Очаквайте: Balkan Grand Prix 6

Канада излъга Финландия и се размина с Русия

С два гола на защитника Дрю Даути Канада надделя над Финландия с 2:1 след продължение в последен мач от група „В” в турнира по хокей на Олимпиадата. Загубилият от тази среща щеше да играе с Русия на евентуален ¼-финал и сега това ще са Суоми. Но, за да се стигне до такъв мач, домакините трябва да отстранят Норвегия в плеойфите.

За настоящия олимпийски шампион съперник на четвъртфиналите ще бъде победителят от двойката Швейцария – Латвия.
„Кленовите листа” поведоха в двубоя в 14-ата минута, когато най-после на турнира успяха да реализират числен превес. Даути се разписа от средно разстояние. До края на първия период канадците владееха тотално инициативата, но Туука Раск държеше разликата в резултата минимална.

Изравнителният гол дойде в края на втората третина, когато Туомо Рууту подложи стика си под летящата шайба при удара на Юси Юкинен и тя влетя зад Кери Прайс. Канада продължаваше да задържа повече шайбата и да затваря противника в неговата зона, но пък все по-често финландците контраатакуваха опасно. Те играеха без контузилия се в предишния мач център Александър Барков, който вече няма да им помогне в Сочи.

В третата част имаше възможности и за двата тима, малко повече за северноамериканците, но двубоят влезе в овъртайм, в който след пробив по лявото крило и силен шут Даути мушна шайбата под лявата кора на Раск и така канадците спечелиха две точки и лидерското място в групата. Играчите на Ерка Вестерлунд се оказаха щастливият най-добър втори тим в групите и също като канадците няма да минават през плейоф за класиране на ¼-финалите.
Днес сутринта в групата Австрия наделя над Норвегия с 3:1 и зае трето място за сметка на „викингите”.