Джокович срещу Гулбис на 1/2-финалите на "Ролан Гарос"

Световният №2 Новак Джокович се класира за четвърта поредна година на 1/2-финалите на "Ролан Гарос". 27-годишният сърбин, който през 2012 игра финал в Париж, надигра днес поставения под №8 Милош Раонич със 7:5, 7:6 (5), 6:4. В първите два сета Раонич затурдни сериозно Джокович, както бе и в полуфиналната среща между двамата в Рим непосредствено преди Откритото първенство на Франция. В третия сет обаче Джокович натрупа сериозен аванс след бърз пробив и въпреки опитът за обрат на Раонич, сърбинът направи още една крачка към мечтания трофей - Купата на Мускетарите, която все още липсва в богатата колекция на Ноле.

Първият брейкпойнт в мача бе за Джокович - в шестия гейм при 3:2 за сърбина. Раонич обаче не трепна и при 30:40 с бомбен сервис си създаде огромно предимство, след което с втория си удар направи уинър. Раонич изравни за 3:3, а веднага след това, в седмия гейм, сам имаше точка за пробив при 30:40. Джокович обаче удържа подаването си за 4:3, а при 6:5 дочака своя момент и се възползва от слабия сервис-гейм на канадеца, за да реализира първия пробив в мача, който сложи край на първия сет.

Във втория сет играта отново вървеше гейм за гейм без пробиви и логичният завършек на тази част бе тайбрекът. В него Джокович направи пръв мини-пробив - при 3:3 точки, но отговорът на Раонич бе незабавен и канадецът изравни за 4:4. С отличен сервис Джокович поведе с 5:4, след което направи още един мини-пробив, който се оказа решаващ. Раонич намали на 5:6, но Джокович сложи точка на спора с блестящо насочен сервис, който Раонич не успя да върне в полето на съперника си.

Джокович се пребори за пробив още в първия гейм на третия сет и го затвърди, макар и не без усилия. Последва нов пробив в полза на сърбина, аванс от 4:0 и 5:1 и съпротивителните сили на родения в Черна гора канадец изглеждаха приключили. При 5:2 Ноле сервираше за мача, но допусна първия си и единствен пробив в мача. Записалият 21 аса в срещата Раонич намали на 4:5 и принуди сърбина да сервира за втори път за място на полуфиналите. Джокович загуби първата точка от десетия гейм, но след това с прецизна и спокойна игра сложи край на двубоя.

На полуфиналите Ноле ще играе с поставения под №18 Ернестс Гулбис. Латвиецът продължи отличното си представяне на тазгодишното Открито първенство на Франция и надигра поставения под номер 6 в схемата Томаш Бердих (Чехия) с 6:3, 6:2, 6:4. В предишния кръг Гулбис елиминира в пет сета шампиона от 2009 година и носител на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер (Швейцария).

За първи път в кариерата си Гулбис ще играе на полуфинал на турнир от "Големия шлем". Досега той имаше 1/4-финал през 2008 година, отново в Париж.

Днес, срещу полуфиналиста на "Ролан Гарос" от 2010 година, Гулбис пласира 10 аса срещу 3 за Бердих и направи 31 уинъра срещу едва 17 за чеха. Латвиецът допусна само 17 непредизвикани грешки, а Бердих - с 6 повече. Победата на Гулбис бе трета за него срещу Бердих в седмата среща между двамата.

Джокович и Гулбис са играли пет пъти помежду си досега, като сърбинът има 4 победи, а преди 6 години на "Ролан Гарос" надигра латвиеца със 7:5, 7:6 (3), 7:5 на 1/4-финалите.