Експресният влак Байерн наниза 18 поред, следваща гара - Салатиерата (видео + галерия)

Тройният шампион Байерн (Мюнхен) математически вече е на две точки от титлата в Германия, след като надигра като гост с 2:0 Майнц 05 в среща от 26-ия кръг. Тимът на Джосеп Гуардиола можеше да стане шампион още днес, но само при загуби на Борусия (Дортмунд) и Шалке 04, които не допуснаха грешки. Във вторник мюнхенци няма да зависят от никого и при победа като гост на Херта (Берлин) ще станат най-бързия шампион в историята на Бундеслигата. Днес Байерн записа 18-а поредна победа след късни голове на Бастиан Швайнщайгер (82) и Марио Гьотце (86) в тежък мач, след който играчите на Томас Тухел също заслужават аплодисменти. Българският полузащитник на Майнц Тодор Неделев отново не попадна в групата за двубоя.

Майнц 05 - Байерн (Мюнхен) 0:2+31

Марио Манджукич поведе атаката на мюнхенци, а триото зад централния нападател беше оформено от Томас Мюлер, Ариен Робен и Франк Рибери. Капитанът Филип Лаам се завърна на десния бек, а в центъра на защитата се появиха Жером Боатенг и Хавиер Мартинес. Томас Тухел подреди 4-1-4-1 с централен нападател Шинджи Оказаки.

Срещата започна с проблеми за Манджукич още в осмата секунда. "Деветката" получи удар в дясното коляно след сблъсък с Коо Джа-Чеол. Минута по-късно хърватинът продължи игра. Домакините стартираха нахъсано и агресивно, като създадоха няколко много добри положения. Първият шанс обаче се отвори пред Ариен Робен, който от осем метра от въздуха нацели коляното на Лорис Кариус в четвъртата минута. В осмата Коо получи свободен целия ляв фланг, навлезе в наказателното поле, но избра да подава и топката попадна в Боатенг.

Стотина секунди по-късно Ерик Максим Чупо-Мотинг беше изпреварен на пеналта от Мануел Нойер. В следващата атака Дейвид Алаба шутира диагонално от 22 метра - покрай гредата. В 12-ата Николай Мюлер финтира Боатенг в наказателното, но шутът му с палеца на крака намери ръцете на Нойер.

Последва леко затишие и игра без положения. Баварците владееха топката, но трудно преодоляваха защитната съпротива в червено и бяло. В 29-ата Робен беше спрян в наказателното поле след хубава комбинация с Рибери. В 31-ата Нойер се наложи да излезе почти на 30-ия метър, за да изчисти топката. Ако не беше неговата намеса, Шинджи Оказаки може би щеше да изкара червен картон на Хави Мартинес.

Втората част започна с прекрасен шанс за Майнц. Секунди след началото Чупо-Мотинг навлезе отляво в наказателното поле и с мощен шут от 17 метра разтресе напречната греда. В 50-ата Манджукич се оказа сам при корнер, но не беше подготвен и стреля извън целта. В 54-ата Дейвид Алаба центрира, хърватският нападател на Байерн се извиси, но Кариус показа рефлекс.

В 58-ата Рибери получи пространство, навлезе в наказателното поле, но не можа да стреля добре. Минута по-късно Чупо-Мотинг беше изпуснат от защитата и нанесе пореден силен удар, но този път над вратата. В 62-ата мюнхенци развиха бърза атака, Робен навлезе в наказателното поле, но ниският му изстрел беше париран от стража. В 68-ата Кариус се отличи с поредна силна изява, след като спаси с крак удара на Рибери. Френското крило получи страхотна възможност сам срещу вратаря, но загуби спора.

Тимът на Пеп Гуардиола затегна обръча около съперника, чиято игра след почивката беше подчинена на стабилна защита и все по-редки контранападения. В 82-ата гостите от "Алианц Арена" се възползваха от една от много малкото грешки в защитата на своя опонент. Джердан Шакири центрира отдясно, а Кристоф Моритц позволи на Швайнщайгер да го надскочи и отблизо да отбележи с глава - 0:1. Четири минути по-късно дойде и затвърждаващият втори гол. Франк Рибери преодоля вратаря и подаде към Гьотце, който си спря топката и насочи в мрежата въпреки застаналия на голлинията защитник.

Байерн продължава нагоре и нагоре към рекордите в Германия. Във вторник вечер в Берлин всичко ще е готово за шампионски празненства в бяло и червено. Баварците ще защитят първия от трите си трофея, като погледът вече е вперен изцяло към Шампионската лига.

Снимки: Getty Images/Guliver