Лизицки с първи финал на турнир от Големия шлем (видео)

Световната номер 24 Забине Лизицки се класира за първия в кариерата си финал на турнир от Големия шлем. Това се случи, след като на 1/2-финала на "Уимбълдън" тя се наложи в истинска битка срещу поставената под номер 4 в основната схема Агниешка Радванска (Полша) с 6:4, 2:6, 9:7. По този начин в битката за титлата в Лондон 23-годишната Лизицки ще се изправи срещу номер 15 в схемата Марион Бартоли (Франция), която по-рано днес отстрани в два сета Кирстен Флипкенс (Белгия). Припомняме, че в четвъртия кръг Забине елиминира и миналогодишната шампионка от изданието и лидерка в световната ранглиста Серина Уилямс.

Германия пък ще има своя представителка на финал на Откритото първенство на Великобритания за първи път от 1999 година, когато Щефи Граф губи от Линдзи Дейвънпорт (САЩ).

Сблъсъкът между Лизицки и Радванска бе изключително оспорван и продължи 2 часа и 18 минути. Двете тенисистки си размениха общо 12 пробива и запазиха интригата до края на двубоя. Един пробив се оказа достатъчен на германката, за да спечели първия сет. Заемащата 23-ото място в схемата Лизицки взе подаването на съперничката си за 4:3, след което отрази брейкпойнт в десетия гейм, когато сервираше за сета. В крайна сметка тенисистката от Германия не изпусна инициативата и затвори частта при 6:4 след 33 минути игра.

Във втория сет ролите се размениха и Радванска постепенно намери правилния ритъм за противодействие на опонентката си. Полякинята, която загуби миналогодишния финал срещу Серина Уилямс, започна лошо и допусна пробив на нула в откриващия си гейм. Веднага след това обаче Агниешка поправи грешката си и върна пробива за 1:1. Размяната на пробиви продължи в четвъртия и петия геймове. Радванска обаче бе по-концентрирана в тези минути на мача и с още два пробива за 4:2 и 6:2 успя да изравни резултата в сетовете.

Двете тенисистки бяха запазили голямата битка за решаващия трети сет. Първо 24-годишната Радванска осъществи пробив за 2:0 и няколко минути след това вече имаше аванс от 3:0. Преднината й обаче бързо бе стопена, след като Лизицки изстреля чудесен форхенд уинър и върна пробива в петия гейм. Нещо повече - германката се приближи до победата с нов пробив за 5:4, след което сервираше за победата. Радванска демонстрира непримиримия си дух и при четвъртата си възможност върна пробива в десетия гейм. Полякинята отрази брейкпойнт с ас за 7:6, но в 15-ия гейм Агниешка не успя да издържи на атаките на германската си съперничка. Лизицки направи пробив за 8:7, а в следващия гейм след един пропуснат мачбол все пак сложи край на двубоя при 9:7.

Това бе трети сблъсък между германката и Радванска и втори успех за Лизицки. Тя завърши днешния мач с 9 аса и 7 непредизвикани грешки. Радванска пък записа срещу името си само една директна точка от сервис, но нямаше двойни грешки. Печелившите удари на Лизицки бяха 60 срещу 21 за съперничката й. Полякинята обаче направи значително по-малко непредизвикани грешки - 10 срещу 46 за германката.

Финалът между Лизицки и Бартоли е в събота от 16,00 часа българско време, като и двете ще се опитат да спечелят своята първа титла от Големия шлем.