Очаквайте от 14:00 часа: Турнир на талантите U14 : Зона Бургас - Зона Благоевград

Бартоли е новата шампионка на "Уимбълдън" (видео и галерия)

Франция има своята шампионка на "Уимбълдън". Поставената под номер 15 в основната схема Марион Бартоли надделя на финала в Лондон с 6:1, 6:4 срещу германката Забине Лизицки и така завоюва първата си титла в турнир от Големия шлем. Бартоли, която бе финалистка в "Ол Ингланд Клъб" и през 2007 година, влиза в историята като първата французойка от 2006-а насам, която триумфира на Откритото първенство на Великобритания. За последно това стори Амели Моресмо, която в момента е в треньорския щаб на 28-годишната Бартоли.

От своя страна, Лизицки пропусна възможността да стане първата представителка на Германия, която печели титлата на "Уимбълдън" след Щефи Граф от 1996 година. Това бе първи финал в надпревара от "Голямата четворка" за германката, но тя не издържа на напрежението и на великолепната игра на опонентката си.

Бартоли доминираше от началото до самия край на днешния финален сблъсък. Въпреки че допусна пробив още при първото си подаване, французойката не даде нито гейм на Лизицки до края на сета, който продължи точно 30 минути. В първите геймове и двете тенисистки изпитваха проблеми при сервисите си. Именно след две поредни двойни грешки Бартоли загуби сервис гейма си за 0:1. В следващя обаче ролите се размениха и германката изпусна подаването си след двойна грешка.

Постепенно тенисистката от Франция намери ритъма си на игра и започна да печели лесно сервис геймовете си. 23-годишната Лизицки пък не можеше да разчита на първия си сервис и това доведе до тотален срив в играта й. Германката, която е поставена под номер 23 в схемата, допусна пробиви за 1:3 и 1:5 и на практика загуби сета. Със сервис гейм на нула Бартоли сложи край на първата част при 6:1.

Развоят на събитията в откриващия сет принуди Лизицки да заиграе по-агресивно в началото на втората част. Тя взе подаването си безпроблемно и след ас поведе с 1:0. Във втория гейм 24-ата в света германка имаше цели четири брейкпойнта, но не се възползва от тях и още в следващия гейм бе наказана с пробив. Лизицки сякаш рухна психически и в петия гейм на сета даже се разплака. След форхенд в мрежата тя изпусна подаването си и за 1:4, а съперничката й поведе с 5:1 малко по-късно след сервис гейм на нула. В седмия гейм Бартоли пропусна три мачбола, докато опонентката й получи прилив на енергия. Лизицки върна един от пробивите за 3:5, въпреки че французойката си заслужи овациите на публиката на централния корт след няколко невероятни печеливши удара от бекхенд. Германката демонстрира дух и взе подаването си за 4:5, но Бартоли не бе казала последната си дума. Французойката сложи край на мача с гейм на нула и ас за 6:4 след час и 21 минути игра. Успехът на Бартоли е забележителен и с това, че по пътя към трофея в Лондон тя не загуби нито сет.

Днешният двубой бе пети между световната номер 15 и Лизицки, като Бартоли вече има 2 победи. Французойката завърши мача с 2 аса и 6 двойни грешки, докато при германската й опонентка тези показатели бяха съответно 6 и 5. Новата шампионка на "Уимбълдън" остави в статистиката 15 печеливши удара и 14 непредизвикани грешки. Лизицки пък направи 21 уинъра и цели 25 непредизвикани грешки.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ТРИУМФА НА МАРИОН БАРТОЛИ НА "УИМБЪЛДЪН" МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!