Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Исторически финал на Ваня Стамболова на 800 метра

Исторически успех постигна Ваня Стамболова на Европейското първенство по лека атлетика в Цюрих (Швейцария). Българката се класира за финала на 800 метра в дебютното си участие на голям форум в тази дисциплина. Така тя стана първата атлетка с европейски финали на 400 м, 400м /пр и 800 м. Стамболова завърши пета в първата полуфинална серия с време 2:01.59 мин, но намери място сред най-добрите осем с едно от двете най-добри "губещи" времена. Победата в нейната серия извоюва Марина Арзамасова (Беларус) с 2:00.36 мин. Втора с личен рекорд се нареди полякинята Йоана Йовик с 2:00.58 мин, а третата, която се класира по място за финала, беше рускинята Светлана Рогозина с 2:00.83 мин. Румънката Мирела Лаврич завърши четвърта с 2:01.24 мин и също продължава напред с щастливо "губещо" време.

Във втората полуфинална серия победата извоюва носителката на европейската титла от преди две години Линзи Шарп (Великобритания) с 2:01.32 мин. Сребърната медалистка от Лондон 2012 Екатерина Поистогова (Русия) остана втора с 2:01.45 мин, а суперталантът на Великобритания Джесика Джъд също ще бяга на финал, след като се нареди трета с 2:01.53 мин.

Стамболова вече може да се похвали с европейски финали в три различни дисциплини. На шампионата на Стария континент в Гьотеборг през 2006 г. тя спечели титлата на 400 м, а в Барселона четири години по-късно се окичи със сребърното отличие на 400 м/пр. Битката за разпределението на отличията на 800 м в Цюрих е в събота в 17:05 часа българско време. Личният рекорд на Стамболова на две обиколки е 2:00.94 мин.