Джокович спечели битката с Гулбис и е на финал

Световният №2 Новак Джокович надви поставения под №18 в схемата Ернестс Гулбис в първия полуфинал при мъжете на "Ролан Гарос" тази година. Сърбинът спечели с 6:3, 6:3, 3:6, 6:3, като записа днес петата си победа от шест мача срещу латвиеца. През 2008 година двамата се срещнаха на 1/4-финалите на турнира от "Големия шлем" в Париж и Джокович спечели със 7:5, 7:6 (3), 7:5. Сега Новак загуби сет, но все пак се поздрави с победата и чака на финала Рафаел Надал или Анди Мъри.

Гулбис днес допусна твърде много грешки от форхенд и редуваше страхотни изпълнения с подаръци за противника. В началото на четвъртия сет латвиецът видимо изпитваше физически проблеми, като често се хващаше за кръста. Джокович път изглеждаше поуморен в третия и началото на четвъртия сет, но се събра и успя да се пребори за победата и място на финала. Сърбинът ще играе за втори път в кариерата си на финала на "Ролан Гарос". Преди две години той загуби директния спор за трофея с Рафаел Надал. Гулбис пък за първи път в кариерата си достигна до полуфиналите на турнир от "Големия шлем" и ще бъде интересно да видим как ще се развие кариерата му оттук нататък.

Джокович допусна 30 печеливши удара - с 10 по-малко от Гулбис. Латвиецът обаче допусна цели 44 непредизвикани грешки, докато Джокович се огриничи в 25. Гулбис направи 13 аса срещу 9 за Ноле, но латвиецът записа и 5 двойни грешки, а сърбинът допусна само една.

Гулбис започна уверено и спечели пръвите 6 точки в мача. В откриващото си подаване Джокович изостана с 0:30, но спечели следващите четири точки и изравни резултата в геймовете - 1:1. Веднага след това пък латвиецът загуби първите две точки на свой сервис, но въпреки това взе гейма си на 30. В четвъртия гейм се стигна до първите две точки за пробив в мача - при 15:40 и сервис на Джокович. Сърбинът обаче ги отрази, удържа подаването си и изравни за 2:2. Още в следващия гейм сърбинът притисна съперника си и въпреки че латвиецът спаси два брейкпойнта - втория след прекрасно разиграване, при третия се пропука и финалистът от 2012 година проби. Сърбинът затвърди постигнатия пробив без особени проблеми и поведе с 4:2. При 5:3 и сервис на Гулбис дойдоха и първите сетболи за Джокович. Сърбинът не пропусна открилия се пред него шанс и затвори сета, като си осигури и лекото предимство да сервира пръв във втората част.

При 2:2 в петия гейм на втория сет Гулбис стигна до 0:30 при сервис на Джокович, но сърбинът не даде на съперника си точки за пробив и взе подаването си за 3:2. При 4:3 за Джокович Гулбис изигра много слаб сервис-гейм - непредизвикани грешки, последвани от ас, но веднага след това и двойна грешка, а още едно слабо изпълнение на латвиеца при 30:40 донесе пробив за сърбина и аванс от 5:3. Сервирайки за втория сет, Ноле поведе с 40:15 благодарение най-вече на няколко отлични сервиса. Гулбис обаче стигна до равенство след рискован, но великолепен ретур, който хвана в крачка световния №2. Нови две поредни непредизвикани грешки на Гулбис обаче сложиха край на втория сет и доближиха Джокович до победата.

Във втория гейм на третия сет Джокович трябваше да спасява брейкпойнт и сърбинът се измъкна със смела игра и форхенд-уинър на линията, след което взе подаването си за 1:1. Шестият гейм при резултат 3:2 за Гулбис бе много напрегнат и Джокович бе изправен до стената в своето подаване. Гулбис направи някои блестящи отигравания, но допусна и грешки при точките за пробив, които имаше и Джокович се спаси, до голяма степен благодарение на сервиса си. Любопитното е, че при една от точките сърбинът записа ас, въпреки че топката не попадна в полето за сервиране и това донесе геймбол за Ноле. Въпреки пропуснатите възможности, Гулбис запази спокойствие и взе следващото си подаване на нула, веднага след това реализира първия си пробив в двубоя. Гулбис не трепна и взе третия сет, показвайки че няма намерение да се предава.

Четвъртият сет започна отлично за Джокович, който реализира ранен пробив за 2:0, а латвиецът започна да се държи за кръста. Изненадващо обаче веднага след пробива Джокович загуби подаването си и изрази яда си, като счупи ракетата си. Гулбис изравни за 2:2 с гейм на нула, но при 3:4 не издържа, загуби подаването си и това даде възможност на Джокович да сервира за спечелване на мача. Сърбинът бе безкомпромисен и сложи точка на спора, запазвайки жива мечтата си за триумф в Париж, след като вече е спечелил поне по веднъж всеки от останалите три турнира от "Големия шлем".