Жоро Миланов поведе ЦСКА към обрат на старта на първенството (видео)

Българският национал Георги Миланов помогна на ЦСКА (Москва) да започне с победа защитата на титлата си в Русия. "Армейците" обърнаха с 4:1 новака Торпедо (Москва), а Миланов беше сред най-добрите за тима на Леонид Слуцкий. Бившият халф на Литекс изкара червен картон на Владимир Риков в 33-ата минута, след като беше фаулиран в наказателното поле. Сейду Думбия изравни от дузпата и за шампионите стана лесно.

Срещата започна с изненадващ натиск на символичните гости. Торпедовци ни най-малко не се смутиха и осъществиха няколко интересни слизания към вратата на Игор Акинфеев, а в 6-ата минута дори успяха да поведат. Първият гол след завръщането на тима в елита отбеляза Семьон Фомин. Той опъна мрежата отблизо, след като преди това щастлив рикошет прати топката в краката му.

Торпедо направи още няколко добри атаки в първия четвърт час, но постепенно ЦСКА вдигна оборотите и се настани в противниковата половина. Зоран Тошич и Панченко бяха много активни по крилата, а Миланов се включваше от втора позиция, което объркваше бранителите в черно-бяло. След няколко пропуска на Думбия и Ахмед Муса се стигна до 33-ата минута, когато Жоро Миланов проби в наказателното поле и беше повален от Владимир Риков. Защитникът получи директен червен картон, а Думбия превърна дузпата в гол за 1:1.

"Армейците" продължиха да налитат като оси към вратата на Юрий Жевнов, но бившият страж на Зенит спаси удар на останалия очи в очи с него Думбия. В добавеното време на първата част десният бек на Торпедо Лукаш Тесак изби топката от крака на Тошич, но така тя стана лесна за Панченко, който отбеляза дебютното си попадение за ЦСКА.

На почивката наставникът на Торпдо Николай Савичев извади единия си нападател Игор Шевченко и пусна централния защитник Адам Кокошка. С 10 човека новаците нямаше как да се противопоставят на шампионите. Всяка атака на ЦСКА вещаеше нов гол. В 49-ата минута Думбия пак пропусна сам срещу Жевнов, но от вратаря топката отскочи към Дмитрий Айдов и от неговата глава влезе във вратата.

Думбия, Тошич и Муса продължиха с лекота да пропускат от чисти позиции, а отбраната на Торпедо изнемогваше. В 69-ата минута Муса центрира успоредно към Сейду Думбия, но вместо да насочи топката в опразнената врата, котдивоарецът позволи да бъде изпреварен от Иван Новоселцев, който с шпагат изби в корнер. Малко след това Думбия отново не успя да се разпише отблизо, този път след пас на резервата Стивен Цубер.

ЦСКА все пак вкара още един гол и той бе дело на резервата Витиньо. Закупеният преди година за 10 млн. евро бразилец сложи точка на спора с красив фалцов удар в 81-ата минута. Това бе негово първо попадение в Премиер лигата, след като през миналия сезон не можа да се разпише нито веднъж.

В самия край на мача имаше и един неприятен инцидент. След единоборство с Миланов футболистът на Торпедо Вадим Стеклов загуби съзнание и си глътна езика. Лекарският щаб на тима обаче реагира наврененно, след кото Стеклов беше изнесен на носила под аплодисментите на публиката.