Марк Маркес спечели невероятна победа в лудо състезание в Аржентина, Роси втори

Испанският пилот на Repsol Honda Марк Маркес спечели състезанието в Аржентина – втори кръг от шампионата в MotoGP. Марк успя да вземе реванш от Роси, който го победи във вълнуващ трилър през миналата година. Съкратеното на 20 обиколки състезание бе изпълнено с драма, защото пилотите трябваше да сменят своите мотори в средата на дистанцията поради проблемите през целия уикенд с гумите. Това реално раздели състезанието на две отделни части.

Настоящият световен шампион Хорхе Лоренсо поведе колоната след старта, но веднага след това беше видно, че не се чувства удобно на своя мотор, и скоро бе изпреварен от Андреа Давициозо с Ducati. Хорхе продължи да се смъква в класирането, преди да се окаже на шестата позиция. През това време Маркес изпревари и Роси и Давициозо, за да поведе състезанието в третата обиколка. Роси успя да следва Марк със стабилно темпо и двамата оформиха дуел, който щеше да бъде повторение на състезанието от миналата година. Групичката зад тях, състояща се от Давициозо, Яноне и Винялес, изостана и беше ясно, че на този етап нямат темпото да се борят с двамата отпред.

В шестата обиколка водачът в генералното класиране Лоренсо падна в завой номер 1, където преди това няколко пилоти видяха края на своето състезание след падания. Това остави Маркес и Роси да се борят в челото с няколко секунди преднина пред тримата пилоти, които оформяха втората групичка, бореща се за позиция номер 3.

В средата на дистанцията дойде време и за спиранията в бокса, като Маверик Винялес със Suzuki влезе първи, следван от Педроса. Маркес и Роси продължиха да се борят още една обиколка, преди и двамата да се насочат към боксовете гума до гума. Марк извърши невероятна смяна на своя мотор, като само в скока от единия към другия мотор успя да направи няколко дължини преднина на Роси, който бе значително по-бавен. Веднага след като двамата излязоха от бокса, Маркес наложи страховито темпо и за 3 обиколки натрупа аванс от над 5 секунди пред Роси.

Към края на състезанието Роси започна да губи време от пилотите зад себе си – Винялес, Яноне и Давициозо, и скоро бе настигнат от тях. И когато изглеждаше, че Маверик ще успее да изпревари италианския си съперник, той падна в завой номер 1 и провали страхотното впечатление от своето състезание. Това позволи на двамата пилоти на Ducati да се залепят за Роси.

Тогава дойде и финалната лудост в последните две обиколки, когато първо Яноне предприе маневра за изпреварване на Валентино в завой номер 5, от която се възползва Давициозо и успя да изпревари и двамата. Така Дови излезе втори, Яноне трети, а Валентино изпадна до четвъртата позиция. В последната обиколка Роси изпревари Яноне, който успя да го контраатакува 4 завоя преди края на състезанието и подгони своя съотборник за втората позиция. В последния завой Яноне направи доста глупав опит да изпревари Давициозо във вътрешната част на завоя, изпусна предницата на своя мотор, удари Дови и така сложи край на състезанието и за двамата. Роси се възползва и в крайна сметка завърши втори, а Педроса остана на третата позиция.

Всички падания и катастрофи позволиха на много от пилотите, каращи за частни отбори, да запишат престижни класирания, като Юджийн Лавърти от отбора на Aspar Racing се класира четвърти, Ектор Барбера от отбора на Avintia зае петата позиция, а Пол Еспергаро завърши шести. Щефан Брадл записа страхотен резултат за своя отбор Aprilia със седма позиция на финала, а веднага след него се нареди Брадли Смит с втория мотор на Tech 3 Yamaha. Топ 10 допълниха Тито Рабат и Алваро Баутиста.

Така след невероятното състезание в Аржентина Маркес излезе начело в генералното класиране с 41 точки, Роси е втори с 33, а Дани Педроса е трети с 27. Хорхе Лоренсо със своите 25 от победата в Катар заема четвъртата позиция. Това бе втори успех за Маркес на това трасе след успеха му от 2014 година. MotoGP продължава с кръг номер 3 на пистата в Остин след само седем дни.