Левски Боол поведе с 1-0 победи на Добруджа 07 след 3:1 в София

Волейболистите на Левски Боол започнаха с трудна победа в плейофите на Суперлигата. Момчетата на треньора Джузепе Лорицио надиграха Добруджа 07 (Добрич) с 3:1 (25:20, 25:22, 24:26, 25:14) в първи мач от 1/4-финалните плейофи, игран тази вечер пред над 500 зрители в зала "Христо Ботев".
Така "сините" поведоха с 1-0 победи в плейофната серия, която се играе до 2 успеха от 3 срещи. Вторият мач между двата тима е в понеделник (24 март) от 18,30 часа в Добрич.

Първият гейм на срещата започна равностойно до 4:4, след което Левски поведе с 6:4 след атака на Смилен Мляков и силен ас на Симеон Александров. Разликата се запази до 8:6 след сервис в аут на младежкия национал Илия Петков от Добруджа. Постепенно добричлии изравниха при 9:9 след технична атака на черногореца Йован Чулафич и аут на Мляков. Левски дръпна отново при 12:11 след единична блокада на Александров, в следствие на което получи лека контузия в лявата ръка, което накара Джузепе Лорицио да вземе тайм-аут. Последваха атака на младия Жулиен Георгиев, блокада на Петков и бъркана топка на хърватския разпределител на "сините" Инослав Кърнич и 14:12 за гостите. Домакините веднага сътвориха нов обрат за 16:14 в своя полза след грешка на добруджанци, контра блок-аут на Мляков и нов ас на Александров. Разликата леко нарасна до 18:15 след блокада на капитана на Левски Христо Цветанов, което накара наставникът на Добруджа Мирослав Живков да вземе прекъсване. Преднината на "сините" стана 21:17 след атака в аут на Жулиен Георгиев от гостите. В крайна сметка момчетата на Джузепе Лорицио спокойно взеха гейма с 25:20 след отлична блокада на Мляков.

Втората част тръгна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Левски - 8:7. Постешенно разликата нарасна до 13:9 след силни изяви на Симеон Александров и Александър Симеонов. Въпреки тайм-аута за Миро Живков и Добруджа, "сините" запазиха преднината си до 16:13 след успешна атака на Смилен Мляков. В следващото разиграване Симеонов от домакините изкълчи левия си глезен, след като стъпи на крака на Жулиен Георгиев от гостите след опит за блокада. Посрещачът на "сините" бе заменен от Златко Кьосев. Независимо от това носителите на Купата на България запазиха преднината си и даже я увеличиха до 22:17 след две нови атаки на Александров и ас на Христо Цветанов. Добричлии успяха да изравнят веднага при 22:22 след ас на разпределителя Стефан Стоянов, две грешки в атака на Александров и блокада на влезлия като резерва Михаил Стоев. Волейболистите на Левски все пак затвориха гейма в своя полза при 25:22 след поредни успешни атаки на Александров и Мляков и аут на резервата за Добруджа Калоян Канев.

В началото на третия гейм Добруджа успя да поведе с 5:2 след атака и блокада на Жулиен Георгиев и блок на Йован Чулафич. Въпреки тайм-аута за Джузепе Лорицио и Левски, разликата нарасна до 7:2 след блокада на Илия Петков и ас на Георгиев и до 8:3 след нова силна атака на Георгиев от втора линия. Последваха няколко грешки на добричлии и 8:6. Двата тима продължиха равностойно до 13:11, след което възпитаниците на Миро Живков си върнаха преднината при 15:11 след поредни успешни атаки на Георгиев и Чулафич и грешка от сервис на Инослав Кърнич от "сините". Постепенно Левски отново стопи изоставането си до 18:19 след поредна атака на Симеон Александров и аут на Георгиев от Добруджа. Независимо от тайм-аут за Миро Живков, последва атака в аут на Чулафич и 19:19.

Добруджанци дръпнаха отново при 22:20 след успешна атака на Чулафич и аут на Александров. "Сините" стигнаха до равенство при 23:23 след нова атака в аут на Жулиен Георгиев и блокада на Иван Латунов. В крайна сметка Добруджа измъкна гейма с 26:24 след грешка от сервис на Александров от домакините и контра блок-аут на Димитър Иванов.

Четвъртата част стартира отлично за "сините", които бързо дръпнаха с 5:1 след силни изяви на Симеон Александров и грешка на Жулиен Георгиев от гостите. Резултатът до техническата пауза стана 8:3 след технично пускане на Александров, след което Димитър Иванов от Добруджа изкълчи левия си глезен, след като стъпи на крака на "синия" нападател. Иванов бе заменен от Михаил Стоев. Разликата стана 12:6 след силен ас на Смилен Мляков. Левски запази преднината си до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:10. Последваха блокада на Александров и ас на Инослав Кърнич - 18:10 и тайм-аут за Миро Живков. Предимството..

Четвъртата част стартира отлично за "сините", които бързо дръпнаха с 5:1 след силни изяви на Симеон Александров и грешка на Жулиен Георгиев от гостите. Резултатът до техническата пауза стана 8:3 след технично пускане на Александров, след което Димитър Иванов от Добруджа изкълчи левия си глезен, след като стъпи на крака на "синия" нападател. Иванов бе заменен от Михаил Стоев. Разликата стана 12:6 след силен ас на Смилен Мляков. Левски запази преднината си до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:10. Последваха блокада на Александров и ас на Инослав Кърнич - 18:10 и тайм-аут за Миро Живков. Предимството стана 21:11 след ас тип "чекмедже" на Александров, след което Левски спечели гейма с убедителното 25:14 след поредна атака на Александров, а с това и мача с 3:1.

Над всички бе Симеон Александров, който заби страхотните 30 точки (1 блок, 4 аса, 62% ефективност в атака и 44% перфектно посрещане) за победата на Левски. За тима на Добруджа Йован Чулафич завърши с 12 точки.

ЛЕВСКИ БООЛ - ДОБРУДЖА 07 (ДОБРИЧ) 3:1 (25:20, 25:22, 24:26, 25:14)

ЛЕВСКИ: Инослав Кърнич 3, Смилен Мляков 14, Симеон Александров 30, Александър Симеонов 4, Иван Латунов 7, Христо Цветанов 10 - Ивайло Лалов-либеро (Златко Кьосев 3, Велизар Чернокожев)
Старши-треньор: Джузепе Лорицио
ДОБРУДЖА 07: Стефан Стоянов 2, Жулиен Георгиев 11, Димитър Иванов 8, Йован Чулафич 12, Илия Петков 8, Светослав Арнаудов 11 - Николай Тодоров-либеро (Петър Милушев, Георги Чалъков 1, Калоян Канев 2, Михаил Стоев 4, Христо Енков)
Старши-треньор: Мирослав Живков.