Уимбълдън" през 2007-а, поведе с 2:0, но преднината й не се задържа дълго. До десетия гейм имаше постоянна размяна на пробиви, като едва тогава Стивънс най-сетне спечели сервис гейма си за 5:5. В следващия гейм пък французойката успя да вземе подаването си, а при 6:5 Бартоли стигна и до три мачбола. Тя запази концентрация и не допусна изненада, а пробивът за 7:5 й донесе и участие на 1/2-финалите.

Това бе втори сблъсък между французийката и Стивънс и втори успех за Бартоли. Въпреки че превъзхождаше по всички показатели съперничката си, представителката на САЩ така и не се пребори за нещо повече в мача. Стивънс направи 3 аса и 21 печеливши удара, докато Бартоли не записа срещу името си нито една директна точка от сервис, а уинърите й бяха едва 6. Равенство имаше при двойните грешки - по 3.

Междувременно пък 20-ата в световната ранглиста Кирстен Флипкенс поднесе една от изненадите. 27-годишната белгийка навакса изоставане от сет, но все пак елиминира 8-ата в схемата Квитова. Първият пробив в мача стана факт в петия гейм на откриващия сет, когато Флипкенс прати форхенд в аут. Въпреки че белгийката поправи грешката си с пробив в следващия гейм, тя отново се пропука за 3:4. До края на частта Квитова нямаше проблеми и затвори сета при 6:4.

Във втората част инициативата бе в ръцете на Флипкенс, която реализира пробив за 4:2. 23-годишната Квитова пък се почувства зле и взе медицински таймаут след шетия гейм. При 3:5 чехкинята спаси сетбол, но в следващия гейм при сервис на опонентката си все пак загуби сета с 3:6. Квитова имаше брейкпойнт в четвъртия гейм на решаващата трета част, но пропиля шанса си, за да бъде наказана за това малко по-късно. Флипкенс използваше максимално добре сервиса си, а при 4:4 осъществи и така важния пробив. При собствен сервис и с ас белгийката сложи край на спора след 2 часа и 5 минути игра. Така за първи път в кариерата си тя достига до 1/2-финална фаза на турнир от Големия шлем, а балансът й в директните сблъсъци срещу Квитова вече е 3:1 победи.

Както е известно, другият 1/2-финал в женската схема е между Агниешка Радванска (Полша) и Забине Лизицки (Германия). Двата 1/2-финала са в четвъртък.