28-годишният Джейми Варди от Лестър до момента е футболистът на сезона в Англия. Срещу Манчестър Юнайтед игралият допреди 3 г. в 5-а дивизия нападател вкара в 11-и пореден мач във Висшата лига и така подобри рекорда на бившия ас на “червените дяволи” Рууд ван Нистелрой. Sports.ru разказва историята на симпатягата, който след гола срещу Юнайтед крещеше: Аз съм човекът! Аз съм ш...ият човек!
Понякога очакваният празник се превръща в разочарование, а понякога - в най-хубавия ден в живота.
През есента на 1982 г. Кевин Кигън се обиди, че не е викнат за мача срещу Дания, и обяви пред журналисти, че кракът му вече няма да стъпи в националния отбор на Англия. Само след 2 г. селекционерът Боби Робсън намира нов лидер за атаката - Гари Линекер от Лестър.
След час телефонът на Джейми започва да се разцепва от поздравления и молби за интервюта. Явно съобщението не е било шега.
Андрю Менган, колега и приятел на Варди, признава по-късно пред Би Би Си, че в този ден вижда за първи път сълзи в очите на Джейми. На следващия ден нападателят все още е разтреперан от новината за националния. Готвейки се за празник, той попада в приказка. За 131-годишната история на Лестър само 16 негови играчи са викани в отбора на Англия - Шилтън, Бенкс, Линекер и другите, чиито снимки са окачени на стадион “Кинг Пауър”, а сега и той - Джейми Варди.
Някой друг щеше да издържи тази половин година вкъщи, това все пак не е затворът “Пентънвил”, но вечер Варди играе в 8-а лига за Стоксбридж, а през деня работи в завод за фибростъкло, в който отговаря за производството на гумени фиксатори за инвалидни колички. Седмично заработва в отбора 13 лири, а в завода - 70. По 100 пъти на ден пъха в пещта въпросните артикули. През нощта понякога така го боли гърбът, че на следващия ден звъни в работата и казва, че се е контузил на футболния терен и остава да си полежи през деня.
Бързо му става скучно да се въргаля у дома в леглото по време на домашния арест. Затова Джейми му намира цаката - обвива с тиксо датчика на гривната на глезена си, който фиксира местонахождението му. Така успява да излъже закона. От 6,30 вечерта до 6,30 сутринта Варди е длъжен да си бъде вкъщи. Футболът и работата трябва да съвместява през останалото време. Когато има гостуване, може да играе само час. Следва смяна, Джейми се мята в колата на родителите си и бърза към дома, за да успее да е там в 18,30.
Варди разказва пред “Дейли телеграф”, че Стоксбридж тогава е единственият отбор в 8-а лига, при който топлата вода стига само за първия, влезнал в банята, а останалите се къпели със студена. Екипите си купували и перяли сами. Теренът на Стоксбридж се намирал на възвишение и когато зимата валял дъжд, над него се спускал сняг. Това не пречи на Варди. През 2002 година той така или иначе зарязва футбола и не мислил, че ще се върне към него.
Варди тренира в Шефилд У до 15-годишен. Тогава чува, че е твърде дребен и няма как да хване ръка в английския футбол. Джейми се натъжава, свиква с мисълта, че на “Хилзбъро” ще ходи само като зрител, и постъпва в колеж в Родеръм. Изведнъж обаче неочаквано започва да расте. Дръпва с повече от 20 см и след 8-месечна пауза по съвет нагаджето си отива в Стоксбридж.
След няколко години същата тази приятелка ражда на Джейми първата им дъщеря - Ел. Ставайки баща, Варди напуска завода и отива във Флитууд. Това вече е 5-а дивизия. Собственикът на клуба Анди Пайли иска да вкара град с население от 27 000 в 4-а лига. Построява нова трибуна на местния стадион “Хайбъри”, но играчите го подвеждат. Вкарват само 3 гола в първите 6 кръга. Макар да е играл досега в полупрофесионална лига срещу електротехници и пощальони, Варди бележи 4 пъти за 4 мача. Пайли го купува за 150 хил. лири, а Джейми му се отблагодарява с 31 гола - всички от игра, и с приза за най-добър играч на 5-а лига.
Флитууд се изкачва в 4-а дивизия, а Пайли продава Варди на Лестър, който е във второто ниво на футбола на Острова, за 1 милион лири, но с условие, което преди 3 г. звучи шокиращо. Ако нападателят бъде викнат в националния на Англия, да му бъдат доплатени 100 000.
През юни тази година Пайли през смях разказа тази история пред “Дейли експрес”. “В Лестър вероятно смятаха, че това е абсолютно нереално, и затова приеха условията ни. Ние знаехме, че не губим нищо, но можем да спечелим много”, казва той.
Нормално селекционерът на Англия Рой Ходжсън почва да следи Варди. В края на сезона го гледа срещу Саутхамптън, а на 7 юни го пуска вместо Уейн Рууни в контролата с Ейре в Дъблин, завършила 0:0. След над 10 години Лестър отново има национал на Англия.
И да завършим отново с друг такъв - Гари Линекер. Половин година след като е викнат за първи път в английския тим, той става голмайстор на първенството. Година и половина по-късно пък печели и голмайсторския приз на световното в Мексико. Варди е само на 28 години, пред него има достатъчно време.
"24 часа"