Швеция би Латвия с 5:3, Йонас Хилер донесе минимален успех на "кръстоносците"

В последните два мача от предварителна група „С” на Олимпийския турнир по хокей за мъже Швеция се наложи над Латвия с 5:3, а след феноменален двубой на вратаря Йонас Хилер Швейцария наделя с минималното 1:0 над Чехия в рождения ден на ветерана Яромир Ягър.

Тре Кронур си бяха осигурили първата позиция, която ги праща направо на ¼-финалите и започнаха мача с балтийците леко отпуснато. В тима имаше и няколко размествания в петиците, с които треньора Пер Мортс искаше да провери тяхната работоспособност в по-различен вариант от миналите два мача.

Постепенно шведите взеха нещата в свои ръце и стигнаха до трета поред победа. Защитникът Ерик Карслон след този мач вече има три гола и два паса и излезе начело при реализаторите с 5 точки.

Чехите пък станаха втория отбор, който се блъска в непробиваемия швейцарски голкипър Йонас Хилер и претърпяха минимална загуба с 0:1 от ъима на „кръстоносците”. За тях това е втора победа без да допуснат гол, след като преди три дни удариха с 1:0 Латвия. Вратарят на Анахайм Хилер допусна само един единствен гол в двата си мача на турнира – успехите с по 1:0 над Латвия и Чехия.  Това е период от 120 минути, което за пореден път доказва класата му и нищо чудно, ако продължи да играе така, да заведе собственоръчно Швейцария доста напред. Досега, когато пази той, съставът на Шон Симпсън побеждава. Днес стражът отрази 26 удара. Толкова отправиха и съотборниците му към Ондрей Павелец, но той капитулира веднъж. Победният гол вкара Симон Боденман в средата на стартовата част.

Швеция завърши като лидер в тази група, втори останаха швейцарците, Чехия е трета, последното място е за Латвия.