Сензацията Гент продължава напред, Зенит се размина с рекорд (видео)

Гент постигна най-големия успех в историята си, като се класира за осминафиналите на Шампионската лига. Скромният белгийски тим заслужено се пребори за второто място в група "Н" след успех с 2:1 над безгрешния до момента Зенит. По този начин отборът на Андре Вилаш-Боаш не можа да завърши с 6 победи и да постави рекорд за най-голяма разлика между първите два тима в крайното класиране на група от турнира. Ако бяха спечелили, руснаците щяха да финишират с цели 11 точки пред Гент.

Лоран Депойтр даде аванс на домакините в 18-ата минута, но в 65-ата голмайсторът на Зенит Артьом Дзюба изравни. Крайното 2:1 оформи Даниел Миличевич в 78-ата минута.

С изненадващата победа над Лион в предишния кръг Гент направи така, че да държи съдбата си в собствените си ръце. Наставникът на белгийците Хайн Ванхезебрук демонстрира самочувствие преди мача и заяви, че е уверен в победата. Той отново заложи на трима нападатели в лицето на Лорен Депойтр, Даниел Миличевич и Моузес Симон, който заслужи титулярно място с добрите си изявив местното първенство.

За Зенит единствената мотивация беше да се нареди сред едва шестте тима в историята на турнира, завършвали с пълен актив от точки в груповата фаза. Питерци показаха впечатляваща класа в досегашните си мачове, но на другия полюс е представянето им в руското първенство. Вилаш-Боаш реши да даде почивка на суперзвездите Хълк и Аксел Витсел, а друг титуляр - Олег Шатов, остана на пейката. В центъра на защитата редом до Ескиел Гарай започна Николас Ломбертс, който преди години бе привлечен именно от Гент. Атаката отново водеше Артьом Дзюба, а от втора позиция му помагаше капитанът Дани.

Че празничното настроение е завладяло гостите се видя още в първите минути, когато Стефан Митрович бе оставен на добра позиция, но защитникът на Гент не можа да отправи хубав удар. Нана Асаре също пробва да изненада Юрий Лодигин, но стражът на Зенит внимаваше.

Логично се случи в 18-ата минута, когато Симон с прецизно центриране намери тарана Депойтр и неговият удар с глава не остави шансове на Лодигин. Преди тази вечер Депойтр не се бе разписвал в 10 поредни мача, но това бе перфектният момент да прекъсне головата си суша.

Гент продължи да е по-добрият отбор и беше цяло чудо, че не вкара втори гол до почивката. Зенит атакуваше рядко, а далечните удари на Александър Рязанцев и Артур Юсупов нямаше как да затруднят вратаря на белгийците Селс.

Стражът на домакините обаче имаше повече работа през второто полувреме. В 48-ата минута той парира опасен изстрел на Рязанцев след пас на Дзюба. Питерци все по-често се задържаха в половината на Гент и в 65-ата минута успяха да изравнят. Вина за попадението носи Ласе Нилсен, който действа неориентирано в наказателното поле и подари топката на Дзюба, а централният нападател на Зенит не сбърка и заби шестия си гол в турнира.

Предвид резултата от другия мач, в който Валенсия вече губеше с 0:2 от Лион, и равенството устройваше Гент, но домакините се постараха да не оставят нищо на случайността. В 78-ата минута защитата на Зенит не можа да изчисти по най-добрия мачин центриране на Симон и Даниел Миличевич с мощен шут разстреля Лодигин. До края белгийците контролираха събитията на терена и спокойно дочакаха последния съдийски сигнал, след който можеха да празнуват.

ГЕНТ - ЗЕНИТ 2:1 (1:0)