Плейофите в Сочи: Швейцария се готви за нещо голямо, Русия няма право на грешка до края

Плейофите в Сочи: Швейцария се готви за нещо голямо, Русия няма право на грешка до края

Допълнителни плейофи за класиране на 1/4-финали:

Швейцария – Латвия:

Преди време шансовете на тези два отбора в очен сблъсък щяха да са нито повече, нито по-малко от 50/50, но сега времената са други. „Кръстоносците” произвеждат не само качествени шоколади и часовници, но и все по-силни хокеисти, които работят на леда като добър часовников механизъм, а на феновете им е приятно да ги наблюдават и без да комбинират това действие с шоколад. Най-силното звено на тима безспорно е вратарското, в лицето на Йонас Хилер и Рето Бера. За 180 минути в групите двамата инкасираха само два гола, а играха и с Чехия, и с Швеция! Ако Хилер, който вероятно ще бъде първи избор, има ден, той може да заведе тима си дори на финал, стига разбира се и хората пред него да използват шансовете си в предни позиции, а не пропускат като в случая с Тре Крунур. Отборът на Шон Симпсън с всяка година вдига летвата на очакванията към себе си и постиженията си, но и на всяко следващо появяване на голям турнир те я преодоляват. Сега не просто се очаква да елиминират балтийците, но и най-малко да накарат чакащите ги на ¼-финалите канадци да си запишат отметка с такъв подтекст за бъдещи надпревари в таблетите „Внимание, Швейцария”. Латвия и Швейцария вече се срещнаха в Сочи, в първия си мач от турнира. Световните вицешампиони биха с 1:0 едва осем секунди преди края на редовното време. Сега обаче си мисля, че победителят ще стане известен по-рано, и това ще бъде отборът с кръстче на екипите си. На вратата за Латвия най-вероятно ще бъде Едгарс Масалскис. Ветеранът Сандис Озолиниш гледа да успява в двете фази на играта, старае се, но повече се чака от младите надежди Земгус Гирженсос и Микс Индрашис, които досега отстъпват на по-опитните и вече познати имена в състава.

Шансове: 65/35

Чехия – Словакия:

Съседското дерби е и сблъсък на двете половини от една от най-силните хокейни нации в историята на Олимпийските игри – Чехословакия. Преди бяха от едната, а сега са от двете страни на тирето в програмата с мачове. За хората в двете отделни вече държави това ще е нещо повече от мач за място на четвъртфиналите. Най-непредвидимият сблъсък в тази фаза несъмнено е техният. И двата отбора бяха колебливи в предварителния етап, а словаците направо разочароваха. С наличието на опитен „вълк” и хокейно гуру като Яромир Ягър Чехия има предимство откъм класа, още повече, че треньорът на съперника им Владимир Вуйтек заради контузии се лиши от толкова добри и също опитни хокеисти, че няма как това да не е сред главните фактори за безличния вид на Словакия. За Ягър, Петер Недвед, Патрик Елиаш и Марек Жидлици това най-вероятно ще бъде последна Олимпиада, а те няма да са съгласни да си заминат рано-рано. Въпросът е ще тръшнат ли „старчетата” вратата след себе си или няколкото искри в словашкия тим като Томаш Татар, Рихард Паник и Томаш Юрчо ще надделеят с повече хъс и емоция. Не забравяйки и солидния им гръб от защитника Здено Хара и голкипъра Ярослав Халак. Преди две години на световното словаците биха съседите на полуфинал. Може би обаче чехите имат повече чисто хокейни възможности и потенциал, макар и преминал зенита си. А и по-така звучи Чехия – САЩ, отколкото Словакия – САЩ, или?

Шансове: 55/45

Австрия – Словения:

Изненадите продължават. На ¼-финал ще има със сигурност поне един квалификант, а който и да е ще бъде огромен успeх за него. Ако обаче Словения достигне до мач с Швеция, със сигурност 148-те регистрирани играчи в балканската страна ще се увеличат значително. Второто съседско дерби в елиминациите засега ще бъде своеобразна битка между водещите им хокеисти Михаел Грабнер и Анже Копитар. Носителят на Купа Стенли с Лос Анджелис получи травма през втория период на мача със САЩ (1:5) и не излезе за третия, но вероятно, за да бъде запазен за тази фаза от надпреварата. Грабнер е като машина за голове в Сочи и има в актива си пет шайби, докато Копитар има само една, но при него силите му отиват повече за отборни действия и принос не само в нападение, но и защита. Малко предимство при вратарите имат словенците, но пък, ако към Грабнер със силна игра се присъединят и другите двама от НХЛ Михаел Рафъл и Томас Ванек, ще се неутрализира това преимущество. Особено Ванек е повече от „тих” на Игрите.

Шансове: 50/50

Русия – Норвегия:

На пръв поглед най-предвидимият двубой. Но кой знае как ще се събудят руснаците, напрежение ли ще ги е сковало или отсега до края (когато и да е той за тях) ще се хвърлят с неудържим глад за златото ще побеждават всеки и всякак? В групата излязоха повече въпроси за това какво представлява "Сборная" и на какво е способна, отколкото да бъдат дадени отговори на същите. Колебания от посредствен мач със Словения (5:2), силен и атрактивен с "янките" (2:3 сл, нак. уд.), до този със Словакия (1:0 след нак. уд.), който преди третата част си беше скучен и слаб, а едва след това интересен и жив. Защитата що-годе се справя със задачите си, което си е изненадващо. Сюрприз обаче, този път с негативен привкус, е нерезултатното нападение, което трябва уж да компенсира пробойните отзад. Както и да е, този допълнителен мач може да е за добро, ще поддържа игровия тонус на руснаците, все пак най-добрата тренировка е мачът! Нямало е в скоро време перфектен шампион, така беше и с Канада, и Швеция на предните два форума. Ще бъде ли така и сега? Звената ще си останат същите най-вероятно, а с шатуата си срещу Словакия Семьон Варламов сигурно ще е титулярен избор във вратата. Време е Овечкин да почне да бележи, Малкин също, а и да подава, особено в моменти на пауър плей, който направо е трагичен за имена като тези в Сборная. „Викингите” имат не лоши вратари, а звездата Матс Зукарело още няма точка. В тима на Рой Йохансен има и няколко играчи от КХЛ, които добре познават част от слабостите на местните представители на Русия и ако ги вкарат в желаното от Норвегия русло на затворен мач и продължително задържанена стартовия нулев резултат може и да стане огромната изненада. Тя обаче зависи предимно от руските състезатели, които по-скоро ще заиграят в стил „сега или никога” и ще преминат норвежците с успех с 2-3 гола разлика, а може и повече. За домакините вече няма място за грешки.

Шансове: 80/20


Райко Стоянов, специално за
Sportal.bg

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички