Експериментът на Аленичев успя и Спартак прекъсна черна серия (видео)

Спартак (Москва) спечели столичното дерби с Локомотив (Москва) от 26-ия кръг на руската Премиер лига и сложи край на надеждите на "железничарите" да се преборят за титлата. Спартаковци, за които игра и българският национал Ивелин Попов, се наложиха с 2:0 и записаха първа победа над този съперник от 2012 година. В този период двата тима се срещнаха 7 пъти в шампионатни мачове и Спартак не победи нито веднъж.

Наставникът на "червено-белите" Дмитрий Аленичев заложи на много експериментална защита, в която единственият по-опитен футболист беше левият бек Евгений Макеев. Останалите трима бяха юноши на клуба - Сергей Бризгалов, Александър Пуцко и Иля Кутепов. Те се справиха изненадващо добре, а същото може да се каже и за вратарят Сергей Песяков, който беше предпочетен пред капитана Артьом Ребров.
През първото полувреме мачът в Черкизово беше равностоен, а домакините имаха сериозни претенции към рефера Игор Федотов за това, че не отсъди дузпа, след като Пуцко препъна в наказателното поле Петър Шкулетич. Повторенията ясно показаха, че бранителят на Спартак не докосва топката, но съдията подмина ситуацията.

Символичните гости имаха щастието да поведат точно преди почивката с автогол на Ян Дюрица. В основата на атаката на Спартак беше Ивелин Попов, който центрира остро от левия фланг и в опита си да изчисти, Дюрица заби топката в собствената си врата. Малко преди това звездата Куинси Промес беше изведен сам срещу Гилерме от Жано Ананидзе, но стражът на Локо спаси.
Втората част започна с натиск на "железничарите" и добра намеса на Песяков, който отрази силен удар на Дмитрий Тарасов. В 48-ата минута за анрушение срещу халфа на "железничарите" Попов получи жълт картон.

Локо атакуваше, но трудно стигаше до опасни положения пред противниковата врата. Удари на Неманя Пейчинович и Алексей Миранчук бяха блокирани. В 73-ата минута голям пропуск направи Шкулетич. Спартаковци се защитаваха хладнокръвно и чакаха удобни възможности за контри. В добавеното от рефера време резервата Александър Зуев лесно преодоля Пейчинович и подаде на Зе Луиш, който затвърди победата на своя тим.
С успеха Спартак се изравни по точки с Терек на 6-ото място и все още може да се пребори за квота за Лига Европа. Локомотив е на 5-а позиция с равни точки с четвъртия Краснодар, който обаче има и мач по-малко.

В следващия кръг на Спартак предстои ново столично дерби - с Динамо (Москва), а Локомотив гостува на лидера Ростов.