Том Сайкс напомни, че е кралят на квалификациите в Супербайк

Пилотът на Kawasaki Том Сайкс спечели днешната квалификация в Световния супербайк шампионат (WSBK), след като записа страхотно време от 1:49.374 минути. По този начин той подобри рекорда на трасето в квалификациите, който се държеше от Леон Хаслам и бе поставен през миналия сезон. Борбата за първото място се превърна в истинско зрелище, като голям брой пилоти се изредиха да се сменят на върха на класирането, но в заключителните моменти Сайкс записа време, което беше непосилно за никой друг.

Час Дейвис за отбора на Aruba.it с мотор на Ducati не успя да затвърди силното си темпо от свободните тренировки, когато записа две първи места и в крайна сметка остана на четвърта позиция в квалификацията. Силван Жинтоли и Алекс Лоус направиха квалификацията за Yamaha невероятна, като заеха съответно второ и трето място. Жинтоли остана на 0.209 стотни изоставане от лидера, а Лоус на 0.334 стотни. Световният шампион и водач в генералното класиране след първите два кръга Джонатан Реа не успя да намери най-бързото си темпо и остана на петата позиция. От началото на уикенда на "Арагон" изглежда така, сякаш Реа не успява да намери нужната скорост да се бори в челото. Той остана на 0.629 стотни изоставане от победителя в квалификацията Том Сайкс, който е и негов съотборник.

Давиде Джулиано с втория мотор на Ducati за отбора на Aruba.it остана шести на почти секунда изоставане. Леон Камие за отбора на MV Agusta с мотор MV Agusta записа седми резултат на 0.986 стотни изоставане от Сайкс. Жорди Торес бе най-бързият пилот с мотор BMW на осма позиция в класирането. Той успя да спечели Superpole-1, от където първите двама пилоти преминават в Superpole-2 и там вече се включват най-бързите в шампионата. Торес дори бе водач в Superpole-2 за около 3-4 минути, но в последните моменти на сесията бе изпреварен от доста пилоти, и в крайна сметка завърши на 1.016 секунди изоставане от лидера. Шави Форес с мотор на Ducati и Ники Хейдън с Honda допълниха топ 10.

Хейдън и неговият съотборник Михаел Ван дер Марк разочароваха в квалификацията, особено след невероятното им представяне в първите два кръга от шампионата. Ван дер Марк се намира на трета позиция в генералното класиране, но в днешната квалификация падна и остана на 11 място. Хейдън, който бе шампион в MotoGP през 2006-а година, не успя да намери нужното темпо и в края завърши на 1.177 секунди зад Сайкс.

Световният супербайк шампионат продължава днес със състезание номер 1 за уикенда, което ще започне в 14:00 часа бъгларско време.