Голяма победа за Попето и Спартак, Европа е близо (видео + галерия)

Спартак (Москва) разгроми с 3:0 Динамо (Москва) в дербито от 27-ия кръг на руската Премиер лига и запази шансовете си да се класира за евротурнирите. Два гола отбелза Куинси Промес, а веднъж се разписа Зе Луиш. Ивелин Попов също игра силно за "червено-белите", които спечелиха второ поредно дерби, след като миналата седмица се наложиха с 2:0 над Локомотив (Москва).

Именно "железничарите" са прекият съперник на Спартак за 5-ото място. В момента тимът на Попето изостава с 2 точки, но има по-лесна програма в оставащите три кръга. За Динамо ситуацията става все по-сложна. Отборът е само на точка над опасната зона, а до края му предстоят мачове с борещите се за титлата Ростов и Зенит, както и с друг застрашен от изпадане - Кубан.Спартак (Москва) - Динамо (Москва) 3:0
Старши треньорът на Спартак Дмитрий Аленичев отново гласува доверие на младите Сергей Бризгалов и Иля Кутепов в защитата, където обаче се завърна и опитният Салваторе Бокети. Ромуло и Денис Глушаков действаха пред карето бранители, а Промес, Попов и Жано Ананидзе подкрепяха изнесения напред Зе Луиш.

Динамовци излязоха без шведския защитник Себастиан Холмен. Вместо него Андрей Кобелев предпочете Кристофър Самба като партньор на Виталий Дяков. Атаката се водеше от Фатош Бечирай, а по крилата нападаха Алексей Ионов и откритието на сезона Александър Ташаев.Спартак (Москва) - Динамо (Москва) 3:0
Спартаковци влязоха в двубоя като фаворит не само заради моментната форма на двата състава, но и защото резултатите от кръга им върнаха надеждите да се преборят за участие в Лига Европа. Динамо пък трябваше с цената на всичко да спечели, за да се отдалечи от зоната на изпадащите.

Дяков едва спря Ивелин Попов, който се беше устремил към вратата на Шунин при първата добра атака на символичните домакини. Малко след това опасен удар на Промес профуча покрай гредата. Динамо отговори с добър пробив и качествено центриране на Ташаев, но изстрелът на Бечирай прати топката право в ръцете на Сергей Песяков. Спартак (Москва) - Динамо (Москва) 3:0
В 26-ата минута Куинси Промес можеше да открие резултата, но Шунин спаси. Роамн Зобнин неуспешно пробва да затрудни Песяков. Мачът ставаше все по-интересен, с атаки и към двете врати. В самия край на полувремето Промес овладя пас на Ромуло, напредна и с мощен шут даде аванс на Спартак - 1:0.

В 48-ата минута перфектно подаване на Ивелин Попов сложи началото на атака, завършила с удар на Ромуло и спасяване на Шунин. Спартаковци все по-добре използваха оставените свободни пространства и не след дълго стигнаха до втори гол. В 55-ата минута Ананидзе изведе Зе Луиш и бившият нападател на Брага заби топката под гредата. Спартак (Москва) - Динамо (Москва) 3:0
Футболистите на Динамо трябваше да рискуват и хвърлиха всички сили напред. В 64-ата минута те помислиха, че са получили дузпа, защото първоначално реферът Сергй Карасьов посочи бялата точка след нарушение на Бокети срещу Зобнин. Помощникът на рефера обаче правилно му показа, че намесата на италианския бранител е била извън наказателното поле. Статичното положение не доведе до нищо интересно, а при последвалата контра само късметът спаси динамовци от нов гол във вратата им.

Ивелин Попов беше смене в 73-ата минута от Александър Зуев и до края на мача Спартак действаше по-предпазливо. Динамо пропусна да върне интригата четвърт час преди края, когато Песяков излезе навреме и не позволи на резервата Станислав Драгун да стигне пръв до топката. Спартак (Москва) - Динамо (Москва) 3:0
Всичко в двубоя приключи в 86-ата минута след пас с пета на Зе Луиш към Промес и безпощаден удар на холандеца. За звездата на Спартак това беше 16-и гол през сезона и той се доближи само на един от водача в листата на стрелците Фьодор Смолов от Краснодар.