Барселона срина мечтата на Юве в Берлин и стигна до исторически требъл (видео + галерия)

Новият крал на Европа се казва Барселона. Каталунците стигнаха до своя пети триумф в Шампионската лига след успех с 3:1 над Ювентус пред пълните трибуни на "Олимпиащадион" в Берлин. Головете за победителите отбелязаха Иван Ракитич в 4-ата, Луис Суарес в 68-ата, Неймар в 96-ата, докато Алваро Мората в 54-ата изравни и върна надеждите за исторически требъл на "Старата госпожа". Такъв обаче спечелиха Лионел Меси и компания, който е рекорден втори след този през 2009 година и общо осми в историята на Европа - Селтик, ПСВ Айндховен, Аякс, Манчестър Юнайтед, Интер и Байерн (Мюнхен).

Момчетата на Луис Енрике спечелиха своя четвърти трофей (2006, 2009, 2011, 2015) в последните девет години от четири финала и общо пети за 23 години, докато "бианконерите" загубиха своя четвърти пореден финал (1997, 1998, 2003, 2015), първи от 12 години и общо шести, което е анти-рекорд в турнира от осем опита.

Легендарният халф на Барса Чави Ернанес пък се сбогува по-възможно най-добрия начин със своя 25-и трофей, вдигайки за първи път Шампионската лига като капитан.Каталунците стигнаха до триумфа след победа над шампионите на Англия, Франция, Германия и Италия във фазата на елиминациите.
Испанският гранд вече изравни Байерн Мюнхен и Ливърпул, които също имат пет трофея, като само Реал Мадрид (10) и Милан (7) остават пред тях.

Очаквано двубоят започна със сериозен натиск на отбора на Барселона, който беше сочен предварително за фаворит в сблъсъка. Още в четвъртата минута каталунците стигнаха до откриване на резултата чрез хърватина Иван Ракитич, който завърши отблизо фантастична акция на Барселона. Алба видя Неймар в наказателното поле, който макар да бе заобиколен от няколко играчи на противника успя да намери  Иниеста. Халфът пък чукна топката до намиращия се до него Ракитич и хърватинът от няколко метра преодоля Буфон с много прецизен удар.

Три минути по-късно Неймар отново създаде опасност пред вратата на Буфон и претендира за дузпа за игра с ръка на Стефан Лихтщайнер, но реферът Джунейт Чакър не отсъди наказателен удар. Ювентус беше близо до изравняване в 8-ата минута, когато след скоростна контраатака Алваро Мората се озова пред вратата на Барса. Младият испанец върна топката към Артуро Видал, но ударът на чилиеца мина над вратата. Положенията пред вратата на Ювентус обаче се редуваха едно след друго, а в 12-ата минута Джанлуиджи Буфон спаси вратата си от второ попадение след силен удар на Даниел Алвеш от границата на пеналта.

В 15-ата минута и Жорди Алба пробва мерника си, ударът му след изпълнение на ъглов удар беше доста разсеян.

Едва в средата на полувремето футболистите на Ювентус успяха да се отърсят от шока и изравниха играта. Алваро Мората стреля, но неточно. Италианците се настаниха в полето на Барса, което даде възможност този път футболистите от Каталуния да използват контраатаките като оръжие.

Именно след такива скоростни акции на два пъти Луис Суарес получи възможност да стреля, като в 40-ата минута ударът му беше отразен от Буфон. В края на полувремето и колегата му Тер Стеген се наложи да се намесва след далечен удар на Клаудио Маркизио.

Второто полувреме започна отново с по-активна игра на испанския тим. Още в първата минута мегазвездата Лионел Меси изведе Луис Суарес в наказателното поле, но уругваецът загуби равновесие, падна и не успя да нанесе удар. Три минути по-късно Буфон отново показа голямата си класа след удар на Суарес, който завърши контраатака на Барселона.  Уругваецът нанесе удар по посока на вратата на Ювентус още в следващата минута, но му липсваше точност. В 50-ата минута и Меси отправи удар след фантастично разиграване на каталунците пред наказателното поле на Ювентус.

В 54-ата минута обаче "Старата госпожа" стигна до изравнително попадение чрез Алваро Мората, който отблизо елиминира Тер Стеген. Германският страж преди това беше отразил удар на Карлос Тевес, но при добавката на Мората беше безпомощен.

Голът вдъхнови италианския тим, който упражни сериозен натиск. В 66-ата минута се стигна до най-скандалната ситуация в мача, когато Даниел Алвеш повали в наказателното поле Пол Погба. Реферът Джунейт Чакър обаче подмина ситуацията и не отсъди дузпа за Ювентус, което се оказа ключов момент, тъй като в последвалата атака, организирана от Меси, Луис Суарес успя най-сетне да стигне до попадение и така изведе Барселона отново напред. Малко по-късно интригата можеше да бъде убита от Неймар, но реферът отсъди игра с ръка на бразилския нападател.

Ювентус - Барселона 1:3

0:1 - Ракитич (4)
1:1 - Мората (54)
1:2 - Суарес (68)
1:3 - Неймар (90)

ЮВЕНТУС: Буфон, Лихтщайнер, Бардзали, Бонучи, Евра (89-Коман), Пирло, Маркизио, Погба, Видал (79-Перейра), Мората (85-Йоренте), Тевес.
Старши треньор: М. Алегри

БАРСЕЛОНА: Тер-Стеген, Алвеш, Пике, Масчерано, Алба, Бускетс, Ракитич (90-Матийо), Иниеста (78-Чави), Неймар, Суарес (90-Педро), Меси