Кошмарен дебют за Гари Невил, Валенсия е аут от ШЛ (видео)

Дебютът на Гари Невил като старши треньор на Валенсия се оказа пълен провал. Испанският тим загуби с 0:2 като домакин от Лион последния си мач в група "Н" на Шампионската лига и не успя да продължи напред. Дори и да бяха победили, "прилепите" щяха да останат трети в групата, защото по същото време Гент надви с 2:1 Зенит и си гарантира участие на осминафиналите.

Феновете на "Местайя" очакваха много повече от своите любимци, но те тотално разочароваха. Контрите на Лион нанесоха огромни поражения в защитата на Валенсия и донесоха първи успех на французите, които преди този мач имаха само 1 точка в групата. Попаденията за гостите отбелязаха Максуел Корне и Александре Лаказет.

Преди няколко дни Валенсия измъкна престижно равенство от Барселона и това беше добре за самочувствието на "прилепите" преди решителната битка. Испанците обаче не зависеха само от себе си и трябваше да разчитат в другия мач от групата Гент да не победи Зенит. Гари Невил пусна в предни позиции триото Санти Мина, Пако Алкасер и Родриго де Паул. Отсъстваше обаче авторът на победния гол за тима при гостуването във Франция Софиан Фегули. На вратата застана местният любимец Хауме Доменек, въпреки че австралиецът Матю Райън вече е възстановен от контузията си.

Наставникът на Лион Юбер Фурние заяви в навечерието на двубоя, че всяка среща със силен съперник е шанс за неговия отбор да излезе от кризата. Той също започна с 4-3-3, като в атаката действаха Максуел Корне, Александре Лаказет и Клемен Грение. Французите се надяваха да не отпаднат за първи път от турнира без нито една победа.

Началото беше обещаващо за домакините и още в 8-ата минута Шкодран Мустафи уцели гредата. Германският защитник скочи най-високо след центриране от корнер, но малко не му достигна да открие резултата. Лион отвърна с опасна атака, при която Корне се озова на добра позиция и стреля, но Доменек спаси.

В средата на полувремето Енцо Перес от Валенсия се контузи и бе заменен от Хави Фуего. "Прилепите" привидно държаха инициативата, но контрите на Лион носеха сериозна заплаха и Доменек още два пъти трябваше да се намесва след удари на Рафаел и Толисо. В 32-ата минута стражът на гостите Антони Лопеш също показа класа, избивайки изстрел на Алкасер.

В 37-ата минута Лион поведе с много красиво попадение на Максуел Корне. Футболистът на френския тим напредна необезпокояван и с фалцов удар от границата на наказателното поле направи Доменек безпомощен.

След почивката Гари Невил усили атаката с включването на Алваро Негредо, но домакините продължаваха да се лутат пред наказателното поле на Лион и трудно създаваха голови положения. В 58-ата минута Антони Лопеш спаси удар на Хави Фуего, а малко след това дойде и новината за изравнителния гол на Зенит в Белгия. Това трябваше да накара футболистите на Валенсия да се хвърлят в атака с удвоени сили, но те продължаваха да са разсеяни и да допускат прекалено много грешки.

Четвърт час преди последния съдийски сигнал Даниел Парехо пропусна добра възможност да изравни, а в ответната атака Толисо пусна перфектен извеждащ пас към Лаказет, който с лекота надбяга Аймен Абденур и с хубав изстрел по диагонала довърши домакините. За капак по същото време Гент отново поведе на Зенит и това означаваше край на всякакви надежди за Валенсия да продължи напред.

ВАЛЕНСИЯ - ЛИОН 0:2 (0:1)