Горчив "аспирин" за вицешампиона на Европа (видео + галерия)

Байер (Леверкузен) победи Атлетико (Мадрид) с 1:0 в първа осминафинална среща в Шампионската лига. Гола вкара Хакан Чалханоолу в 57-ата минута с красив удар, който не остави шансове на Мигел Анхел Моя. "Аспирините" изиграха много силен мач и заслужено си осигуриха минимален аванс преди реванша на "Висенте Калдерон".

Атлетико завърши мача в намален състав, след като малко преди края Тиаго Мендеш беше изгонен за два жълти картона. Мадридчани създадоха малко голови положения, а защитата им на няколко пъти се пропука. От своя страна футболистите на Леверкузен действаха с повече хъс и закономерно стигнаха до победата.

В състава на Диего Симеоне големият отсъстващ беше Коке, който още е контузен. Миналогодишният финалист започна в предни позиции с Марио Манджукич, а малко зад него действаше Антоан Гризман. Фернандо Торес бе на резервната скамейка. В халфовата линия стартираха Габи, Саул, Тиаго и възстановеният Арда Туран.

Атаката на домакините се водеше от Йосип Дръмич, който бе предпочетен пред Щефан Кийслинг, а по двата фланга му помагаха Карим Белараби и Сон Хюн-Мин. Другият офанзивен футболист на "аспирините" беше Хакан Чалханоолу.

Домакините имаха положителен баланс в евротурнирите срещу испански съперници с 6 победи, 3 равенства и 5 загуби, но в последните два случая, когато се изправиха в директни елиминации срещу отбори от Примера, отпаднаха.

Атлетико беше загубил само едно от последните си 9 гостувания в Шампионската лига, но в исторически план "дюшекчиите" не можеха да се похвалят с добра традиция срещу испански отбори - 5 победи, 3 равенства и 7 загуби.

Началото беше по-добро за германците, които наложиха високо темпо и се опитаха да поставят под напрежение иначе много солидната защита на Атлетико. "Дюшекчиите" отстъпиха инициативата и разчитаха на контри, при една от които Гризман стреля над вратата. В 13-ата минута се стигна до опасно разбъркване в наказателното поле на гостите, но Манджукич успя да изчисти от голлинията.

Постепенно играта се поизравни, а Атлетико имаше възможност да изпълни няколко статични положения, които са и най-голямата сила на отбора. В 26-ата минута капитанът на Леверкузен Емир Спахич изненада всичко на "БайАрена" с мощен далечен удар, който се отби от гредата.

Домакините определено бяха по-напористи, а проблемите за Диего Симеоне се увеличиха с контузиите на Гилерме Сикейра и Саул Нигес, които бяха принудително заменени от Хесус Гамес и Раул Гарсия. В края на полувремето обаче испанският шампион създаде две положения, при които като по чудо не поведе. Първо Бернд Лено със сетни сили изби топката от главата на Гризман след центриране на Арда Туран, а в добавеното време стражът на Леверкузен отрази и атрактивен удар на Тиаго Мендеш.

В началото на втората част Раул Гарсия стреля от далечна дистанция, но не затрудни Бернд Лено. В 57-ата минута домакините поведоха с много красив гол на Чалханоолу. Атаката тръгна от Белараби, който преодоля Годин и Хесус Гамес, след което поднесе топката на бившия играч на Хамбургер ШФ, а той с бомбен шут под гредата разстреля Моя.

Малко след гола футболистите на Атлетико претендираха за дузпа, но повторенията показаха, че топката не е докоснала ръката на Вендел. Симеоне реагира на негативния резултат като пусна в игра Фернандо Торес на мястото на Арда Туран. Атаките на гостите обаче продължаваха да са лесно предвидими, а всяка контра на Байер вещаеше опасност за Моя.

Четвърт час преди края Торес от метър с глава опъна мрежата, но голът му беше отменен, защото още при центрирането топката беше излязла в аут. Секунди след тази ситуация Тиаго Мендеш извърши глупаво нарушение до тъчлинията и получи втори жълт картон, оставяйки Атлетико в намален състав.

В последните минути двата отбора едва не се сбиха, но реферът Павел Храловац охлади страстите с няколко картона.

БАЙЕР (ЛЕВЕРКУЗЕН) - АТЛЕТИКО (МАДРИД) 1:0
1:0 Х. Чалханоолу (57)