Любопитен статистически поглед върху това в какво състояние влизат Реал Мадрид и Барселона в първия за сезона Класико дава „Ел Еспаньол”, като се анализират резултатите и назад в историята, и по-скорошните, на двата гранда, както и наличните футболисти.
УСЕЩАНИЯ
Мадрид не влиза в Ел Класико като очевиден фаворит дори на собствения си стадион. „Белите” паднаха от Севиля в изпълнен с апатия мач, докато Барса спечели последните си четири срещи без големи проблеми въпреки отсъствието на голямата си звезда Лионел Меси.
За да бъде натрита с още повече сол раната, каталанците идват като лидер в класирането с 3 точки преднина, при все че бяха лишени от трансфери лятото, като създават усещане за стабилност в защита и за контрол върху мачовете си. „Блаугранас” са един от най-добрите отбори в частта със задържането на предимство в резултата и сякаш са решили проблемите си в отбрана, от които страдаха в началото на сезона. Първият гол ще е ключов.
„Белите” тръгват с леко предимство по отношение на коефициентите за победа при залозите, ала малката разлика между двата клуба предизвиква вниманието. Отвъд резултатите, „Ел Еспаньол” анализира състоянието на грандовете в момента чрез системата за точкуване Ело, чиято методология ще бъде обяснена в края на материала.
БАРСЕЛОНА
„Блаугранас” ще дойдат на „Сантиаго Бернабеу” като лидер в класацията Ело за цяла Европа. От идването на Луис Енрике отборът е увеличил с 50 точки актива си по тази система и, въпреки спада в началото на този сезон, сега е водач в Ла Лига и в групата си в ШЛ без каквото и да било колебание в последните мачове.
Ударът, който беляза възхода на Барселона в последните години, бе пристигането на Джосеп Гуардиола за треньор. Под негово ръководство клубът стигна до историческия си рекорд по точки Ело, надскачайки бариерата от 2100 през април 2012 година – още действащ рекорд.
РЕАЛ МАДРИД
Преглеждайки последните години на Реал Мадрид, тимът излезе от футболните катакомби през 2009 г., когато вложи огромни пари в трансфери, до върховете на Европа година след година. След сезон, в който Мануел Пелегрини пое юздите, дойде Жозе Моуриньо и издигна клуба над границата от 2000 точки Ело, под която след това не се е слизало.
„Лос бланкос” влизат в Ел Класико с 2035 точки Ело, сиреч на 2-ро място в цяла Европа след Барселона. След идването на Рафаел Бенитес на Конча Еспина тимът има с 4 точки по-малко в сравнение с онези, завещани от Карло Анчелоти в края на миналия сезон. В последните мачове контузиите силно повлияха отрицателно на „лос меренгес”, ала Мадрид продължава да разполага с великолепен състав и с нужното качество в играта, за да спечели пред своя публика.
ИСТОРИЧЕСКО СЪПЕРНИЧЕСТВО
В последните години „блаугранас” наложиха изключително надмощие както в Испания, така и в Европа. Мадрид обаче съумя да съкрати разстоянието до Барса, което бе съкрушително в началото на настоящото десетилетие, както се вижда в графиката.
Класиката в събота ще е пореден мач, в който двата клуба ще заложат както точките, така и историческата гордост в едно съперничество, надхвърлящо рамките на спорта. С 10 Европейски купи на гърба си, Реал Мадрид винаги е бил фаворит на своя стадион, което си остава фактор, при все че Барселона намали разликата в броя спечелени трофеи.
НА ТЕРЕНА
Асовете на Барса – Неймар и Луис Суарес, значително превъзхождат като ниво от началото на сезона тези на Мадрид – Гарет Бейл и Кристиано Роналдо (португалецът преживява голям спад в играта, виден не само от статистическите данни), а да не говорим и че има шанс Меси да се завърне в игра след контузия.
В средата на терена при очакваното отсъствие от титулярния състав на Иван Ракитич за гостите се очаква Лука Модрич да дърпа конците и да даде предимство за домакините. Андрес Иниеста не е участвал като автор или асистент в нито един гол този сезон и, докато Серхио Бускетс си остава на постоянно високото си ниво, Каземиро от „белите” също статистически не му отстъпва с много.
На вратата Кейлор Навас води в цялата Примера сред вратарите по метрични данни, като се очаква да е готов след контузия. Контузия преодоля и Клаудио Браво в началото на сезона, но тук статистическото предимство е за домакините.
Защитата на гостите изглежда по-стабилна и предсказуема от тази на „белите” с отличния този сезон Жерард Пике и до него Даниел Алвеш, Жорди Алба и един измежду Хавиер Масчерано, Жереми Матийо или Томас Вермален. Лидерът на отбраната на домакините Серхио Рамос не знае дали ще е готов за игра след травма, както и титулярният ляв бек Марсело, пък и отдясно не се знае дали ще започне Данило или Даниел Карвахал, което създава доста несигурност. Статистическото предимство тук е за Барса.
КОНТУЗИИ И ОТСЪСТВАЩИ
Хамес Родригес може да е титуляр за Мадрид за първи път през сезона с изиграни едва 150 минути в първенството и нито една в ШЛ. Въпреки това той записа 3 гола и една асистенция, тъй че е крайно ефикасен. Бе титуляр в последните мачове на Колумбия, затова ще е в кондиция, а ако Бенитес заложи нему, е гаранция за качествено представяне.
Усърдно тренира, за да е в кондиция, и Ракитич – ключов играч за схемите на Луис Енрике. Халфът не блести наглед колкото някои от съотборниците си, ала е един от диригентите на „блауграна” оркестъра, а липсата му е главоблъсканица за треньорския щаб. С 1.3 ключови паса средно на мач хърватинът определено е играч, който ще липсва на своите на „Бернабеу”, ако в крайна сметка не е готов, и ще предпостави предимство за съперника в средата на терена.
МЕТОДОЛОГИЯ
Ело е унгарски математик, използвал навремето собствен метод, за да оцени нивото на шахматистите. Приложеният към футбола алгоритъм измерва силата на отборите, като приоритизира миналите резултати, за да предрече бъдещето и крайните резултати между преки съперници. Ело има предвид само крайния резултат, а не това кой тим или как играе, и оценява всички шампионатни мачове по един и същ начин. Системата за точкуване се променя само в турнирите на преки елиминации (за купите и ШЛ), където значението например на един полуфинал е по-голямо от това на двубой от груповата фаза.
Салвадор Кармона и Луис Севийяно, „Ел Еспаньол”