Цецо Соколов и Тренто тръгнаха с тежка загуба в плейофите

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, започна със загуба защитата на титлата си. Момчетата на треньора Роберто Серниоти паднаха тежко у дома от Каза (Модена) с 0:3 (26:28, 12:25, 21:25) в първи мач от 1/4-финалните плейофи на Серия А1, игран тази вечер в зала "Пала Тренто".

Така трентинци изостават с 0-1 победи в плейофната серия, която се играе до 2 победи от 3 срещи. Вторият двубой между двата тима е в неделя (30 март) от 19,00 часа българско време в Модена.

Първият гейм на срещата започна много добре за настоящите шампиони, които бързо поведоха с 4:1 след блокада на Цецо Соколов последвана от две атаки в аут на полския диагонал Збигнев Бартман и Томас Берета през центъра от Модена. Разликата леко нарасна при 8:4 след аут на френския национал Ървин Нгапет от гостите. Въпреки тайм-аута за наставника на Модена Анджело Лоренцети, преднината на трентинци набъбна до 12:5 след контра блок-аут и блокада на португалския посрещач Алешандре Ферейра и аут на Андреа Сала от Модена. Двата тима продължиха равностойно до 16:9 след успешни атаки на Соколов и Филипо Ланца. Последваха силни изяви на сръбския посрещач Урош Ковачевич - 16:12 и тайм-аут за Роберто Серниоти и Тренто. Независимо от това, последваха атака през центъра на Берета и ас и контра от втора линия на Бартман и 16:15. Модена съумя дори да изравни при 17:17 след отлична единична блокада на бразилския разпределител Бруно Резенде. Равенството се запази до 22:22, след което момчетата на Лоренцети стигнаха до геймбол при 24:22 след нова атака през центъра на Берета и грешка на Ферейра от домакините. Последваха грешка от сервис на Бартман и блокада на американския разпределител Донълд Съксо и 24:24. В крайна сметка Модена измъкна трудно гейма при 28:26 след успешна атака на Нгапет и нова грешка на Ферейра.

Втората част тръгна отлично за Модена, които дръпнаха с 5:2 след две отлични блокади на разпределителя Бруно Резенде и ас и Збигнев Бартман. Въпреки тайм-аута за Роберто Серниоти, разликата набъбна до 8:3 след атака на Бартман и контра от втора линия на Урош Ковачевич, а след това до 10:4 след атака на Резенде. Техническата пауза пък дойде при 12:5 за Модена след блокада на Андреа Сала срещу влезлия на мястото на Цецо Соколов холандски диагонал Кай Ван Дайк. Последваха нова успешна атака на Ковачевич и грешка на Филипо Ланца и 14:5. Преднината на Модена стана 20:9 след грешка в атака на завърналия се в игра Цецо Соколов и нов ас на Бартман, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза с разгромното 25:12 след атака в аут на влезлия като резерва за Тренто Микеле Федрици.

И третият гейм стартира по-добре за гостите от Модена, които поведоха с 4:1 след грешка от сервис на Филипо Ланца, ас на Збигнев Бартман и пусната топка на разпределителя Бруно Резенде. Преднината на Модена стана 7:2 след атака-пайп на Урош Ковачевич и аут на аржентинския център на Тренто Себастиан Соле. Постепенно трентинци намалиха изоставането си до 6:9 след грешка в атака на Ървин Нгапет и два последователни аса на влезлия като резерва Микеле Федрици. Разликата се запази до 12:9 след технично пускане на Бартман. Играта продължи точка за точка до 16:13 след успешен блок-аут на Нгапет. Предимството на Модена стана 19:15 след технично отиграване на Нгапет и неразбирателство в полето на шампионите. Възпитаниците на Анджело запазиха преднината си до 22:18 след страхотна блокада на Бруно Резенде, след което Модена спокойно спечели гейма с 25:21 след отлична атака на Нгапет, а с това и мача с 3:0.

Цецо Соколов игра цял мач и стана най-резултатен за Тренто със скромните 8 точки (1 блок, 1 ас и 27% ефективност в атала). Алешандре Ферейра пък завърши с 6 точки (2 блока, 1 ас, 30% ефективност в атака и 17% позитивно посрещане). За тима на Модена Збигнев Бартман (1 блок, 4 аса и 56% ефективност в атака) и Ървин Нгапет (54% ефективност в атака, 77% позитивно и 37% перфектно посрещане) реализираха съответно 14 и 13 точки за победата.
ТРЕНТО: Донълд Съксо 5, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 8, Филипо Ланца 4, Алешандре Ферейра 6, Емануеле Бирарели 5, Себастиан Соле 3 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици 3, Джакомо Синтини, Кай Ван Дайк, Матео Бургщалер 1)
Старши-треньор: Роберто Серниоти
МОДЕНА: Бруно Резенде 6, Збигнев Бартман 14, Ървин Нгапет 13, Урош Ковачевич 12, Андреа Сала 7, Томас Берета 7 - Лорис Мания-либеро (Ален Шкет 1, Сам Деруу, Лукаш Кампа)
Старши-треньор: Анджело Лоренцети.