Как Кристиано изживя метаморфозата до централен нападател

Как Кристиано изживя метаморфозата до централен нападател

Алфредо Ди Стефано посвети на Кристиано Роналдо същите думи като на Раул преди 14 години: „Момче, спри да търчиш толкова, че ще се изхабиш набърже!”.

Мъжът, който направи Реал Мадрид велик след 1953 г., се възхищаваше на саможертвата на Раул Гонсалес Бланко и бе изненадан също и от неспирните усилия на Роналдо през всичките 90 минути. Сподели го и на големия Еузебио, с когото заедно проведоха историческото представяне на Кристиано на „Сантиаго Бернабеу” през 2009 година.

Тогава новото попълнение започна при „белите” като втори нападател от левия фланг в 1-4-4-2 на Мануел Пелегрини, а Раул, Гонсало Игуаин и Карим Бензема се бореха за другото място в атаката. Португалецът обаче после премина с идването на Жозе Моуриньо през 2010 г. на лявото крило, за да навлиза на скорост към вратата. Говори със своя сънародник и двамата се съгласиха, че тази позиция е идеалната за неговия галоп и удар. Моу наложи схема 1-4-2-3-1, която утвърди Роналдо като голмайстор на отбора.

Карло Анчелоти препотвърди тази роля на лявото крило за звездата в своето 1-4-3-3, при все че бе дошъл Гарет Бейл. После го премести като втори нападател, когато приложи 1-4-4-2. Рафаел Бенитес промени стила на носителя на „Златната топка”: днес е централен нападател.

ДОСТИГАНЕ НА МАЙ В ТОП КОНДИЦИЯ

Две са причините за тази метаморфоза на португалеца. Първата е изцяло практична: контузиите на Бензема го накараха да заеме поста на чиста „деветка”. Често критикуван за своя егоизъм, CR7 прие промяната за благото на отбора. А това не е най-удобната му позиция, тъй като му пречи да използва своята скорост в 30-метровия спринт за засилка преди удара. Втората причина е чисто футболна: на своите 30 години не може да продължава да показва качеството си с непрестанни галопи от левия фланг през целите 90 минути. Трябва да се пести.

„Ще му се наложи да дозира своите огромни усилия – обясняват хората, които работят отблизо с него на базата Валдебебас. – Важното е да достигне в оптимална кондиция финалната фаза на сезона през март, април и май. Неговата мощ е извънредна, тестовете му дават изключителни резултати. Тази качества, в съчетание с неговия опит и зрялост, му позволяват да играе постоянно и да умее да се дозира физически, за да е винаги на ниво. Умението му да се възстановява между два мача е впечатляващо.”

Да играе ролята на „деветка” позволява на Роналдо да подбира в кои отигравания да използва мощта си. Прави го в двайсетина атаки на мач. Знае добре в кои моменти по време на самия двубой да покаже своя „спринт” в тези двайсетина случая. Вече не му се налага да търчи по 40 метра отляво. Сега беговете му са по-къси – по 10-20 м, близо до или вътре в наказателното поле, защото Хесе Родригес е поел предишната му мисия да му сервира изчислени пасове, а Лукас Васкес му осигурява отдясно точни центрирания.

Промяната на ролята не промени усета на Роналдо за удара по вратата. Сега приоритет за него е да избягва от защитниците с бързи действия на 5 метра площ и да заеме добра позиция за удар с крак или с глава. На своите 30 години се учи как да бъде централен нападател. Не е лесно за него, когато не може да прибягва до своето ускорение на скоростта в по-дългите бегове от фланга навътре.

ЩЕ БЪДЕ ВТОРИ НАПАДАТЕЛ

При този „хендикап”, който му пречи да показва всичките си качества, Роналдо стреля средно по осем пъти на мач – също колкото и когато играеше на фланга. От тези осем удара шест са от вътрешността на наказателното поле, а два – след повече метри бяг. Натрупа 13 гола в 13 мача – 8 в 10 кръга в Ла Лига и 5 в 3 мача в Шампионската лига.

Въпросът на въпросите сред мадридистите е: ще се върне ли Кристиано на левия фланг със завръщането на Бензема като централен нападател? Отговорът е „не”. Португалецът не играе като чисто крило при Бенитес. С Бейл и Бензема в единайсеторката, треньорът прилага всъщност схема 1-4-4-2, в която носителят на „Златната топка” е второто острие, докато уелсецът действа като полунападател, действащ от центъра навън. Тази по-централна позиция на CR7 позволява на Бейл и Марсело да пробиват отляво и да го захранват с добри топки.

Кристиано и Раул споделят нещо странно: и двамата са „седмици”, по природа не централни нападатели, а се превърнаха в голмайсторите в историята на клуба. Португалецът, подхранван от огромната си амбиция, сега гони една нова цел: на 4-то място е в историята на Примера с 233 гола в 210 мача и иска още този сезон да изпревари Уго Санчес (234) и Телмо Сарра (251). Лионел Меси е лидер с 289 в 321 мача. Роналдо обаче го води по коефициент: има 1.11 гола средно на мач.

Томас Гонсалес-Мартин, "АВС"

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти