Много битка, но без голове между Черно море и ЦСКА - София - на живо от Варна с анализа на Никола Дърпатов

Първа загуба за България след драма срещу Литва

България записа първа загуба на ЕвроБаскет Дивизия Б, след като загуби драматично от един от фаворитите на първенството - Литва. Баскетболистките на Цанко Цанков отстъпиха с три точки разлика - 71:74 в двубой, изпълнен с изключително много борба и емоции.

България има три победи и една загуба, докато Литва продължава без поражение - 4 победи от 4 мача.

Следващата среща на българките е утре от 18.15 часа в зала "Универсиада", а съперник е Германия.

Литовките започнаха мача с отлична успеваемост на стрелбата и бързо успяха да се откъснат напред в резултата. В един момент разликата достигна 12 точки – 12:24 в полза на гостуващия отбор, след като балтийките реализираха 4 тройки само през първата част, а България така и не успяваше да се противопостави и изоставаше с 16:26 след 10 минути игра.

Българките бяха в ролята на изоставащ и през цялата втора четвърт, допускайки доста лесни кошове. Литва бе пълен господар под двата коша и овладя доста борби в нападение, след които реализира точки от втори шанс, за да остане начело и на почивката – 28:39.

България стартира второто полувреме доста мотивирано и след серия от 9-0 се доближи на две точки – 37:39. “Лъвиците” ограничиха Литва до три минути без кош, но последва пробуждане в редиците на съперника, който отново дръпна – 42:50 три минути преди края. Отлични изяви на Калина Аксентива помогнаха на нашите все пак да съкратят част от пасива си и да изостават с 52:57 след 30 минути.

Родните националки се доближиха само на точка минути след старта на последната част – 56:57, но Литва отвърна със седем безответни точки за 56:63. Последва нова силна серия за България, намалила разликата до 66:67 три минути преди финалната сирена. Жокерът на литовките в тази среща – Лаура Зелните изведе своя тим напред с 66:70, реализирайки втората си тройка в мача, но кош на Борислава Христова и успешен наказателен удар на Таня Енева запазиха българската надежда, като нашите губеха с 69:70 половин минута преди края.

Заключителните 26 секунди се превърнаха в истинска драма - Литва поведе с 69:72, но Аксентиева реализира два пъти от наказателната линия за 71:72 точно 10.7 секунди преди края. В последната си защита нашенките допуснаха лесен кош, с което всичко приключи, а Литва спечели със 71:74.

Калина Аксентиева бе най-резултатна за България със своите 18 точки. Ива Костова добави 14 и цели 9 отнети топки, а Радостина Димитрова завърши с 12 точки, 8 борби, 6 отнети топки и 4 асистенции.

Българките превърнаха 29 грешки на съперника в общо 21 отнети топки. Нашите обаче реализираха едва 3 тройки от 19 опита срещу 7/14 за Литва.

Лаура Зените бе перфектна за Литва - 16 точки при стрелба 4/4 за 2 точки, 2/2 за 3 точки и 2/2 от наказателната линия. Роберта Мизгерите добави 14 точки и 6 борби, а Йева Казлаускайте остана с 12 точки.

ЛИТВА (20) – БЪЛГАРИЯ (20) 74:71 (26:16, 13:12, 18:24, 17:19)

ЛИТВА (20): Аустея Сирсинайте 5, Грета Тамасаускайте 7, Йева Казлаускайте 12, Роберта Мизгерите 14, Йустина Матузоните 11 (Йустина Краюнайте, Гинтаре Ясиунскайте 9, Лаура Зелните 16)

БЪЛГАРИЯ (20): Ива Георгиева 7, Ива Костова 14, Калина Аксентиева 18, Радостина Димитрова 12, Габриела Костова 5 (Лилия Георгиева, Радина Кордова, Теодора Динева, Таня Енева 5, Николета Бандрова, Мария Камбурова 2, Борислава Христова 8)