Русия не показа силна игра, но би Норвегия с 4:0 и е на 1/4-финал

Русия се наложи с 4:0 над Норвегия в плейофен двубой за класиране на четвъртфиналите в турнира по хокей на лед на Олимпийските игри в Сочи. Важната победа за Сборная бе постигната без тимът на домакините да покажат пълния си потенциал и определено отново не вдъхна голяма надежда на феновете за достигане на крайната цел – златото.

Старши треньорът на Русия Зинитула Билялетдинов направи няколко размествания в петиците. На мястото на Александър Сьомин в нападателната тройка с Евгений Малкин и Александър Овечкин заигра Александър Попов. Сьомин отиде в третата тройка с Артьом Анисимов и Николай Кульомин. Владимир Тарасенко пък падна в четвъртата, където беше с Алексей Терешченко и Валерий Ничушкин първоначално, а на моменти на мястото на последния игра внукът на емблематичния съветски треньор носещ същите имена Виктор Тихонов, който дебютира на Игрите в Сочи. Защитникът Иля Никулин бе изваден от групата за двубоя. За „викингите” на свой ред се наложи промяна в една от нападателните тройки, понеже Матс Зукарело имаше контузия в ръката и изгледа двубоя в двореца „Болшой” от трибуните.

Пренапрежението от огромните очаквания при домакините си пролича в началото на срещата. Цял първи период руските хокеисти не можеха да намерят нужния ритъм и игра, с които да стигат поне до добри голови положения, а от там и да търсят тяхната реализация.

Едва във втората третина Русия повиши скоростите и започна да комбинира по-надеждно и целенасочено. Най-качествено правеше това атакуващото трио Ковалчук – Дацюк – Радулов. След повече от 100 минути без руснаците да отбележат гол от игра, те най-после сториха това в 25-ата минута на мача. Александър Радулов задържа дълго шайбата, мина зад вратата на съперника и пусна шайбата по посока на вратата, а тя от кънката на Йонас Холос изненада вратаря Ларс Хауген и влезе зад гърба му. Отново с участието на играча на ЦСКА бе отбелязан и вторият гол. Радулов би от близко след комбинация с Дацюк и Ковалчук довкара намиращата се на сантиметър от голлинията шайба. При този резултат приключи частта.

В последния период руснаците сякаш се стремиха повече да пестят сили за утрешната битка с Финландия и едва в края на срещата дублираха преднината си. Радулов вкара втория си гол на празна врата заради смяна на Хауген с шести полеви състезател, а почти веднаха след това Терешченко с китков шут над рамото на завърналия се на леда норвежки голкипър фиксира крайния резултат – 4:0.

В сряда Русия ще се срещне с Финландия на ¼-финал. Мачът е от 14:30 часа. Норвегия си тръгва от Сочи.

1:0
Александър Радулов 24:12, 2:0 Иля Ковалчук 37:11, 3:0 Александър Радулов (празна врата) 58:53, 4:0 Алексей Терешченко 59:20

Точни удари: 31:22
Спечелени були: 35:21
Наказателни минути: 2:6